Haber ve ToplumEkonomi

Para politikasının Aletleri

Para politikası ekonomik süreçlerin düzenlenmesinde amacıyla para ve kredi ilişkilerinin alanında Hükümeti tarafından alınan önlemlerin uygulanması hedefleniyor. onun uygulanması Koordinatörü merkez bankasıdır. politika kendisi iki aşamada gerçekleştirilir. İlk aşamada - merkez bankası parasal kürenin parametrelerini etkiler. İkinci aşama - düzeltilmiş parametreleri imalat sektöründe iletilir. Bu adımların etkili bir şekilde uygulanmasıyla sonucu ekonomik büyüme stabilitesi olacak işsizlik oranı oldukça düşük, sabit fiyat seviyeleri ve denge durumuna denge özelliğidir. herhangi bir ülkenin gelişmiş ekonomik koşulları sağlamak için Öncelik fiyat düzeyi istikrardır.

Para politikasının temel araçları doğrudan (ya da idari) ve dolaylı (ya da ekonomik) kolları hem de ülkedeki tüm finansal süreçler üzerinde bir etkisi olacaktır. Bu şekilde, başlıca finansal göstergelerin devletin kontrolü yansıtılması gerekir ödemeler dengesi ülkenin.

para politikasının İdari araçları Orta gelir ve faiz oranları gibi sınırları yanı sıra kredilerin verilmesi ayarlamak gerekir formu yönetmelik, yönerge ve talimatları vardır. faiz oranı sınırının üzerinde kontrol tasarruf mevduat kredi faiz ve mevduat faiz oranları ve oranlarının sınırını belirleyerek gerçekleştirilir.

Kredi işlemlerinin hacmini sınırlamak kredi konunun üst limit kurulmasını sağlar. Bu kavram bilinen ve bu ad altında olduğu - "kredi tavan". Başka bir deyişle, bankacılık sektörü tarafından sağlanan kredilerin toplam tutarı, kredi tavanını tanımlar. hacmi ve kredi büyüme hızına aynı kısıtlamalar tüm ticari bankalar için kurulur. Bazen kredi limiti sadece ekonominin belirli sektörleri için ayarlanır ve seçici bir kredi kontrol olarak bilinir. sınırlama ayarlama Böyle bir yöntem, kayıt notlar ve tüketim kredi limiti sınırları uygular.

para politikasının doğrudan aletleri sisteminin kredi krizinin anda etkili, hem de az gelişmiş iç finansal piyasada bulunmaktadır. Onların büyük dezavantajı yurtdışında "gölge" ve fon çıkışı teşvik etmektir.

para politikasının Dolaylı araçlar arasında: faiz oranlarındaki değişiklikler, zorunlu karşılık hacmini belirleyen ve uygulanmasını açık piyasa işlemleri.

Parasal ilişkilerin düzenlenmesinde rol oynayan en erken yöntemlerden biri, değişiklik olarak kabul iskonto oranı. Özünde diğer bankalara merkez bankası likidite ve genel etkileme oluşur parasal tabanı. Bu durumda, likidite altında biz çeşitli bankaların yeteneğini anlamak gerekir mülkiyet şeklinde mali yükümlülüklerini tüm itfa yürütmek için zamanında.

Para politikasının temel araçları, banka likidite izlenmesi ve gerekli rezerv miktarını tespit etmek. Bu hükümler bir banka arızası durumunda müşterilerine mevduat ödenmesini sağlamak için gereklidir. merkez bankası zorunlu karşılık standartlarının belirli sayıda ayarlayın. için - Örneğin, dönem ve daha yüksek için küçük katkılarıyla mevduatlar için düşük oranlar ayarlanır merkez bankası tarafından nüfusun tasarrufların artırılması vadesiz mevduat.

para politikasının tanımlanan dolaylı araçlar kredi işlemlerinin önemli bir ölçekte etki ve yapıya sahiptir. Onların avantajı kontrollü sistem üzerinde etkili darbe ekonomik süreçlerde onların etkisi eşitsizliklerin altında görünüşe eksikliğidir.

Yukarıdaki dayanarak, para politikasının tüm araçları pozitif makroekonomik etkisini elde etmek için ekonomik nüfuz kolları olarak hizmet gerektiği sonucuna varabiliriz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.