Haber ve ToplumDoğa

Nasıl ve kertenkele yumurta bırakır nerede? üreme kertenkeleler

Kertenkele, yeryüzünde hayvanın belki de en yaygın tür. Hepsi kıtalarda ve Antarktika hariç kıtalarda bulunurlar. Bu ek olarak, ve en eski yaratıklar gezegenimizde yaşayan. 340 milyon yıl - Japonya'da, örneğin, bir kertenkele olarak tanımlandı İskoçya fosil sürüngen bulunan 130 milyon yaşından, ile, antik otçul kertenkele kalıntıları bulundu, bu daha da ileri yaş var!

biz dinozorların bu harika soyundan bakacağız Bu yazıda, kertenkele üremesini ve daha birçok ilginç şeyler öğrenmek.

Neden kertenkele - sürünen

Bugüne kadar, orada sürüngenler sınıfının yaklaşık 9400 temsilcileridir ve bunlardan biri bir kertenkele olduğunu. hareket izledi herkes muhtemelen zaten adında sınıfa aittir anlamak, tempolu bir yaratıktır. Kertenkele, diğer akrabalar gibi: yılanlar, kaplumbağalar ya da timsahlar, onunla "bağlantılıydı" zemin göbek, sarılma, taşındı. Tek istisna kuyruğunu ve karına preslenmiş ön pençeleri, su üzerinde ve hatta iki arka ayakları üzerinde çalışabilirler şaşırtıcı basilisk (Basiliscus) vardır.

Tüm sürüngenler ve çoğaltma yöntemi gibi, karakteristik özelliği, bunun bir iç döllenme. Dişiler genellikle döllenmiş yumurta zaten büyük sarısı içeriğine sahip olan ve kapağın (kaplumbağa ve timsah olduğu gibi) deri gibi sert (çoğu kertenkele) ya da kireç ile kaplı koyun. toplu olarak kertenkele yumurta bir ya da iki ya da parçaları, birkaç on gibi bir miktarda mevcut olabilir.

Bu leziz

Bu arada, Kolombiya kertenkele yumurta bir incelik lezzetli kabul edilir. Çoğunlukla yumurta iguanalar kullanarak yerel yemekler için. Avcılar bu türün dişi onu yakalamak ve onun göbek kesi yapmak dolayı bitmiş döşeme yumurta için çevikliğini kaybetmiş ararlar. Dikkatle yumurta çıkarıldığı ve serbest iguana, bunun üzerine sarılmış odun külü sürülür.

Tabii ki, bu kertenkele lezzetli yumurta ertelendi nerede iz bir yuva yapmak ve doğal bir yolu haline gelene kadar beklemek mümkündür, ama halk çok zahmetli olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, hayvan "Sezeryan" olun. Hiçbir az lezzetli yolu, kertenkele ve yumurta ile, kabul edilir.

Nasıl genç doğarlar kertenkele

Genellikle kertenkele tenha yerlerde yumurta bırakır: kayalar veya çürüyen yaprakların arasında kum, toprak, ve zamanında zaten tam ebeveynlerinin minyatür kopyaları oluşturulan dünyaya gelmiş. Embriyo gelişimi onu aşırı soğutulmuş izin vermez kadın, vücutta zaten olduğu gibi arada, özellikle kuzey enlemlerde yaşayan kertenkele bazı türler, içinde, Genç, hemen yumurta anne döşeme sonra kabuğundan seçildi.

Sürecin nasıl oluştuğunu gözlemlemek ilginçtir. Doğum başlangıcı tarihinden önce Lizard zemin kaşıma, gündüzleri huzursuz olur, geri kuyruk doğru kıvrılmış ve nihayet akşamları hafif kabuk yavrusu ilk oturma görünür. İki dakika sonra üçüncü ve benzeri ikinci doğdu. Ve kadın döşeme sonra her zaman çocuklar doğrultusunda git ona ne bir adım ileri yapar. Bir saat sonra bir kabuk seçilen ve o oturdu toprağa, çatlaklar gizlemek, onlar aç elde edene kadar kuyrukları kıvrılmış bulundu.

Ancak, sürüngenler bu temsilciler çok sevecen bir anne değildir - kertenkele yumurta bırakır sonra, o genellikle ona dönmez. bazen hala döşeme yere gelirse, o yumurtadan kabukları bazı yemek sadece.

Gerçekten viviparous kadın vardır!

Ama her zaman değil kertenkele bile bu kadar kısa sürede yumurta bırakır. Örneğin, Güney Amerika'da gerçekten viviparous isnat edilebilir cinsinin Mabuya ait Skinks yaşadığı. Fallop tüpleri içinde Skink dişi taşır sarısı olmadan, muhtemel yumurta (yumurta kanalının geçici olarak kertenkele duvarlarında oluşturulmuştur) anne plasentadan güç almak için, küçük. Onların oksijen ve besin sağlamak için kılcal embriyoların oldukça yakın kadın uyum vardır kılcal.

Perulu uçucu İguanalar (Liolaemus multiformis) bir temsilci bazen kar bile yaz aylarında düşer 5000 metre yükseklikte, en, Cordilleras içinde, dağlık yaşıyor. Ve ölmedi küçük olanlar için, kadın, genç yaşamak için doğurur rahmindeki gelişim tüm süreci geçti.

Evet, kertenkele - çok ilginç yaratıklar araştırmacılar hep şaşırtıyor!

havanlarınızdan yumurtadan nasıl

Biz su üzerinde çalıştırmak için yeteneği ile değil, havanlarınızdan, türler Basiliskus Basiliscus yani üyelerini söz, kertenkele bahsediyoruz. Su 400 metre kırarak, 12 km / saat hıza kadar onlar yüzeyinde bulunmaktadır. Böyle yetenek insanlar Mesih kertenkele denilen bu sürüngenler.

Bu Basilisk'in sadece nehirlerin ve göllerin kıyısında büyüyen ağaçların kron üzerine Nikaragua ve Kosta Rika havasız nemli ormanlar yaşamayı tercih. Ama nedeniyle aşırı fearfulness Basilisk'in suya dalları atlayarak, hiçbir gürültü ya da tehlike şüphesi gelen kuyruk döner.

yağmur mevsimi hamile kadın bir ağacın aşağı bunun için Kâgir saklandığı yer ve en uygun sıcaklık ve nem hangi olacak belirler yere namlusunu bırakarak bakıyor. kumda veya yaprakların altında kertenkele yumurta çocuğun ardından Düştüklerinde özel yumurta diş, onları delinmiş, bundan sonra yaklaşık 10 hafta vardır.

eşeysiz üreme nedir

Ve Ermenistan erkeklerde olmadan yeniden kaya kertenkeleler yaşıyor. yumurtalar çatlar ve dişiler sadece kesinlikle kendilerini üretebilir.

Doğada Bu fenomen "eşeysiz üreme" çağrısında bulundu. Tür kertenkele diğer yaşam alanlarında bir erkek vardır tarafından döllenmiş yumurta bırakır olması ilginçtir. Bu arada, bilim adamlarının gözlemlerine göre, bu kertenkele pençesine ölü embriyolar erkek yumurta bulunabilir. Bunun sebebi nedir belli değil.

Bu arada, komodosskie kertenkele ayrıca nedeniyle bireylerin ve küçük alan habitatları sınırlı sayıda olması parthenogenesis yeteneğine sahip.

Kum kertenkele yakın görülebilir

En çok yarış - bu Lacerta agillis, sözde kum kertenkelesi. Bunlar Avrupa ve Asya'da yaşıyor. onlar özel bir arazi üzerinde ya da daha küçük bitki örtüsü, daha kolay bir güneş banyo yapmak hale yerlerde, güneşli clearings üzerinde yerleşmek çünkü her görmüş olmalı.

kertenkele çiftleşme sezonu içinde Mart ayından Haziran ayına gelir ve zümrüt yeşili haline erkek (bu arada, çok mütevazi görünmektedir) güzel kadın arama gider. Oval, bir sert kabuğu yumurta kaplı uzunluğu 1.5 cm, ortak kertenkele mink bunlar yeni yürümeye başlayan ana rengin daha koyu olan uzunluk 6 cm ortaya sonra yaklaşık 9 hafta, kazılır.

bebekten devi

kertenkele küçük birimi Hindistan'da yaşayan sphaerodactylus vardır. Sadece 1 gram ağırlığında ve kırıntısı uzunluğu 33 mm'dir.

Bu arada, bu türün üreme Çok su var sadece oluşur kertenkele. Sphaerodactylus dişi bir 6 mm'lik bir çapa aşmayan bir normal dairesel bir şekilde küçük bir yumurta sahip bırakır. Ve genellikle birkaç kadın aynı anda aynı yerde döşeme için tercih olması ilginçtir. Yumurtanın Değil çoğu kertenkele gibi kösele, ve kalkerli bir kabuk hızla havada katılaşır ve son derece kırılgan hale gelir. Doğru, nedeniyle neredeyse imkansızdır minik boyutuna bu duvarcılık bulmak için. Onlar çatlak ve terkedilmiş termit höyüklerin her türlü olabilir.

Ama Endonezya'da yaşayan komodossky kertenkele - dev, hemen hatırlamak verir kertenkele - dinozorlar doğrudan soyundan. Bu uzunluğunda 3 metre ulaşır ve 135 kg ağırlığındadır. Böyle bir kuyruklu yalan, çabuk çıkmak için herhangi bir girişimde ile karşı karşıya kalan. Şimdi bu türün sadece 200 temsilcisi bulunuyor - Ancak, bu büyüklüğü en küçük kertenkele olmayı alıkoymadı.

Kertenkele Bu dünyada güzellik katmak

Bu arada, kertenkele hayvanlar dünyasında nadir olan renk görme var. Onlar da bizim gibi, dünyanın bütün renklerini keyfini çıkarabilir.

Hatta sürüngenler inanılmaz muhteşem ve bu dünya kendi fantastik formlar, renklendirme ve güzellik alışkanlıklarını ekleyin. Birçok kertenkele nedeniyle melanophores adı verilen özel deri hücrelerinin işleyişine rengini veya yoğunluğunu değiştirebilir. Bu arada, bu tamamen kör kertenkele bukalemun sayesinde kolayca karanlıkta titreşimsiz esrarengiz parlayan çevre ve kertenkeleleri rengini alır.

Bu nedenle, kertenkele yumurta bulma, makalede görebileceğiniz fotoğraf dünya bu çevik ve çok ilginç yaratıklar olmadan fakir hale nasıl düşünmek, onları yok etmeye acele etmeyin.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.