Haber ve ToplumDoğa

Başlıklarına, açıklamalarına ile dinozorlar her türlü

Bilim adamları tahmin omurgalıların 500 milyon. Yıl, 200 MLN hakkında gezegenimizi yaşar. Bunların dinozorlar denilen antik sürüngenlerin hakimiyetinde. Bir zamanlar, eski sürüngenler anne doğanın yaratılış taç ve onların dalı - dinozorlar - hatta hiç bu gezegeni yaşadığı bütün sürüngenlerin gelişim zirvesi temsil etti. Farklı dönemlerde tüm dinozorların türlü yanı sıra yaşam biçimi, birbirleriyle başardı ve doğa yaşamlarının tüm yeni ayarlamalar katkıda bulunmuştur.

paleontologlar kimlerdir?

sen ve ben farkına varmadan her şeyin başladığı yere, farklı zamanlarda gezegenimizde yaşayan dinozor türlerinin ne olduğunu bilmeniz gerekir. uzak çağlarda menşeli hayatın çalışma, bilim paleontolojiye ilgilenir. Adını Üç Yunan kelimelerinden gelir: "Palaios" - antik, "Ontos" - kelime - "logoları" olmak. Bu bilim katılan insanlar, paleontologlar aradı. Çalışmaları dedektifçilik gibi biraz: dağınık parçaları ve fosiller paleontologlar tarafından geçmiş dönemlerin bütün resmi geri yüklemek gerekir. Bu çok büyük bir hız rol mantık ve hayal gücü ile birlikte, kendi sezgi tarafından oynanır.

Hatta en önemsiz gerçekler dikkatli bir çalışma gerekir. Paleontologlar azar onlara biraz toplamak. geçmişin olaylarının çok değil hatta kayalara tek bir iz bırakmadan, sonsuza kadar yok edilir çünkü bu, oldukça zahmetli ve zor bir iştir. Bu insanların çabaları sayesinde, biz, bir kez izin Dünya gezegeni yaşadığı ne öğrenebilir orada dinozor ne tür onlar bu veya diğer tehlikelere tasarruf için nasıl avcılık kim, nasıl yaşamış, neye benzediğini. Paleontologlar dinozorların büyük bir dönemin dünyasının yavaş resim bit yeniden mümkün olmuştur.

Nasıl dinozor çağını oluşturmak için?

gezegenimizin geliştirilmemiştir ve düzgün oluşturulmuş değilse Tabii ki, dinozorların ve sürüngenlerin büyük bir çağında onlardan dallanma türlerinin her türlü, bu yüzden çok sayıda ve yaygın hale olamazdı. Dinozor dönemi çeşitli dönemlerde ayrılabilir. Bunların her birinde kısa bir bakış.

 • Arkeler. Bu erken dönem, ilk. Bu dönem sürüngenler kaynaklandığı referans noktasıdır. Şu anda, dünya sadece, hayatı ortaya başlayan tek hücreli organizmaların evrimi geldi.
 • Proterozoik. Bu dönemde, gezegen çok hücreli hayvanlar ve bitkiler ortaya çıkmaya başladı.
 • Kambriyen. Kambriyen yeryüzündeki yaşam yosun ve suda yaşayan omurgasız vardı, aktif olarak geliştirmeye başladı.
 • Ordovisyen. Zaman gezegen varlıklar ilk omurgalıların görünümü ile işaretlenmiş olmasıdır.
 • Siluriyen. Silüryen dönemde, omurgasızlar ve bazı türler sudan karaya taşımak.
 • Devon. Bu kez ortaya çıkması ile karakterize edilir , kozalaklı bitki türlerini, örneğin amfibiler, araknid (örümcek, kene), böcekler gibi hayvan.
 • Karbon. Buradan antik sürüngenlerin çağ kaynaklanır. anapsid, synapsid, Diapsid: Sürüngenler, üç kola ayrılır, bu dönemde ortaya çıktı. gezegende aynı zamanda ilk kozalaklı ve uçan böcekleri ortaya çıkmaya başladı.
 • Perm. İlk böcekler, böcek, yaratıkların Hymenoptera, ilk küçük kertenkele ve erken archosaurlarda görünümü damgasını Permiyen dönemi.
 • Trias. stegocephalia - - tükenmiş oldu Paleontologlar son antik amfibi iken şu anda gezegenimizin ilk sinek doldurmak başladı bulduk. Biz ölmek ve sınıf anapsid temsilcileri vardır. Trias döneminde ilk timsah, kaplumbağa, uçan sürüngenler, memeliler ve tabii ki dinozorlar vardı.
 • Jura. Jurassic dönemi - dinozorlar çağının zirvesi bir tür. Bu angiospermleri vardı Yeryüzünde şu anda oldu bazı modern amibiler (aynı yeşil kurbağa) doğmuş uçan kelebekler, herhangi bir eski kuş (Archaeopteryx) başladı ve dinozorların elbette yeni bir tür. Jurassic dönemde bir sınıf synapsid son temsilcileri tükenmiş oldu.
 • Mel. Kapalı tohumlular nihayet arazi fethetti. Modern vardı karıncalar türler ve sivrisinekler. Buna ek olarak, Kretase dönemi - Bu sürüngenler büyük döneminin sonudur: Şu anda dinozorlar, deniz sürüngenler, pterozorların tam bir yok oluş vardı. plasental memelileri, keseli ve kuşları - Bazı çağdaş hayvanların görünüşü damgasını Kretase dönemi gezegenimizin yeni zeki ve güzel hayvanlar fethetmeye başladı.

alt sınıf anapsid

Dünya gezegeni dinozorların farklı türde yerleşmeye başlayan önce, sözde soy ağacı korkunç kertenkele oluşturmasını, uzun yıllar geçti. en eski ve en ilkel grup, bir alt sınıf anapsid kabul edilir. Sadece bu grubun tek temsilcisi günümüze kadar bir form veya başka bir yaşamadı değil unutmayın. Son anapsid 200 milyon hakkında tükenmiş oldu. Yıllar önce. Bu Triyas'ta oldu.

alt sınıf synapsid

Kök anapsid itibaren dinozorların evrimsel geleceğin ikinci şubesini ayrılmış - synapsid. Bu sınıfın için memelilerin eski ataları aitti. Ama unutulmak kaderinde bulundu. Yani maalesef onların soyundan refah görmeden - Modern memelilerin, bize ait - insanlar. Bu Jura döneminde oldu.

alt sınıf Diapsid

Çok daha sonra synapsid eski müstakil yeni şube bagajında tabanından - Diapsid. archosaurlarda ve lepidosauria içinde - bu iki kola ayrılır Diapsid bir alt sınıfı olduğunu aslında Özgünlüğü yatıyor. Lepidosauria - Yeryüzünde ve gün içinde yaşayan hayvanların bir grubu: tuatara (antik kertenkele), yılanlar, kaplumbağalar. Ama aralarında böyle plesiosaurs olarak tükenmiş formları tanınmış vardır bizim kata kadar yaşamak için tüm lepidosauria mümkün değildir - uzun boyunlu deniz avcılar. Efsaneye göre, İskoç Loch Ness hala Nessie adında bir plesiosaur üzerinde yalnız yaşayan, ama bu başka bir hikaye.

Şube archosaurlarda uçan dinozorlar, kertenkele ve zemin her türlü dahil timsah ve diğer antik sürüngenler, idi. Archosaurlarda - bunu her zaman dönemlerinin en önemli dinozorlar, sürüngenler, zamanın en ileri sürüngenlerin en çeşitli ve şaşırtıcı yaratıklar var. Neyse ki, bütün dinozorların dışarı öldü ve günümüze kadar canlı değildi, ancak, şu anda gezegendeki Earth çoğu zamanlardan beri korunmuş antik timsah birkaç tür, yaşa! Bu efsanevi dinozorlar nelerdi? Size dinozorlar ve onların açıklamanın en çarpıcı türler sunuyoruz.

huzurlu Diplodocus

Bu sözde sauropods bir grup temsil eder. paleontologlar tahminlerine göre, bu dinozorların kadar 58 metrelik bir uzunluğa ulaşması ve 113 ton ağırlığındadır başladı. Giderek, ancak, çağdaş bilim adamları Diplodocus 27 metre uzunluğunda ve 20 ton ağırlığı en fazla inanmak eğimlidir. Huzurlu kertenkele ilk fosiller dağlarda 1877 yılında paleontologlar tarafından bulundu Colorado ait ABD.

Bu grubun Dinozorlar ne şimdi Kuzey Amerika yaklaşık 150 milyon. Yıllar önce Geç Jura döneminde yaşadı. Paleontologlar en kolay tanımlanabilir dinozorlar arasında Diplodocus inanıyoruz. Üstelik bu tür bilinen tüm dinozorların büyük iskeletleri ile tamamlandı bulundu olduğunu. Diplodocus otobur olduğunu ve bunların büyük boy zamanın yırtıcı dinozorların için caydırıcı olduğunu - ceratosaurus ve Allosaurus.

Allosaurus - Diplodocus bir fırtına!

Bu yazıda, sadece bu efsanevi devleri en önemli ve tanınmış temsilcilerine çevirmek, böylece adları ile dinozor her türlü düşünmek mümkün olmayacaktır. Bunlardan biri - Allosaurus. theropodların grubundan etobur dinozorların cinsinin Bu üye. Diplodocus gibi Allosaurus yaklaşık 155 milyon. Yıllar önce Jurassic dönemde var olmuştur.

Bu canlılar kendi arka ayakları üzerinde hareket eden ve çok küçük ön ayakları vardı. Ortalama olarak, bu kertenkele uzunluğunda 9 metre yüksekliğinde 4 metreye ulaştı. Allosaurus zamanın büyük iki ayaklı yırtıcı olarak kabul edilir. Bu sinsi canlıların kalıntılarına şimdi güney Avrupa, Doğu Afrika ve Kuzey Amerika ne de bulunmuştur.

Ichthyosaurlarda - Efsanevi balık kertenkele

Büyük Deniz memelilerinin sönmüş müfrezesi misiniz, 20 metrelik bir uzunluğa ulaşır. Harici olarak, bu dinozorların modern balık ve yunuslar gibi idi. Bir ayırt edici özelliği kemik halka ile korunan büyük gözler vardır. Genel olarak, kısa bir mesafe Ichthyosaurlarda iyi balık ya da yunuslar için yanlış olabilir.

bu canlıların kökeni söz konusu hala. Diapsid geldi - Bazı paleontologlar inanıyoruz. Bu sürüm bir tahmin ile doğrulanmıştır: belki de archosaurlarda ve lepidosauria bölünmüş bu alt sınıf önce nasılsa ana kök Diapsid gelen kollara Ichthyosaurları kaçmak. Yine de, bu balıklar-kertenkele ataları hala bilinmemektedir. Ichthyosaurlarda 90 milyon hakkında tükenmiş oldu. Yıllar önce.

Dinozorlar gökyüzüne kaldırılmış

Trias gezegen sonunda ilk beklenmedik fosil kayıtlarında ortaya çıkan dinozor türleri uçuyorlardı. İlginçtir ki, bunlar zaten tam oluşmuştur. onlar, bilinmeyen her zaman gelişti hangi atalarının olarak direkt.

Tüm Trias pterozorların dahil grup rhamphorhynchus: bu canlıların büyük baş, dişli çeneler ve uzun, dar kanatları, çok uzun ve ince kuyruğu vardı. Bu "kuşların kat" boyutu değiştirilmiştir. Pterosaurlar - dedikleri gibi - martı ve şahin olarak çoğunlukla boyutu vardı. Tabii ki, aynı zamanda 5 metre devleri vardı. Pterosaurlar yaklaşık 65 milyon yıl önce soyu tükenmiş oldu.

Tyrannosaurlar - En ünlü dinozor türü

Tyrannosaurus rex - her zaman ve dönemlerin görkemli dinozor bahsetmiyorlar antik dinozorların listesi eksik olurdu. Bu sinsi ve tehlikeli yaratık adını kadar yaşıyor. Bu oluşturma grup coelurosaurs ve alttakım theropod gelen etobur dinozor türüdür. Tyrannosaurus rex ( "Rex" Latin dili ile - - olan kral) Sadece bir tür içerir. allosaurus masif kafatası ve keskin dişleri ile iki ayaklı yırtıcı olduğu gibi Tirannozavr. masif arka bacaklar ve küçük bir kanca benzeri ön pençeler: Tyrannosaur Rex uzuvlar sürekli fizyolojik çelişki.

Tyrannosaurus büyük kendi aile içinde de türler, hem de gezegenimizin tarihindeki en büyük karasal etobur dinozor biridir. Bu hayvanın kalıntıları bugünkü Kuzey Amerika'nın batısındaki bulunmuştur. Bilim adamlarına göre, onlar hakkında 65 milyon yaşadı. Yıllar önce, t. Onların yaşı antik dinozorların bütün hanedanın ölümünü geldi E. öyle. Bu Kretase döneminde sona eren dinozorların, bir bütün parlak bir dönem taç Tyrannosaurlar.

tüylü miras

Onlar dinozorların doğrudan torunları - Birçok kişi için, bu kuşların olduğu bir sır değil. kuşlar ve dinozorlar iç ve dış yapısında gördük Paleontologlar çok ortak noktası var. dinozorlar yerine sürüngenleri uçan daha - - pterozorların karasal dinozor soyundan - kuşlar unutmayın! Şu anda, eski sürüngen ayrı sınıf olarak atalarının olarak, "havada asılı" ve kesin kökenleri paleontologlar tarafından belirlenmez. First Division - bir kaplumbağa - Ichthyosaurlarda ve ikincisidir. Ichthyosaurlar Yukarıda tartışılan varsa, kaplumbağalar şey açık!

Kaplumbağalar - Bir amfibi nedir?

Ve bu tür "dinozor" olarak bir konuyu ele alırken bu hayvanlar hakkında bahsetmiyorum, açıktır çünkü. Kökeni kaplumbağa alt sınıf hala sırrına kefen. Ancak, bazı zoolog hala anapsid geldiğini düşünüyoruz. Bazı antik amfibi torunları - Ancak, kaplumbağa inanıyoruz diğer bilim adamları tarafından karşı çıkıyor. Ve diğer sürüngenler bağlı değildir. Bu teori doğrulanırsa, zooloji büyük atılımın ardından bilim gerçekleşir: o kaplumbağalar genellikle sürüngenler hayvanlara en ufak bir ilişki olmadığını ortaya çıkabilir, daha sonra çünkü onlar olacak ... amibiler!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.