TeknolojininElektronik

Plazma veya LCD - zor bir seçim

Gibi sessizce siyah beyaz televizyon döneminde "af, içine batmış" ve giderek geleneksel CRT ile moda telefonlar dışına düşer. düz panel TV'lerin yeni nesil televizyon pazarı kazanıyor. Onların fiyatları önemli ölçüde düştü ve birçok tüketicilerin modası geçmiş "kutu" değiştirmek ne düşünüyoruz. Ve burada soru ortaya çıkıyor: daha iyi olduğunu - plazma veya LCD TV.

Ve bu ikilemi çözmek için, biz bunlar arasındakilerin farklılıkları anlamak gerekir. Ve aralarındaki farklar vardır ve bunlar ekranda görüntüyü beslenme bambaşka ilkelerini içinde oluşur. Bu teknolojilerden her biri kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Ve LCD üzerinde plazma TV arasındaki farkı bilmek için bu teknolojilerin tarihine biraz daha derin.

LCD teknolojisi 1904 yılından beri, yüz yılı aşkın bir süredir bilinmektedir. Başlangıçta, sıvı kristaller bir "ölü" imajını iletmek amacıyla geliştirilmiştir. Bu saatler ve hesap makineleri görüntüler. Bu geleneksel bir televizyona sonra bu teknoloji ilk bilgisayar monitörleri için kullanılacak başlayana kadar uzun yıllar devam etti ve.

Eh, "plazma" teknolojisi 1964 yılında açıldı. Ama 1998 yılında kullanmak için bir televizyon ekranı için ilk kez, Kış döneminde Nagano Olimpiyatları. Bu teknoloji sayesinde büyük görüntüleri iletmek için yapılan boyut ekranında, geleneksel TV'ler kullanılabilir içindir ki.

Ve şimdi, onun değerinde tüketicilerin ilgilendiren TV'ler temel parametreleri oluyor. Ve bunlardan biri ekran boyutu. Bu çatışma - plazma veya LCD - plazma potansiyel. İlk olarak, plazma ekran minimum boyutu 32 inçtir. İkinci olarak, 42 inç köşegen plazma TV'ler, aynı boyutlara sahip LCD daha hala daha ucuzdur. Fakat ilk paragraf her zaman plazmada çalışmaz. Sonuçta, herkes büyük bir televizyon ihtiyacı vardır ve hepsi değil gelemez. Bu nedenle, küçük ekranlar ile TV'lerin pazar segmentinde sıvı kristalleri ile eşitsiz rekabet sadece iyi eski kineskopların ulaşabilir.

Plazma veya LCD - bu iki teknoloji boyutunda sadece ölçülür. Enerji tüketimi de son faktör değildir. Ve son zamanlarda bükülmüş plazma sayaçları hızlı LCD TV'ler ise ve şimdi elektrik tüketiminin neredeyse eşittir. Ayrıca böyle bir parametre TV görüş açısına kadar tartışmaya açıktır. Burada plazmaları ile her şey açık - onlar 160 derece aralığında odaklanmış kalır. Ve bazı üreticiler LCD ekranlar onlar 178 derecelik bir görüş açısına sahip olduğunu beyan ederim. Ama bu rakamlar bazı soru bulunmaktadır. Sonuçta, bu tür ekranlarda görüntü kaybolur ve en çok daha küçük açılar kontrastı kaybeder.

Siyah-beyaz-televizyon üzerine yapılan Birçok kişi, daha sonra "kayıt" ve "Birches" kaç tane hatırlıyorum. yıllardır tarafından ömürleri. Şimdi de bir seçim ile karşı karşıya biri - plazma veya LCD onun yeni satın görev yapacak kaç merak etti. LCD ekranların Üreticileri onlar 4 saat her gün ortalama eklerseniz onların "çocuk", 40 yıla kadar çalışabilir beyan ederiz. Aynı zamanda plazma ekran panellerinin ömrü iki kat daha az olarak kabul edilir. Ama bu açıklama sadece "savaşan taraflar" her biri ile ilk "uzun ömürlü", 10-20 yıl içinde olabilir kanıtlamak için. Ve şimdi güvenle tek bir şey söyleyebiliriz - LCD'ler daha uzun bir yaşam var.

ikilem bir diğer önemli yönü - plazma veya LCD renk üretimi sağlanıyor. Bu parametre üzerinde benzersiz plazmayı kazanır. Bu durum, panellerin ışık bloke edilmesi için bir yöntem ile elde edilmektedir. Plazmada inaktif piksel kapatılır ve böylece ekran aydınlatma dışında görülmez. LCD teknolojisinde ışık sürekli piksel dizinin çatlaklar içine nüfuz eder. Bu renk donukluğu verir ve doğal tonları bozan.

Aynı zamanda, plazma ekranlar tükenmişlik muzdarip olabilir. statik resim "asılı" Uzun zamandır bu etki oluşabilir. Ve Fosforlar böylesine yoğun "iş" dan "yıpranacaktır". Bu ekranda bir süre sonra görünür siluet görüntü tutma olacağı gerçeği yol açacaktır. Bir LCD-TV'ler bu "hastalık" etkilenmez. Ayrıca, ayarların çoğu üreticinin televizyon, onun bütünlüğüne bağlıdır. Ve bu iki teknolojinin için de geçerlidir. Ve bir seçim, hangi her kendisi için karar verme hakkına sahiptir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.