FormasyonBilim

Oort bulutu ve Kuiper kuşağı - güneş sistemi vücudun sınır

Oort Bulutu - asteroitler ve kuyruklu dolu güneş sistemi etrafında varsayımsal kemer. Bugüne kadar, teleskobun hiçbiri henüz bir mesafeden gibi küçük nesneleri algılamak mümkün olmadı, ama emare bir sürü güneş sisteminin uzak sınırlarında benzer eğitim olduğunu gösterir. Ancak, Kuiper kuşağı ve Oort bulutu karıştırmayın. İlk da benzer asteroid kuşağından ve birçok içerir küçük kişiler. o keşfedildi zaman Plüton en güneşin etrafında yörüngesinin ötesinde odaklanmasına dikkat, 2000 yılında, nispeten yakın zamanda açıldı gök cisimlerinin, sürekli içinde değişen, dokuzuncu gezegen daha da fazla olur bazıları, ancak bunların hepsi açık vardı ve yörüngeye temizlenir onun birbirinden etkisi altında yörünge. İkilem: bir yandan, güçlükle gezegenleri denebilir, ama diğer taraftan, onların büyüklüğüne göre onlar Pluto daha büyüktür. Tarihte ilk kez, modern bilim adamları kriterlerin net bir liste oluşturduk iken gezegen statüsünü giymek için göksel vücut tarafından karşılanacak. Sonuç olarak, Plüton bu statüyü kaybetti. Son yıllarda, bilim adamları Kuiper kuşağında nesneler onlarca keşfettiler. Bunlardan en büyüğü - Eris ve Sedna.

Ve Oort bulutu nedir?

Kuiper kuşağı nesneleri, modern teleskoplar için hazır değilseniz, vücut bulutun bir de Güneş'ten uzak ışık yılı. doğrudan teleskoplar henüz yeterince zor bir mesafede düşünün. Böylece Astrofizik bile diğerinde, gezegenlerin onlarca keşfetti yıldız sistemlerinden, öncelikle, bu Jüpiter gibi neredeyse tüm dev gezegenler olduğunu ve ikinci olarak kendileri tarafından meydana gelmez, fakat nedeniyle yıldızı yerçekimi etkisine ama. Ancak, Oort bulutu anlamıyla bize varlığını kanıtlar bol gönderir. Bu kürenin haberciler olarak, güneş sistemindeki sabit dönemsellikle gelen kuyruklu yıldızlar bahsediyoruz. Belki de en ünlü örneğidir Halley. Oort bulutu XX yüzyılın ortasında, uzun süre kuyruklu yıldızların gözlemlerine dayalı Keşfedilmesini, tahmin edilen Hollandalı astrofizikçi, onuruna seçildi. Bu bölge, hem de bant Kuiper oluşur gibi tNOS, sırayla, ilk olarak buz ve metan, karbon monoksit, hidrojen siyanür, etan ve başka maddelerden oluşur. O döndürülmüş ve taş objeler edilebilmesi çok muhtemeldir.

Kürenin kökeni

o Güneş sistemini kurdu malzemelerin bırakılır, ancak herhangi bir gezegenin bileşimine dahil edilmedi ne - Modern astrofizikçiler Kuiper Kuşağı, Oort bulutu inanıyoruz. Güneşin - sıkıştırma yıllık yerçekimi ve milyonlarca sonucunda yeni bir yıldızın dönüştü Yaklaşık beş milyar yıl önce, birinci nesil yıldızların patladı maddelerin çoğu (Büyük Patlama sonrasında bu nispeten yakında oluşturulur). ata-diskin döndürülmesi küçük bir bölümü büyük bloklar halinde toplanan ve sistemimizdeki gezegenleri oluşturdu. toz ve küçük nesnelerin bulutsu geri kalanı Kuiper bağ oluşturmasıyla Güneş Sistemi kenarında atılmış ve Oort bulutunun çok çok uzak küre edildi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.