ÇirkinlikBahçıvanlık

Ortanca: kış-dayanıklı çeşitler (inceleme)

Uzun yıllar bahçıvanlar için gıpta ile Rusya'nın en Orta Avrupa bölgeleri bahçe ortanca çalılar sadece güney bölgelerinde ancak Avrupa bahçelerde pyshnotsvetuschie hayranım. Kısa bir süre önce, çabaları ve farklı ülkelerden ve Rusça olarak yetiştiricilerin azim sayesinde bahçeler ortanca, bizim oldukça zor iklim koşullarına dayanacak ve bol çiçekli memnun edebilir kış-dayanıklı çeşitlerin ortaya çıktı.

tarih partner

Avrupalılar sonlarında XVII yüzyılda, dünya çapında bir yolculuk yapılmış olması ortanca Fransız gezginler, onların tanıdık borçlu Mauritius adasından bitki getirdi. İlk versiyonu bu denir güzel çiçek Prenses Hortense - seferi, Nassau-Siegen'in Prensi Karla Genriha üyelerinden birinin kardeşi onuruna. Başka bir sürümü var: bu bitki Fransa Philibert Commerson dan çok sevdiği Hortense doğabilimci ve bilim adamının şerefine adlandırılmıştır. Mauritius adasında valinin bahçelerinde bulunan bir çalı olarak "Bahçeden" anlamına gelen Latince kelime hortensis gelen: ismin kökeni oldukça nesir versiyonu da vardır.

Botanikçiler bitki gidrangiya macrophylla (ortanca) adında, ancak eski adı da başka bir isimle saklanır - bahçe ortanca (Ortanca hortensis). Su ve angeion - - damar HYDOR: - Gidrageniya Yunanca bir kelime ve iki bölümden oluşmaktadır. Böylece adı anlamına geldiğini oldu "su damarı." Bazı araştırmacılar bu bitki çok küçük testiler gibi, çünkü onun tohumu kabukları adını aldığını göstermektedir. Diğerleri için ise, suda yüksek ortancaları ihtiyacını vurgular.

botanik açıklaması

Doğada, ortanca - 4 metre yüksekliğe ulaşabileceği bir çalı. Bizim kuzey koşullarda bitki nadiren ikiden fazla metredir. Bu Japon gülü tip kültürel formları küresel çiçek salkımına toplanır, beyaz, pembe ve mavi renk yaprakları ve 20 cm veya daha fazla çapında çok daha nadiren tiroid düz şekil verebilir ayrıca bir renk olarak adlandırılır. Nispeten yakın zamanda çapı 30 cm ulaşabilirsiniz Avantgarde dereceli salkımına çıktı. Basit, yarı-çift ve havlu olabilir gidrangii Bu türün çiçekler. Bu bitki çiçek yaprakları genellikle basit bir yuvarlak şekle sahip, ancak yaprakları, oluklu saçaklı ve tırtıklı çeşitleri vardır. Böyle Harlequin olarak iki tonlu renk ile Oldukça nadir çeşitleri, sen Ripple öpücük ya sev. Dahası, ortanca (süs çalıları ve çiçekler) sahiptir:

 • dik gövde;
 • Basit yumurta şekilli, parlak yeşil renkli yaprakları;
 • sürgün uçları üzerinde oluşturulmuş küresel veya düz bir şekle, inflorescences.

Çiçeklenme Temmuz-Ağustos sürer. Her bir gelişme çiçek iki formda mevcut olabilir:

 • merkezinde meyve ve küçük;
 • Dış - güzel ve dekoratif ama steril.

Nasıl soğuk aktarmak için?

Sadece konservatuarlarında uzun süre dikkati çekiyor ve kapalı bahçecilik ortanca araya geldi. Geçen yüzyılın 80'li yılların sonunda bahçıvanlar memnun görünüm bu bitkinin Kış-hardy çeşitleri, görünüş olarak sadece farklı değil, aynı zamanda negatif sıcaklık alır. Böylece, Kuzey Amerika ıslahının çeşitleri sessizce -15 0 C'ye kadar sıcaklığa dayanabilirler ve Avrupa yetiştiricileri tarafından - -20 0 C'ye Ne olursa olsun istem tür kış için daha iyi barınak bu tip ülkemizde çalılar Avrupa tarafında açısından geliştiriciler veya satıcıları, ilkbahara kadar endişe daha, hayatta veya olmaz.

Dayanıklı çeşitler

görüldüğü gibi, ortanca tüm kış-dayanıklı çeşitleri, elbette şartlı aşağıdaki gruplara ayrılır olabilir:

1. Eski ahşap üzerine çiçeklendirme: Mariesii Grandiflora (Beyaz Dalga), Mariesii Perfecta (BlueWawe), Alpengluehn, Buket Gül, Kırmızı Baron (Schoene Bautznerin), Lilacina Etoile Violette ve diğerleri.

2. Vechnotsvetuschie veya remontant. İlk grupta tersine, eski ve yeni sürgünlerde hem çiçeklenme oluştururlar. Bu büyük-remontant cesur örneğin Grant`s Seçim gibi ortanca çeşitleri, yanı sıra Twist-n-Shout, Pembe Wonder, Hamburg, Tutku sayılabilir.

Eğer etikette çeşitlerinin bu grubu satın aldığınızda, (RE) çiçeklenme Re yazıt Sebat, Everyblooming veya bulmak eminiz.

Çeşitler ve seriler

Amerika'da XX yüzyılın 80-ler sonunda jöle ve uzun süreli kış, soğuk yaylar ile bölgelerde büyümek mümkün ve çiçek ortanca ilk kış-dayanıklı çeşitleri, idi. "Ilk doğan" remontant ortancaları biri tür Sonsuz Yaz oldu - Endless Summer. Bir süre sonra, pazar Endless Summer, sınıf Erken Sensation daha dayanıklı başlatıldı.

Seri Sonsuz Yaz

Sonsuz Yaz - bu ortanca olduğunu. buna dayalı Kış-hardy çeşitleri renk çeşitliliği ile elde edilen ve sortogruppu Sonsuz Yaz yapılmıştır:

 • Büküm-ve-Shout;
 • Blashing gelin;
 • Orijinal (Baimer);
 • Bloom Star.

Tüm çeşitlerin düzdür Çevir ve Shout hariç, hantal ve güzel, yuvarlak tomurcuklar var.

Sonsuza & Hiç

Zamanla, çeşidi içeren Sonsuza & Hiç çeşitliliği Erken Sensation ticari olarak başarılı serisi dayalı yaratıldı:

 • nane;
 • Blue Heaven;
 • Kırmızı Sensation;
 • Pembe / Mavi (Erken Sensation);
 • Beyaz Top.

Böyle Sonsuza & Hiç Kızıl Sensation olarak çeşitli isim serisini belirtmek için gereklidir önce etiketlerde, On.

Seri You & Me

Terry ortanca, dona dayanıklı çeşitler Japon You & Me Serisi bulunabilir tercih edenler:

 • birlikte;
 • romantizm;
 • İfade;
 • Her zaman;
 • Senfoni;
 • Eternity;
 • Aşk - 2015 yenilik pembe.

Ortanca: Yeni çeşitlerin genel bakış

Her yıl kış-dayanıklı çeşitlerin artan sayıda macrophylla hydrangeas remontant. Bazı güncelleştirmeler hakkında size.

Sonsuz Yaz Bloom Star Endless Summer birçok çeşidi ile böyle bir favori temelinde oluşturuldu. Bu büyük küresel inflorescences mavi veya ortanca Çiçeklenme pembe . mor-mavi - asidik ise, daha fazla alkali pembe renkte olacaktır: Çap olan steril çiçekler renklenmesi 18 cm ulaşabilir toprak asitliği bağlıdır. Sadece dekoratif inflorescences, aynı zamanda bordo vurur.

Hovaria Hanabi Gül Çiçek geniş, düz çiçeklenme boyutu 18-25 cm. Çiçekler çift, açık pembe, ama toprağı acidify, sonra mavi renk değiştirir.

Sen ve Ben Aşk - yeni bu yıl, narin pembe ve çift çiçek, iç yaprakları krem sarı renkte boyanır. Renk toprak asitliği bağlı olarak değişebilir.

Sonsuz Yaz efendi Gelin - yaprakları renk değiştirir burada çok ilginç bir çeşitlilik. tomurcuklar yavaş yavaş hafif pembe "allık" boyalı yarı çift beyaz çiçekler bu ortanca açtı.

Avantgarde - dereceli yeni, ama yine de nadiren bizim bahçelerde karşılaşılan değil sahiptir. 30 cm çapında muazzam büyüklüğü ve yoğun küresel salkımına - diğer ortanca bu ayıran budur. Kış-hardy çeşitleri tür büyük "kapaklar" ve hatta beş renk ibraz - yeşil, beyaz, mavi, mor ve pembe - henüz oluşturulmamıştır.

Barındırılması veya olmasın?

En bahçıvanlar bizim koşullarda kış ortanca (soğuk dayanıklı çeşitlerin) için barınak gerektirmediğini okumak, tartışma internette ve dergilerde hem ciddileşti. genellikle olduğu gibi Fakat pratikte, onun yerine her şeyi koymak. Bir yetiştiricisi don kadar erken yazdan çiçek açar tadını isterse, liman kesinlikle değer. değil çok uzun ve sonbahar yaz ortasında bol çiçekli memnun edecek bir durumda, karşılayamaz. Ortanca bitkiler satın almış kim Birçok şaşkın: "Bu barınak olmaksızın kışlar ve uzmanlar aykırı söylemek yazılıdır nasıl?" o tomurcukları ve çiçeği kurmadan önce geçen yıl kaybolacaktır olumsuz kış sıcaklıkları böbrek, ancak yeni sürgünlerden korunmuyor olması, hala büyümek zorundadır. Eğer bu gerçekten güzel bitki satın almadan önce Yani, onun için en uygun koşulları yaratmak mümkün olacak olup olmadığı hakkında düşünüyorum.

Nasıl kışa hazırlanmak için?

merkezi Rusya ise kış ortanca hazırlanıyor eylül kadar erken ele alınmalıdır. İyi koşul kış çalı nem indirilir. o çerçeve ve üst kapak filmi üzerinde inşa bitki, ulaşmasını nemi önlemek için. ortancaları etrafında dolayısıyla sulama durdurmak, su drenajı için özel olukları kazmak ve. Ekim ayı başlarında, soluk çiçekleri, yaprak sapı ile tüm yaprakları temizleyin. çalı merkezi, uzmanlar tavsiye, o bahçe toprağı veya torf serpin bir karışımı olabilir en iyisidir. kravat ve düşük yerleştirilen Sapları ahşap panoları, sandık veya barlar. örneğin lutrasila, kaplama malzemesi tüm tasarım kilitli birkaç kat üzerinde. sürgün uçları da kalınlığındaki polietilen bir film barındıran tüm bitki ve bunun üzerine, torfozemlyanoy veya talaş karışımını serpin.

Bazı pratik öneriler

İlk olarak, bir kez daha bir veya başka çeşitli seçerek, öncelikle bizim iklim koşullarına adapte ve hastalıklara karşı dirençli olduğunu görmek gerçeğine dikkatinizi çekmek. Bazı özelliklerin Belki yararlı bilgi Ortanca ekimi bahçesinde macrophylla:

 • yay uyanmak daha hızlı hale gevşek toprak bir bitki bitki arzu edilir;
 • Bu düşük nem kış daha iyi olduğu için yüksek bir bölümü üzerinde bitki, bitki;
 • kış için çalı barınak önünde toprak oda Ortanca suyu doyurmak ve potas ve fosfatlı gübreleri beslemek emin olun;
 • Ağır nakliye kış donlarından daha sert ilkbahar donlarından dönmek bu çalı gibi ilkbaharda sığınmak için acele etmeyin;
 • bahar soğuk olacak sonra parlak güneş ihale sürgünler yakabilir çünkü hemen ortanca iplikle bağlı veya lutrasil yataklık çıkarmayın.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.