Haber ve ToplumDoğa

Mükemmel hatları - hayatta aksiyal simetri

Antik çağlardan beri, adam güzellikte fikirler geliştirdi. Doğanın tüm güzel kreasyonlar. kendi yolunu güzel insanlar, güzel hayvanlar ve bitkiler de. değerli taş veya kristal tuzun göz görme Joy, bir kelebek veya kar tanesini hayran olmamak zordur. Ama bu neden oluyor? Bizim için olduğu gibi aynı görünüyor sağ ve sol yarısı nesneler, doğru ve eksiksiz bir görünüm görünüyor bir ayna görüntüsü.

Görünüşe göre, güzellik sanatçıların özünün ilk düşünce. V yy insan vücudunun yapısını inceledik Eski heykeltraşlar, Biz, "simetri" kavramını uygulamak başladı. Bu kelime Yunanca kökenlidir ve uyumu, oranını ve benzerlik konum bileşeni parçalarını ifade eder. Antik Yunan filozofu Platon ince sadece o simetrik ve orantılı olabileceğini savundu.

(Düz çizgi göre) eksenel simetrisi, bir merkezi (alanına göre) ve ayna (düzlemine göre): matematik, geometri ve simetri olarak üç tip olarak.

bunun içine düşen obje noktalarının her biri kendi merkezine onun tam eşleşme varsa - merkezi bir simetri tutar. Bu örnek, vb silindir, küre, sağ prizmanın, geometrik vücut olan

bir eksenel simetri noktası nispeten düz bu hat buna noktası ve dikey birleştirme segmentin orta sahasına öngörmektedir. Örnekler eksen simetri açıortay konuşlandırılmamış açı ikizkenar üçgen, daire, vb merkezi içinden çekilen bir düz çizgi Eğer geometrik şekil eksenel simetri karakteristik, speküler noktaların belirlenmesi sadece "yüz yüze" bir ekseni esneme ve eşit yarı eklenerek görselleştirilebilir. dokunuşla istenilen nokta.

Tüm obje noktalarının ayna simetrisi ortasından geçen bir düzleme göre aynı göreli yer almaktadır.

Doğa o kadar neredeyse tüm yarattıkları ahenkli bir yapıya sahip, akıllı ve mantıklı olduğunu. Bu canlılar ve cansız nesneler için geçerlidir. iki taraflı, radyal ya da küresel: ömrü en formları yapısı için simetri üç tipten biri ile karakterize edilir.

Çoğu zaman, eksenel doğada simetri toprak yüzeyine dik geliştirmek bitkilerde gözlenebilir. Bu durumda, simetri merkezine ortak bir eksen etrafında aynı elemanların dönmesi ile sonuçlanır. düzenlenmelerinin açısı ve frekansı, farklı olabilir. ladin, akçaağaç ve diğerleri: Örnekler ağaçlardır. Bazı hayvanlarda, eksenel simetri da yaygındır, ancak nadiren oluyor. Tabii ki, doğal nadiren matematiksel hassasiyeti ile karakterize olmakla birlikte, vücudun bir çok elementinde benzerlik yine dikkat çekicidir.

Biyologlar giderek Eksenel simetri ve (çift taraflı), iki taraflı görülmektedir. Onun örnek bir kelebek veya yusufçuk, bitki yaprakları, çiçek yaprakları, vb kanatları olan Her durumda, bir oturma nesnenin sağ ve sol parçaları eşittir ve birbirinin ayna görüntüsü vardır.

birçok bitki, bazı balık, yumuşakçalar ve virüslerin meyve Küresel simetri karakteristik. Radyal simetri örnekleridir deniz yıldızları, solucanlar bazı türleri, ekinodermler.

İnsan gözünde asimetri en sık yanlış veya engelli ile ilişkilidir. Bu nedenle, insan elleriyle yaptıkları çoğunluğunda simetri ve uyum takip ettik.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.