Haber ve ToplumPolitika

Içerik Hükümet tipleri

"Otorite" kavramı, insan toplumunun doğumuyla ortaya çıkan ve ülkenin gelişimine tüm yol eşlik etti. Bu, diğer insanlar ve onların faaliyetlerinin eylemlerini denetlemek için bir fırsattır. Bazen güç - bu onun isteğini empoze edilir. Taban farklı teknikler aralarında buna alışığız - otoriterliği, şiddet, demokrasi, provokasyon, vb Ama dayanır hangi yetkiyle ilgili olursa olsun, özünde değişmez. Bu toplumsal katmanların onayı ile veya bunların direnişine rağmen yapılabilir.

Güç - Herhangi bir toplumun varlığı için gerekli bir şart, üretimin işleyişi, insanlar arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi.

güç tipleri farklı olabilir. Biz nüfuz alanları açısından bu olguyu göz önünde verirsek, ekonomik, politik bilgilendirme manevi ayırt edebilir.

Bazı siyasi analistler daha yakından sosyal, ekonomik, ruhsal, bilgilendirme, zorlayıcı bölünmesine gücünü yansıtır inanıyoruz.

kendi aralarında ekonomik ve sosyal güç diğer bileşenlerden daha yakından bağlantılı. Önce iyi malzemeyi dağıtan ise ikinci yerlerden ayrıcalıklarının bir toplumun statüsünde ayrılmasına atıfta sosyal yapının. Bugün birçok ilerici devletler sosyal gücünü demokratikleştirme ararlar. Örneğin, birçok ülkede şirketin sahiplerini çalışanların maaşları, onların görevden, indirgemenin hakkında kararlar hakkımız yok, ve böyle devam eder. Bu sosyal haklar sendikalar veya benzer organları tarafından uygulanan özel eylemler, anlaşmalar, düzenlenir.

gücün Ruhsal ve bilgilendirme türleri - bilimsel bilgi ve bilginin yardımıyla insanların yönetimidir. Bilgi karar verme, mevzuat temelini oluşturur. bilgi dağıtımı sayesinde toplum, insanların bilinç üzerinde etkisi yaptı. bilginin gücü sayesinde, kamuoyu, hükümet faaliyetleri ve sosyal konuların objektif kapsama oluşturabilir ve insanların bilincini manipüle etmek mümkündür. bilginin manevi güç medya, okullar, üniversiteler, eğitim kuruluşları olduğunu iletkenleri.

gücün Zorunlu türleri zora dayanan. Onlar muhaliflere karşı fiziksel şiddet içermektedir.

Politik gücü - başka türde çok farklı ayrı bir bileşen. Her şeyden önce, her tür siyasi iktidarın bu hükümet bütün bağlayıcı alır ki hakim konumunu işgal ve kararlar. Bütün devlet kurumları, kuruluşları, vb faaliyetlerini kısıtlamak veya hatta yasaklamak onun gücü altında

Siyasi güç dönem "hakkını" kullanan ve bakış hukuki açıdan, kamuya kişiliksiz insanlar, ifade eder. Sadece tüm birisi, yasal olarak belirli vatandaşlara karşı güç veya güç kullanmaya edilir.

Monosentrik siyasi iktidar, tüm kültürel, bilgilendirici, ekonomik, zorlayıcı kaynakların yararlanabilir.

Son olarak, siyasi iktidarın bir unsur, devletin gücünün zorunlu bir parçasıdır.

sonuçsuz - gücün tipe Bu bölünme. Seçilen yaklaşıma bağlı olarak, bilim adamları ayırt edilir:

  • devlet, aile, ordu idari: Konunun türüne göre.
  • dağılımının genişliği: mega, makro, mezo, mikro seviyeleri.
  • Özellik: yasama, yürütme ve yargı.
  • bütüncül otoriter, liberalden, Demokratik: "konu nesne" etkileşim tipine göre.
  • Sosyal baz Zihin: poli- veya oligarşi, plütonyum, teorisyenleri, partocracy veya mafya kuralı - mob kuralı.
  • kaynak türüne göre hangi gönderme: düzenleyici, zorlayıcı, ödül, uzman vb

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.