Haber ve ToplumDoğa

Nerede orkide büyümeye? vahşi Orkide

orkide Çiçeklenme herhangi bir ev dekore edebilirsiniz. Bu, iç renk katıyor ferahlık ve rahatlık hissi yaratır. Ama herkes orkide hep doğada güzellik birçok türü vardır, bir saksı çiçek olmamıştır bilir. orkide vahşi büyümek Nerede? Hangi ülke doğal tadını gitmeli bitkilerin güzelliği? Bu sorular ayrıntılı yanıtlar arayan değerdir.

Bitkilerin ne tür

Bizim favori orkide en eski bitkilerden biridir. kadar geriye Geç Kretase dönemi olarak varlıklarını Onaylandı. orkide ailesinin bilimsel sınıflandırmaya göre çiçekli bitkiler, tek çenekliler sınıfından, sipariş asparagales bitkilerin bölümü aittir. Latince ismi - Orchidaceae.

Toplamda orkide 35 binden fazla. Çeşitleri vardır. Aslında, bu bitkilerin toprak tüm renk yedinci bir kısmını oluşturmaktadır. Ama formda ve renk ve boyut olarak hem son derece farklıdır. Peki, kim o güzelliği, orkide, nedir? Nerede (ülkeler, kıtalar) büyür? Ne şartlar gereklidir? insan bu konuda ne kadar süre biliyorum?

ilk söz

Verona, kazı Monte Bolsa üzerinde, orkide en eski parçaları bulunmuştur. 6-5 asır M.Ö. yaşamış Yunan filozofu Theophrastus'un, tarafından ortaya bir çiçek ismi. Güzel bitki filozof De Historia Plantarumu denilen ilaç bitki örtüsüyle ilgili sistematik risalesi, dahil. Eski bilim adamları kökleri tabanında 2 tüberkül insan testisleri benzediğini göstermiştir, bu yüzden bitki "orkideler" (Yunanca o "yumurta" anlamına gelir) denilen. Akademik çevrelerde, adı bugün hala kullanılmaktadır, bitkiler Orchidaceae veya Yatryshnikovye aradı.

artık zamanı yaşamın ilk yüzyılda meydana Dioskrid bilim adamı, onun yazılarında orkide bahseder. O bitki Aztekler (Meksika) biliniyordu iddia ve onlar bir kokulu içecek oluşturmak için, bunlardan biri, özellikle vanilya kullanılmıştır.

Ve burada orkide ekimi ilk tez onbirinci yüzyılda Çin'de yazılmış olduğunu. orkide büyümeye nereye pek çok bilgi vardı, vurgu Evinizi Bloomer'ı süslemek için ve kötü ruhlardan korunmak için nasıl oldu.

Gruplama

Bitkilerin aile muazzam olduğundan, ayrıca gruplara bölünmüştür:

  • ağaçlarda yaşayan epifitik orkide, bir grubu;
  • yeraltında yaşayan saprofitik bitki grubudur;
  • Karasal orkide bir grubunu temsil eder.

Ve şimdi, orkideler farklı koşullarda doğal olarak yetişir bilerek, onların dağıtımına bahsetmek mümkündür.

orkide Dağılımı

Tüm kıtada Orkide bitkiler. Sadece Antartika'ya hiçbir şans, ama genellikle tugovato bitkiler vardır. Çoğu temsilcileri tropik enlemlerde bulunabilir. Bunun nedeni büyüme için en uygun ortamda etmektir. Tropik bölgelerde, epifitik orkide türlerinin en yüksek sayı.

En yaygın karasal otsu uzun ömürlü ılıman enlemlerde ise. Onlar rhizomatous ve yumrulu olabilir. Ama orkide tropik bölgelerde çok daha az bulunmaktadır. Biz kuzey yarım küre ele alırsak, karasal orkide grubu vardır ılıman enlemlerde, içinde fazla 75 cinse bulunamadı edilebilir. Bu, yaklaşık% 10 dur. Ve Güney yarımkürede orta enlemlerde 40 doğumların toplam tarafından temsil edilmektedir.

Eski Sovyetler Birliği 49 cins Orkide kadar bulunabilir.

Bilim adamları, iklim İl üzerinde orkide bir şartlı bölümü gerçekleştirdik:

  1. İlk Orta içerir Amerika, Güney Amerika, Afrika ve aynı paralel üzerinde bulunan sahil diğer alanlarını,. Bu epifitik orkide seviyorum sadece ne, sıcak ve nemli. Birinci bölge, bütün grupların temsilcileri bulunmaktadır.
  2. İkinci bölge olduğunu, Andes, Brezilya, Yeni Gine, Malezya, Endonezya dağlar, dağ bölgelerini kapsamaktadır. Burada sıcaklık biraz daha düşük olmakla birlikte, nem yüksektir. İkinci bölgede, Orkide hemen hemen tüm temsilcilerini bulunabilirler.
  3. Üçüncü bölge plato ve step içerir. orkide için olumsuz koşullar, ancak zor şartlarda mevcuttur. epifitik ve karasal türlerin az sayıda vardır.
  4. Dördüncü sıcaklık alanı için ılıman iklime sahiptir. küçük Orkide. Sadece karasal türler.

epifitik orkide

Epifiton orkide büyümek ve tedarik arazi gerekmez. orkide büyümek Ağaçlar ve kayalar, onlara sadece destek vermek. köklerin ve nem ve beslenme elde edildiği hava bulunmaktadır. Ancak pek çok orkide ağaçlarda asalak olduğu düşünülmektedir. epifitik türlerin çoğu yumrular benzer kalınlaşma vardır. besin ve nem birikir Bu yanlış ampuller (pseudobulbs).

kayaların üzerinde büyüyen Alttür epifitik orkide bitkileri, lithophytes aradı. taşlar genellikle çevredeki ormanlarda yeterli ışık olmadığı bu tür türler büyür. Doğal olarak, doğada orkide de var litofitnye hava kökleri.

saprofitik orkide

O ancak ölçekler ile, yapraksız basit kaçış oluşan bitkilerin oldukça büyük grubudur. (Genellikle tek çiçek houseplants olarak) bir fırça rengi kaçış bitirin.

Saprofitik yeraltı tesisi bir klorofil sahiptir. Organik maddeler humus substratın düşmeye ilave edilmesiyle hazırlanır. Yeraltı rizom genellikle mercan benzer. Onun özelliği - Yeni kökleri üretmeye yetersizlik. Rizomlar aktif yüzey, burada çözünmüş besinlere boyunca su emerler. Saprofitik orkide büyümesi ve güç için organik maddeler mikotik mantar üretir.

karasal orkide

grup karasal orkide ortak yeşil yapraklı bitkiler, yeraltı ampuller veya kökleri ve kök tomurcukları birleştirmiştir. Böyle türler yaygın ABD ve Avrupa'da dağıtılır. Burada, onların yüksekliği yaklaşık 50 cm'dir. Ama vahşi orkide vardır tropik içinde, karasal türler çok daha yüksek olabilir. Çoğu zaman, onlar bir çiçek yayılıyor çalı gibidir.

Orkide karasal türlerin ortak altı kök sistemi ya da kök tomurcukları sahiptir. Genç tomurcuk kışı sonra yeni sürgünler büyür.

Tanıdık Yabancı - Phalaenopsis

Bu bitkiler çok sık dünya çapında çiçek dükkanlarda satılıyor. Biz bahçıvanlar çok popüler orkide Phalaenopsis. vahşi bu tür büyüyen yerlerde, her şeyi bilmiyorsun. Ama güzellik bilgisi bolca ev bakımı. bilgisi boşlukları dolduralım ve yaban Phalaenopsis başa.

türler Güneydoğu Asya ve Çin tarafından dağıtılır. Filipinler'de Himalayalar, Çinhindi, Malay Takımadaları, içinde yakalar. Bu Tayvan, Yeni Gine ve Avustralya toprakları kapsamaktadır. Sumatra ve Andaman Adaları seyyar phalaenopsis bulundu. Türler muson ormanları yanı sıra dağ ve yağmur ormanları tercih eder. Phalaenopsis epifitik grubuz.

Dendrobium nobile - Noble orkide

asil orkide nedir Dendrobium Nobile? Nerede bu çiçeklerin doğada var? Çoğu zaman onlar Kuzey Hindistan, Vietnam ve Endonezya Himalayalar güney Çin, bulunabilir. dağıtım alanında Avrasya'nın güney kısmını içermektedir. bitkiler epifitik ve litofitnoy grup vardır, ama bazı çeşitleri karasal bulunmaktadır. Görünüm Dendrobiums çok cazip. Sürgünler pseudobulbs yetişir ve herkes 10-20 çiçek verebilir. Bitki hoş ve lezzetli bir tada sahiptir.

Cattleya - lezzetli Amerikan

Güzel Cattleya oldukça kaza Avrupa'ya geldi. Yaprakları geçiş tropikal likenlerle ambalaj malzemesi olarak kullanılmıştır. atmak için unuttum William Cattleya gönderilen bitkilerle Parsel "ambalaj". Ve sonra bir mucize gerçekleşti - yeşil atık yığınının üzerine güzel çiçekler vardı! Yana orkide egzotik türler üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Bugüne kadar, orkide bu cinsin 60'dan fazla alt türler vardır.

Cattleya mürekkeplerin farklı iklim koşulları gerektirir. Bu tip orkide vardır Orta ve Güney Amerika, nem ve sıcaklık koşullarının farklı yüzdesi ile toprakları vardır. Bazı türler nem% 100'e ulaşabilir Amazon, yaşıyor. Biraz daha kuru ve güneşli yerleri gerektirir. Cattleya Birkaç tür kış yaklaşık 5 ° C Cattleya cinsinin sıcaklık ve epifitik bitkiler ve litofitnyh oluşur Brezilya, dağlarında yetişmektedir.

türlerin çok sayıda rağmen, vahşi orkide bitkileri korunmaları gerekir. Bu orkide Avrasya özellikle doğrudur. Örneğin, Rusya, Beyaz Rusya ve Ukrayna'da karasal orkide neredeyse 130 türü bulunmaktadır ve bunlar yok olma tehlikesine maruz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.