FormasyonOkullar ve üniversiteler

Monokromatik ışık ve radyasyon

Herhangi ışık göz tarafından algılanır elektromanyetik radyasyondur. fizik çeşitli teorilere göre, bir dalganın ve foton akışı olarak kabul edilebilir - duruma bağlı olarak. Işığın Öznel özellikleri insan gözü tarafından algılanan renktir. monokromatik radyasyon için o frekans dalgaları belirlenmiş ve kompleks - spektral bileşimi.

genel kavram

Monokromatik ışık - aynı frekansa sahip bir hafif salınım dalgalarının. Buna algılanan spektrumu göz ve görünmez (enfraruj, X-ışını, mor ötesi) bir parçası olarak atfedilebilir.

Monokromatik altında radyasyon anlama elektromanyetik dalgalar aynı uzunluğa ve salınım frekansı vardır. Gördüğünüz gibi, bu iki tanım aynıdır. o bir ve aynıdır - tek renkli ışık ve tek renkli radyasyon sonucuna varılabilir.

Tek tonlu ışık hazırlanması. monokromatörler

doğal koşullar altında, bir dalga boyu ve aynı salınma frekansı ile ışık yayan bir kaynağı. Monokromatik ışık monokromatörler adlandırılır özel cihazlar vasıtası ile elde edilir. Bu çeşitli şekillerde mümkündür. İlk düzenleme için prizma sistemi kullanır. monochromaticity gerekli açıklıkla ortaya yardım izole akışı ile.

kırılma ve uygulama özelliklerine bağlı olarak, monokromatik ışık ışınını seçmek için olanak sağlayan ikinci bir yöntem, ızgaranın. Üçüncü üretim yöntemi üretim gaz deşarj lambalarının emisyon dalga boyu zaman sadece bir elektronik geçiş oluştuğu ya da ışık kaynaklarının.

tek renkli ışık ve onun radyasyon cihazların kullanımı

Bir lazerin en basit örneği hizmet edebilir. Onun yaratılış ışığın ayrık özellikler sayesinde mümkün oldu. lazer ışınlarını kullanarak yönlülük farklıdır: onlar tıp, reklam, inşaat, sanayi, astronomi ve diğer birçok alanda kullanılmaktadır. Böylece dalga boyu cihaz tarafından yayılan tek-renkli ışık, yapısı gereği sıkı sabit olabilir. süresi ile, sürekli ya da kesikli ışık olabilir. Ayrıca monokromatörler çeşitli alanlarda kullanılmaktadır spektrometrelerinin çeşitli içerir.

Monokromatik ışık ve insan vücudu üzerindeki etkisi

Ana spektral renkler mor, kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit vardır. insan vücudu üzerinde etkisini inceleyen bilim dalıdır yoktur. o oftalmohromoterapiey denir.

Kırmızı ışık kullanımı üst solunum yollarının çeşitli hastalıkların kurtulmak yardımcı olur. Portakal, dolaşım ve sindirim geliştirmeye yardımcı olur kas ve sinir dokusunun yenilenmesini hızlandırır. Sarı pozitif gastrointestinal sistem üzerindeki etkisi ve tüm vücut üzerinde temizleyici etkiye sahiptir.

Yeşil hipertansiyon, nevroz, yorgunluk, uykusuzluk tedavi eder. çünkü boğazda enflamatuar süreçleri kaldırmak mümkün antibakteriyel özelliklerinin mavi. Ayrıca ciltte romatizma, egzama, vitiligo, irinli lezyonların tedavisinde kullanılır. Mavi tek renkli ışık üzerinde yararlı etkileri vardır parasempatik sinir sistemi ve hipofiz bezi ve mor kas tonusu, beyin, göz geliştirir, genel olarak sindirim sistemini ve sinir sistemi organları normalleştirmek için yardımcı olur.

Yukarıdaki, tek renkli ışık gereklidir den görülebileceği gibi sadece idealize deneysel fizikçiler için, o söz değil, sağlık için sanayi ve insan faaliyetinin diğer küreleri gerçek faydalar sağlayacak edebiliyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.