SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Otodektoz kediler: nedenleri, belirtileri ve tedavileri

Kedilerde Otodektoz parazitik kökenli bir oldukça yaygın bir hastalıktır. İstatistikler onaylamak o sözde gelişmesi olasılığı "kulak uyuz," yetişkin dışladı olmasa da daha duyarlı genç hayvanlar hastalığı,. Peki belirtiler o eşlik ve ne kadar tehlikeli olduğunu?

Otodektoz kediler: nedenleri

Hastalık ciltte yaşayan bir kene küçük boyutlu Otodectes cynotis olan kulağın hayvanın. Bu parazit yuvarlak vücut ve sarımsı gelişmiş uzuvları vardır. boyutları 0.3 mm 'den fazla değildir.

Keneler kulağın dış kulak yolu derisini etkileyen ve genellikle kulak zarı zarar verir. Parazitler exfoliated beslenirler epitel hücreleri. Genellikle, mikroorganizma gelişimi döngüsü ortam koşullarına bağlı olarak, artık 20-40 günden daha sürer.

patojenik kene tek kaynağı enfekte hayvandır. Ama hastalık kedilerde değil, aynı zamanda köpekler, tilkiler ve diğer evcil ve yabani hayvanların sadece bulunduğunu belirtmek gerekir.

üreme döngüsünün tüm hasta bir hayvanın derisi dokusunda gerçekleşir çünkü bu parazitler, "daimi ikamet" denebilir. Bu nedenle, tedavi olmadan bunu yapmak pek mümkün değildir.

Otodektoz: Belirtileri

Kendi faaliyet ürünlerini - Tabii ki, parazitler dokuda cilt ve serbest bırakma toksinleri yaralayabilir. Bu şiddetli kaşıntı ve ancak hayvanın davranışını etkilemez kulak kepçesinin arkasında yanma neden olur.

Otodektoz kediler genellikle bu belirtilerle başlar. Hasta hayvanlar genellikle kaşıntı rahatlatmak için çalışıyor, sert bir nesneye karşı kulağını ovuşturarak, başını sallar. Bu durumda, bir artan sinirlilik hayvan ve bazen bazı saldırganlık bir gözlemleyebiliriz. Genellikle parazitlerin etkinliği iştahsızlık ve ateş yol açar.

Bundan başka, akışkan ve vücuttan irin bir karışımıdır dış kulak bölgesi sekresyonların kahverengimsi birikimi görülebilir.

Bu gibi semptomların varlığında veterinere hayvan göstermek için gereklidir. Yavaş yavaş kulak kanalında derinliklerine yaymak parazitleri. Genellikle hastalık sırasında orta ve yapısını etkiler , iç kulakta en şiddetli vakalarda, enfeksiyon meninks ulaşır.

Otodektoz kediler tanı yöntemleri

Hastalığın varlığını şüpheli için, doktor sadece dış kulak incelemek ve kahverengimsi kabuklar varlığı dikkat gerek - bu daha fazla inceleme için bir fırsattır. Bu gibi durumlarda, bir cilt kazıma. Mikroskop altında, yetişkinler patojenleri, yumurtalarını veya larvalarını gözlemlemek genellikle mümkündür.

Kedilerde Otodektoz: Tedavi

Modern veteriner hekimliği tür hastalıklar için birçok tedaviler sunmaktadır. Tipik olarak, ilk doktor iyice tecrit ve kahverengi kaldırma, kulak kanalını temizler. Bundan sonra kulak düzenli olarak ilaç "Amitrazin" veya "Akromektin" olarak antiparaziter damla, girdi. Buna ek olarak, "Otodektin" gibi bir itici etkisi ile cildin tedavisi için özel jeller kullanılarak. Bazı durumlarda, anti-inflamatuar ilaçların kullanımını gösterir. antibiyotik gerekebilir ikincil bakteriyel enfeksiyon ile komplike otodekoz edin.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.