SağlıkTıp

Omuz eklemi sinovit: nedenleri, belirtileri, tanı ve tedavi

Bilindiği gibi, eklem ana işlevi - hareketini sağlamaktır. Buna ek olarak, kıkırdak oluşumu aralarında kemik yapıları güvenli gerekiyordu. Bu nedenle, eklem patolojisi sadece utanç aktif hareketlere neden olmaz, aynı zamanda dejeneratif disk hastalığı ve ankiloz riskini arttırır. Bu gibi hastalıkların bir sinovittir. eklem kısmının iç yüzeyinin Bu inflamasyon genellikle yaralanma sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Çoğu durumda, bir eklem patolojik süreçte yer olduğunu. Hareket bozuklukları ve ağrı büyük eklemlerin lezyonlar görülür. Bir örnek ellerini yükselterek, kaçırma ile rahatsızlık var ki omuz eklemi, bir sinovittir. Adam alışılmış hareketleri gerçekleştirmek için zorlaşır: böylece orada, yazma, taşıma çantası ve ..

Bu hastalık nedir?

Omuz eklemi sinovit - genellikle gözden kaçan bir ortak patoloji,. Ağrı "çalışmayan" elin tarafında meydana Hele. Bu gibi durumlarda, inflamasyon, kronik ders haline gelir. omuz eklemi olan palpasyon kalıcı şiş ve ağrılı. Ancak insanlar nadiren bu şikayetler tıbbi yardım isteyin yöneliktir. Bu durum böyle sinovit hastalıklar, gerçeğine olur omuz eklemi bursit nadiren şiddetli ağrı eşlik eder. Genellikle insanlar rahatsızlık alışması ve ona gereken önemi vermezler. Ancak, omuz eklemi hatta ılımlı sinovit kademeli olarak geri dönüşü olmayan sonuçlara yol mümkün olduğunu unutmayın. Bunların başında osteoartrit geliştirilmesidir. Sinovit - eklem kısmının iç yüzeyinde bulunan bağ doku tabakasının iltihabıdır. şişme birleşme bölgesinde gerçekleşir olup, bu hastalıkta, doku ödemi vardır. Buna ek olarak, eklem içi (sinoviyal) sıvı bileşimi içinde bir değişiklik yoktur. Bu beyaz kan hücreleri, nötrofiller ve lenfositler hakimdir.

nedenleri

Omuz eklemi sinovitin Çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilir. Çoğu durumda, bu bir sonucu olarak gelişir dışsal faktörlere. Bu omuz eklemi yaralanma çeşitli tipleri bulunmaktadır. Örneğin, sinovit kırılma ya da dökme altındaki üst ekstremite, uygun olmayan ek yeri kemiklerinin çatlak oluşumu olabilir. Bazen eklem yüzeyinin iltihabı çıkıkları ve hatta çürük gerçekleşir. Çoğu zaman, insanlar böyle bir patoloji aktif istihdam yapan. Bunlar böyle devam sporcu, modelleme, plasterciler ve sayılabilir. D.

Buna ek olarak, omuz eklemi sinovit, sistemik enflamatuar reaksiyonlarda gözlenebilir. Bu tür hastalıklar arasında romatoid artrit, kemik, gut, osteoartrit, ankilozan spondilit tüberküloz içerir. Sinovit de septik lezyonların arka plan üzerinde gelişebilir enfektif endokardit. Bu tür patolojilerde, eklem yüzeyinin inflamasyon, kan ile mikroorganizmaların uzak odaklarının girişi gerçekleşir. Semptomlar damar duvarı ile emprenye edilmesi ile plazma değişiklikler nedeniyle gelişir. Sonuç yerel ödem olduğunu. Ağrı Sendromu büyük miktarlarda serbest bırakılır ortak sinoviyal sıvı, bir sıkıştırması neden olmaktadır. İnflamasyon genellikle komşu ek dokuya hareket eder. Sonuç olarak, artrit ve bursit geliştirilmesi.

sınıflandırma

sinovyanın aseptik ve izole bulaşıcı iltihap etiyolojisinde bağlı. İlk durumda, hastalık nedeniyle eklem boşluğuna bakteriyel ya da viral partiküllerin nüfuz gelişir. Patojen mikroorganizmalar içine almak sinovyal sıvıda ve orada büyür. Bunun bir sonucu olarak, bir enflamatuar tepki geliştirir. Çoğu zaman bu gibi durumlarda, hayret ve diğer eklem oluşumu edilebilir. Kemik yaralanmaları, burkulma, çıkık ile ilişkili Aseptik sinovit. Bulaşıcı Olmayan enflamasyon alerjik reaksiyonlar, endokrin ve nörojenik bozukluklar kaynaklanabilir.

Buna ek olarak, sinovit patolojinin akış doğası ile sınıflandırılır. Böylece ayrım eklem kısmının iç yüzeyinin akut ve kronik iltihap arasında yapılır. Geçerli patolojinin süresi genellikle komplikasyonların gelişimine yol açar.

Omuz eklemi sinovit: belirtileri, hastalığın tedavisi

Çoğu durumda, sinovit tamamen hareketlerini kısıtlamaz. Bu nedenle, bir kişinin rutin işleri gerçekleştirebilir. Bununla birlikte, omuz eklemi ani hareketler ağrı eşlik eder. artrit farklı olarak, eklem deformasyonu görülmektedir. Bununla birlikte, omuz bölgesinde orada şişmesidir. altta yatan hastalığın klinik resim ile kombine bulaşıcı sinovit iltihaplanma semptomları ile. Ağrı Şiddeti eksüda niteliğine bağlıdır. Hasta eklemde aktif hareketleri yapamaz zaman irinli iltihabı. Sinovit tedavisi ilaç tedavisidir. Ayrıca inflamasyon ile baş yardımcı olmak için halk tarifleri kullanılır. Ciddi komplikasyonların gelişmesiyle birlikte cerrahi müdahaleye başvurmak. sıvının büyük miktarlarda ve eklem boşluğuna da haline enfekte kemik dokusu kazandığında Cerrahi tedavi gereklidir.

omuz eklemi sinovit Aşama

aşama 3 izole edilir enflamatuar reaksiyon aşamasına bağlı olarak omuz eklemi sinovit, bu patolojinin tipiktir. Hastalığın belirtileri doğrudan eksüda niteliğine bağlıdır. Çoğunlukla acı geliyor. Birinci aşama eklem boşluğuna yaralanması veya mikrobik penetrasyon hemen sonra gelişir. Bu hafif bir sinovyal zarın tahriş ve hiperemi ile karakterize edilir. Ödem ve terleme hafif ifade edilmiştir. Tedavi sinovit başlatıldı halinde Adım seröz iltihabı (ikinci) meydana gelir. Bu sızması ve doku ödemi ile karakterize edilir. sinoviyal sıvının çalışmada infiltrasyonunu ve hücrelerin çoğalmasını tespit edilir. eklem boşluğu sarı eksüda ve fibrin pıhtısı büyük miktarda birikir. üçüncü aşamaya geçiş pürülan inflamasyon gelişimi sırasında meydana gelir. Ödem eksüda büyük miktarda lökosit ve nötrofil algılandığında daha belirgin hale gelir. Omuz eklemi sinovitin süpüratif inflamasyon en tehlikeli aşaması. patolojik süreçte bakteriyel enfeksiyonun birleşmesinin bir sonucu sık sık komşu dokulara dahil. artrit, osteomiyelit, septisemi gibi gelişmekte olan komplikasyonların bir sonucu olarak.

tanılama

Çoğu insan eline temel hareketlerini gerçekleştirmek beri sağ omuz eklemi Şüpheli sinovit, daha sık başarılı. Bu tanı, klinik, laboratuar verileri ve enstrümantal teşhis dayanmaktadır. ana klinik belirtileri el hareketi, eklem şişmesi ve yumuşatma devreleri sırasında ağrı. omuz kemiğinin önemli ödem palpasyon ile her zaman mümkün değildir. Hastalık üçüncü aşamaya geçirilir, ateş, baş ağrısı, sağlığın bozulması olarak semptomlar. Sol omuz eklemi sinovitin aynı belirtiler vardır. Yine rahatsızlık erken dönemlerinde nadiren dikkat. istisnalar sol eliyle çalışan insanlardır. Kanın genel değerlendirmesinde değişiklikler inflamasyon şiddeti gözlemledik. Bir akciğer grafisi ayırıcı tanısı için büyük bir değer. Bu kırık ve humerus kırığı, çıkığı eklemden sinovite ayırt yardımcı olur. inflamasyon nihai tanı ve sahne kurmak için, eksüda mikroskobik inceleme yapılmıştır.

omuz eklemi sinovit: hastalığın tedavisi

Tedavi, ağrının giderilmesi yöneltilmelidir, enfeksiyonla mücadele ve komplikasyonların gelişmesini engellemektedir. Hastalığın oldukça muhafazakar tedavinin birinci ve ikinci aşamalarda. şişme, uygulanan antiinflematuarlar azaltmak için. Bu "Diklofenak" uyuşturucu "Artoksan" sayılabilir. enfeksiyöz sinovit ile antibakteriyel ilaçların atanması olmalıdır. Bazı durumlarda, enjeksiyonların eklem boşluğuna doğrudan yaptı. ilaç tedavisine ek olarak, etkilenen alan basınçlı bir bandaj uygulanır. Bu eklemde hareketlerin kısıtlanması için gereklidir.

sinovit cerrahi tedavisi

Bazı durumlarda ameliyat gerektirir. Bu eklem boşluğuna sinoviyal sıvının büyük birikim için gereklidir. Tedavi etkilenen bölge ve eksüda aspirasyon içine iğne giriş bölümünde oluşur. Bu prosedür yürütülen ve teşhis amaçlı olduğu. irinli gerekli cerrahi sinovit zaman. Bu eklem boşluğunun açılması ve drenaj sağlanması yatmaktadır.

sinovit ve bursit Önleme

Birincil önleme fiziksel aktivite sınırlamaktır. insan aktivitesi monoton çalışma elleriyle ilişkili ise, lokomotor aktivite ve geri kalanı arasında alternatif olmalı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.