Gıda ve içecekŞarap ve alkollü içkiler

Nasıl bir konyak seçilir? Yani konyak parçası mı?

Konyak narin floral ve meyveli aroma ve hoş bir tat bırakır için takdir. Ancak, alkollü içecek tüm aşıklar biliyorum nerede, nasıl ve hangi üretildiği değil. Daha az önemli bir sahte içine almak için farklı kalitelerde ve sağ seçim gibi markaların konyak kompozisyonu olup arasındaki farkın sorudur.

konyak adı ne olabilir

Geçmişte, şarap yapımcıları girişimci diğer ülkelere deniz yoluyla şarap kolay taşıma için damıtma cihazı kullanmaya başladı. daha sonra planlanan suyla seyreltilir Bu damıtma, mutlaka içecek sırasında. Birden, damıtılmış ürünler, meşe fıçılarda saklanan o elde edildiği şarap daha iyiydi. Yani brendi vardı.

Konyak - konyak bir tür. Ayrıca şarap damıtma yoluyla üretilir, fakat daha sonra meşe fıçılarda edilir. Bu önemli koşulları uymalıdır. İlk olarak, içecek üretimi için hammaddeler birkaç belirli sınıflar üzüm hizmet edebilir.

İkincisi, konyak kesinlikle üretim sürecini, onların ürüne adını vermek hakkını vermez üreticinin en ufak bir sapma düzenlemiştir. Üçüncü ve belki de en önemli şartı - içecek üretim yeri Konyak Fransız kasabası olmalıdır.

Her konyak - konyak

konyak denilen Bugün brendi, sadece Fransa'da değil yaptı. Alkollü içeceklerin ad vermek amacıyla farklı ülkelerde aynı zamanda, konyak kompozisyon değişebilir, bu yüzden de çeşitli şartlar vardır. Örneğin, hesabın hız ya da nasıl orijinalden Üretiminin süreci yakından içine alabilir.

Ancak, yadsınamaz konyak kompozisyon Konyak Fransız kasabasında bağlarından hasat edilen mahsulün yapılmış sadece bir distilat içermelidir söyledi. içecek dünyanın farklı bir kesiminde üretilmiştir nedenle, bu bir markadır. Bu ruhla, yüksek kalitede orijinal Fransız içki çok aşağı değildir olabilir.

Bu konyak Farklar

Ugni Blanc - konyak üretimi için ana üzüm çeşididir. Ayrıca bazen Colombard, Folle Blanche ve Montilla kullanılır - onlar daha zengin içki üretmek, ama büyümek için daha zordur. bağbozumu konyak tarlaları süresi 15 Kasım ve 31 Mart tarihleri arasında değişmektedir.

fermente üzüm suyu çift damıtma sonra meşe fıçılarda 30 ay sonra gerçek bir konyak olacak bir içki, olsun. O üzüm distilat hariç konyak parçası mı? Önemli değil. konyak aksine, Fransız içki artık kesinlikle hiçbir katkı olduğunu.

Kimyasal bileşenlerin ve benzersiz bir tat

Bu ya da diğer değer aroma ve tad notlar meşe fıçıda yerleşme, fermantasyon ve üzüm suyu damıtma esnasında üretilen konyak kimyasal bileşenleri eklenmiş. Gerçek Fransız içki - - kesinlikle kanunla düzenlenir Ne konyak kompozisyon olmalıdır. Kimyasal bileşenlerin oranı ile ölçülür içeceğin kalitesini belirlemek için.

Aroma ve konyak lezzet, alkoller, asitler, aldehitler, eterler, tannin gibi bileşenlerine bağlıdır. Kullanarak kimyasal analiz belirlenen bileşim olmamalı ki brendiler bileşik içinde çözülür ve geri kalan diğer bileşenleri rahatsız değilse. Bu alkoller, asitler, aldehitler ve esterler farklı bir yüzdesi, bu elit içecek çeşitli düzenlemelerini oluşturur olup.

konyak daha tanen bölümü, yüksek değerlemeye tabi tutulmaktadır. Bu faktör, meşe fıçılarda yaşlanma ile tamamen bağlıdır. 5 yıla kadar gecikmiş Konyak sıradan denir. konyak Yaş etiketinde yıldızlı şeklinde yansıtmaktadır. bunun hazırlanması bazı brendi ruhları karışık olsaydı, kendisine verilen yıldız sayısı Bunlardan en genç maruziyetini yansıtmaktadır.

konyak ürünlerinin sınıflandırılması

özel gösterim de konyak yaşına başvurmak için kullanılabilir. Böylece, iki yıllık pozlama, Superior Çok Özel (VS) noktaları işaretleme - üç yıllık, çok üstün Eski Soluk (VSOP) - Dört yıl, Çok Çok Superior Eski Soluk (VVSO) - beş yıllık ve Extra Eski (XO) - altı yıllık veya daha .

6 yıl veya daha fazla meşe fıçılarda standı Konyak markalı denir. Bu kendi adları ile en pahalı ve değerli üzüm ruhları olduğunu. sınıflandırılması üzerinde konyak 6.5 yıldır genellikle uygulanmaz. Ayrı bir kategoridir toplama konyak, Yaşları yıl onlarca olabilir.

konyak kalitesini belirlemek için nasıl

Kalite brendi onun doku, renk ve aroma ile tespit edilebilir. İyi içki net bir iz bırakır boşaltma, küçük kalınlığa ve yağlılık sahip olmalıdır. Fransız brendi parçası olan tanenler miktarına bağlı olarak, ikincisi farklı tonları olabilir. Ancak, her zaman mükemmel şeffaf olmalıdır. Bunu kontrol etmek için, onu görmek denemek için içki ile diğer taraftan daha sonra cam parmak izi bırakmak ve gereklidir. konyak şüpheli kalitesini - Eğer göremiyorsanız.

Koku elit, yüksek kaliteli bir içecek hava ile temas halinde değişmelidir. Erken meşe notları doğasında bir bardak konyak sallanan sonra meyve veya çiçek değiştirilir. İçecek lezzet çok belirgin ise, düşük kaliteli olduğunu gösteriyor olabilir. Ne yazık ki, kaliteyi ayırt etmek çoğu zaman mümkün değildir ve sonuç olarak daha pahalı ve sahtecilik onun ucuz brendi ortalama tüketici.

Biz bir şişe konyak kalitesini belirlemek

Eğer konyak flip bir şişe satın önce: ilk büyük kabarcıklar görünüyorsa, bu içki Doğru oranı anlamına gelmektedir. herhangi tortu orada olmadığını kontrol edin. Bu özelliği hatırla: iyi değil konyak iddiasız formu şişe. sıradışı tasarım brendi şişesi müşterileri çekmek için sadece çalışırken değil, aynı zamanda sahte ortaya çıkmasını önlemek için yardımı ile yüksek kaliteli ürün Üreticileri.

Yüksek kaliteli konyak bir şişe üzerinde etiket her zaman sorunsuz yapışan ve iyi bir görünümü vardır etmiştir. konyak zengin tanenler dışında başka bir şey içermemelidir .. kompozisyon, dayanıklılık, güç, üretici, vb konyak kompozisyonu: tüm gerekli bilgileri içermelidir metin üzerinde koyun.

konyak en popüler markası

brendi en popüler markaları şunlardır: "Hennessy", "Courvoisier", "Martel", "Remy Martin". alkollü kompozisyon konyak "Hennessy" standart sınıflandırma içinde kapladığı düzeyine bağlıdır. 60 ve XO - - Örneğin, sınıf VS VSOP için 40'tan Eaux varlığı ile karakterize edilen 100'den.

"Courvoisier" Şirket münhasır saymazsak, konyak yaklaşık bir düzine çeşitleri üretmektedir. kendi üzüm bağları aynı zamanda, o sahip değil. konyak markası için "Martel" özel yumuşak ve meyveli aroma ile karakterizedir. Brandy Evi "Remy Martin" Şimdi brendi miktarda alkol stokunun sahibidir.

konyak keyfini nasıl

Uygun bir atmosfer yaratmak için önemli lezzet iyi konyak değerlendirmek. Sen sıcaklık ve cömertlik, kısıtlama ve sofistike hissetmelisiniz. Kısacası, takım elbise her olaya konyak değildir. Serin olmamalı içki sunmadan önce - oda sıcaklığı onun enfes lezzet iyi olduğu açıktır.

Geleneksel olarak bir konik üst kısa sapında konyak geniş gözlük içmek için kullandı. Tür bir kap, camın iç ısı koruma eller ve buhara karşı ısıya tam olarak tadına sağlar inanılmaktadır. Son zamanlarda, kötü sesi zift konyak yüksek sapı ile ve yukarı doğru daralmış duvarları olmayan cam sayılmaz. aroma maddeleri dahil bu tür bir kap içinde iyi bir konyak tamamen oksijen ile etkileşim hızlı buharlaştırma ile saptandı.

camın kenarları 15-20 cm'lik bir mesafede, ve camın iç: Gerçek gurmeler üç aşamada değerlendirildi kalite konyak tatlar sürü. yavaşça Dil sıvıyı ilerleyen, küçük yudumlar bunu iç. Her bir tat tadını yudum sonra farklı olarak farklı bir bileşim brendiler olup.

Konyak çok belirgin tat ve koku yok ürünlerle birleştirerek yemek sonrası içmek için. Örneğin, eşsiz aroması peynir, deniz ürünleri, et, tatlı ürünler ve kahve yardımcı olacaktır vurgulamak.

alkollü içecekler çok sayıda bugün yasadışı konyak için yayınladı. Bu içecek sadece Fransa'da yapılacak olmakla birlikte, meşe fıçılarda en az üç yıl süreyle sürekli ve hiçbir kirlilik var. Gerçek bir estetik zevk almak için, konyak seçime dikkatle tedavi edin.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.