SağlıkTıp

Mantoux boyutu ne olmalıdır? Önlük boyutu: norm ve sapma

toplu aşılama kampanyaları birçok paralel ve gelen çöp mücadelede Mantoux testi. Ama aşılama ile ilgisi bu küçük piç bir şey yapmaz. Bu şekilde, doktorlar sadece bağışıklık sistemi tüberkülin nasıl tepki vereceğini kontrol edin. Normalde küçük enflamatuar süreç geliştirmek gerekir. Organizmanın tepkisini anlamak için, manto büyüklüğü ne olması gerektiğini bilmek gerekir. Norma çocuğun yaşı ve BCG aşısının uygulama zamanlamasıyla bağlı ayarlanır.

kime ve ne zaman Mantoux do

Temel olarak, bu yöntem çocukların sağlığını kontrol eder. Geri Yeni doğmuş bir yaşamın ilk günlerinde aşı olmayı - BCG, anti-TB bağışıklığın oluşması sorumludur. Aşı uygulamasının zamanlaması ihlal olmasaydı, herhangi bir sebepten dolayı, ilk tüberkülin testi , bir yıl içinde yapılır.

bebek hastanede veya yaşamın ilk ayında aşı almadıysanız, hastalığını dışlamak için BCG tüberkülin testi yapmak. Birçok şaşılacak gerekenden boyutu Mantoux çocuk olmadan bu aşı. Eğer bebek dokunulmazlık isimli bir işaret tüberkülozu, tepki is no ve oradan yapılmamalı. Genellikle sağlıklı ve aşısız bebekte Enjeksiyon yerinde değil kızarıklık veya mührü oluşturdu.

risk grubu

Birçok ebeveyn reddetme testleri tüberkülin konumunu haklı olduğunu çevrelerindeki hiçbir hastalar. Fakat birçok çok kolay enfekte farkında bile değiller. Eğer anaokulu, eğitim kulüpleri, okullar, tiyatrolar ve sergiler olsun, kamu yerleri ziyaret çocuk varsa, ziyaret ve ulaşım kullanımı hangi seyahat ve diğer insanlar, o zaman tehlike Çocuğunuzu koyarak gidin.

Bir toplumda olmak, sen, belki de hastalığı konusunda bilmiyor tüberküloz hastalarının ile görüşmesi riski vardır. Not: Herhangi bir yetişkin akciğerinde hastalığın mikobakterıler sahiptir. Bağışıklık sistemi, geri herhangi bir sorun onları tutmak mümkün iken. Ama en kısa sürede presipite faktörler olarak, hastalık geliştirmeye başlar. Yani tüberküloz test etmek ve manto büyüklüğü ne olması gerektiğini bilmek için zaman yapmak kadar önemli olmasının nedeni olduğunu.

İnfüzyon reaksiyonları

Herkes tüberkülin testi tarafından tahmin sonuç olduğunu bilir yetmişiki saat enjeksiyon sonrası. İkinci gün, sözde düğmeler veya sızması üzerine uygulama bölgesinde. Görünüşte küçük bir şişkinlik sivilce kırmızımsı renktir. bunu net bir çizgi basarsanız, o zaman o soluk dönecek göreceğiz. Bu katı sitedir ve büyüklüğünü gösterir, çünkü araştırılmalıdır manto. norm Bu reaksiyon çocuk BCG alındığında bağlıdır.

bilmiyorum Birçok tüberkülin enjeksiyonları yapmak neden. Bu çalışma gövdesinde olup olmadığını belirlemektir Koch basili. Aynı zamanda enfeksiyon sırasında aktivasyon gösterip "tüberküloz" teşhisini teyit edebilirsiniz. Buna ek olarak, hastalığın tamamen yok dokunulmazlığı çocukları tanımlamak için kullanılabilir.

kurulan kurallar

Ülkemizde BCG hala hastanede mi yapmak adettendir ve tüberkülin ilk enjeksiyon - Yılda. Daha önce, bu sonuç bozulabilir çünkü geçirmek için hiçbir mantıklı. Çocuğunuz bir sorun olup olmadığını görmek için, manto büyüklüğü ne olması gerektiğini anlamaya ihtiyacımız var. 72 saat sadece enjeksiyon yerinde ve hiçbir sızma sonra görülen eğer numune negatif olarak kabul edilir. papül 2-4 mm çapında ya da herhangi bir boyut kızarıklık sonucu şüpheli olarak kabul edilmektedir. Eğer sızma is içinde aralığı 5-17 mm, bu is düşünülen planlanmış olumlu yanıt. 5-9, yoğun - - Bu durumda, ortalama bölünür 1014 ve telaffuz - onbeş milimetre aşan.

boyutları ise çocuklarda Mantoux 17 mm ya da enjeksiyon kabarcıklar görünür alanı, nekrotik bölgede ya da artan lenf düğümleri aşan, bu hyperergic Reaksiyon, yetişkin olarak adlandırılır, bu sınır 21 mm'dir.

sonuç ölçütleri Koşulları

Durumun yeterli anlamak için negatif bir test sadece tüberküloz bağışıklığın yokluğunda olduğunu bilmek önemlidir. Bir çocuk BCG ile vardır ve tüberkülin tepki, o zaman, aşı çalışmaz vermezse, o güçlendirici yapılması arzu edilir. Bebek ilk kez tüberkülin testi ise, boyutu oldukça büyük olabilir. aşıdan sonra en fazla iki yıl o pozitif olmalıdır - bu BCG yeterli reaksiyonun kanıtıdır. Bu durumda bebek aşısı, uygulama yerindeki bir yara olması gerektiğini unutmayın. o değil ve Mantoux pozitif ise, organizma ile enfeksiyon gösterir.

aşılama infiltrasyon boyutu sonra iki yıl azaltılmalıdır. Kural olarak, bu yedi yıl tamamen kaybolur. Sadece tekrarlanan BCG aşısı yürütmek için şu anda, bağışıklık sistemini güçlendirmek yardımcı olabilir. "Butonları" boyutunu küçültme büyük olasılıkla, enfeksiyon meydana geldiğini göstermektedir.

bend testleri

Ne zaman bulgu dışarı gerekenden boyutu manto, bu is önemli değil, yalnızca bu gösteri sırası değil, aynı zamanda nasıl bu endeks değişir itibaren yılın yılı. Yani, dever tüberkülin cilt testi aşağıdaki durumlar seslendi:

- pozitif koşuluyla Mantoux ilk görünüşü önceki sonuçlar olduğu en az 5 mm,

- komşu yıllarda yapılan iki örnek arasındaki büyüklük farkı, fazla 6 mm;

- BCG aşısı sonra 4 yıldan fazla olmasına rağmen, birden fazla 12 mm papül;

- infiltrasyon çapı 17 mm den fazladır.

davranış kuralları

72 saat anlamlıdır sonra elde edilen sonuç için, belli şartları takip etmek önemlidir. Ancak bu durumda, manto büyüklüğü ne olması gerektiği hakkında bilgiler yararlı olacaktır. Örneğin, birçok enjeksiyon ıslatılmış edilemez çocukluğumdan hatırladığım. Ama şu anda sağlık personeli suyu ile temas halinde yanlış bir şey olmadığını söyledi. Önemli olan - peroksit, iyot veya parlak yeşil lekelemeye değil her durumda, onun sıva sopa değil, enjeksiyon yerinde ovmak veya çizmeyin. Islanırsa, yumuşak bir bezle kurulayın.

Kontrendikasyonlar

hangi tüberkülin testi uygunsuz yapmak durumlar vardır. Bunlar aşağıdakileri içerir:

- alerjik reaksiyonların alevlenmesi;

- enfeksiyonlu hastalıklar;

- oluşma erken dönemde, kronik hastalıkların (bu gibi durumlarda, tedaviden sonra bir ay yapmak deneyin);

- enjekte planladığınız yerinde Cilt sorunları;

- epileptik nöbetler;

- Herhangi bir çocukluk bulaşıcı hastalıklar üzerinde karantina.

Çocuğunuz alerjileri vardır ya da hasta ise Örneğin, manto boyutunu değerlendirmek için hiçbir neden yoktur. Normal sonuç sadece sağlıklı bir bebek olurdu.

potansiyel sorunlar

Tabii ki, çoğu ebeveyn tüberkülin testi sonuçlarının yorumlanması endişe, ama bazen ortaya çıkan ve ilgili konular. Bazen yeniden enjeksiyon için bir ihtiyaç vardır. Yani, tüberkülin giriş sonra meydana gelen hastalık durumunda, olur. an kaçırılırsa, o zaman yeniden deneme bir yıl tutulan, ancak gerekirse bu aralık altı aya kadar düşürülebilir.

Bir diğer sorun, ilacın kurallarına uymak başarısızlık. Bu tüberkülin deri içine girdi ve derin değilse Mantoux boyunun ne olacağını öğrenmek için bir anlam ifade etmiyor. uygunsuz yönetiminin bir işareti kandır, enjeksiyon yerinde göründü.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.