Sanat ve EğlenceLiteratür

Literatürde "Gereksiz İnsanlar". Rus edebiyatında "gereksiz adam" teması

Literatürde "Gereksiz İnsanlar" - bu Ondokuzuncu yüzyılın Rus nesir tipik görüntülerdir. sanat eserleri bu tür karakterlerin Örnekleri - Makalenin teması.

Kim terimini?

Literatürde "Gereksiz İnsanlar" - On dokuzuncu yüzyılın başlarında ortaya çıktı karakter. Kim icat bir terim bilinmemektedir olduğunu. Belki Herzen. Aleksandr Sergeevich Pushkin - Bazı raporlara göre. Sonuçta büyük Rus şairi demiş onun Onegin - "gereksiz adam". Neyse, bu resim sıkıca diğer yazarların eserlerinde kurulmuştur.

Hatta Romana Goncharova okumaz Her öğrenci, o bunun farkında değildir , edebi kahraman Oblomov gibi. Bu karakter eski ev sahibine dünyasının bir temsilcisidir ve bu nedenle yeni adapte olamaz.

Yaygın belirtiler

I. S. Turgenyev, M. Yu. Lermontov'un gibi klasiklerin eserlerinde bulunan "ekstra insanlar". Bu kategoride isnat edilebilir karakterler, her düşünmeden önce benzerlikleri vurgulayın. Literatürde "Gereksiz İnsanlar" - çelişkili kahramanlar, toplumda çatışma halinde ait oldukları. Kural olarak, onlar şan ve zenginlik mahrum bırakılmışlardır.

örnekler

Literatürde "Gereksiz İnsanlar" - yabancı bir ortamda yazar tarafından tanıtılan karakterlerdir. Bunlar orta eğitimli, ama onların bilgi sistemsiz edilir. "Lüzumsuz Adam" derin düşünür veya bilim adamı olamaz, ama o bir "yargı gücü", belagat yeteneği var. Ve bu edebi karakterinin temel özelliği - diğerlerine karşı kibirli bir tutum. Bir örnek olarak, Puşkin'in Onegin hatırlamak komşularıyla temastan kaçının.

19. yüzyılın Rus edebiyatında "Gereksiz İnsanlar" modern toplumun kötü alışkanlıklardan görebilirsiniz, ama onları karşı nasıl bilmiyorum kahramandı. Bunlar dünyanın sorunlarının farkındayız. Ama ne yazık ki, sırayla çok pasif şeyi değiştirmek için.

nedenleri

Bu maddede belirtilen Karakterler Nicholas döneminde Rus yazarların eserlerinin sayfalarında ortaya çıkmıştır. 1825'te de ki Kasım bir ayaklanma oldu. Daha sonraki yıllarda, hükümet korku içinde, ancak şu anda toplumda özgürlük ruhu, değişim arzusu vardı. Nicholas I'in politikası oldukça tartışmalı oldu.

Kral tanıtıldı reformlar çiftçiler hayatını kolaylaştıracak şekilde tasarlanmış, ama aynı zamanda otokrasiyi güçlendirmek için her şeyi yapıyor. Katılımcılar tartışılmış ve mevcut hükümeti eleştiren çeşitli çevrelerin ortaya çıkmaya başladı. Birçok eğitimli insanlara aşağılık Ev sahibi yaşam tarzı. Ama sorun çeşitli siyasi grupların katılımcıları aniden nefretle parladı toplum aitti olmasıdır.

İnsan toplumunun yeni bir tür ortaya çıkması köklü Rus literatüründe "gereksiz erkeğin" ortaya çıkması için nedenler, toplum tarafından kabul edilmemiş ve götürün değildir. Böyle bir kişi dikkat çeken bir, ve bu nedenle, kafa karışıklığı ve tahriş olmasına neden olur.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, "gereksiz adam", kavramı ilk Puşkin literatüre sokulan. Bununla birlikte, terim biraz bulanık. sosyal çevre ile çatışma halinde olan karakterler, daha önce literatürde çıktı. komedi Griboyedov kahramanı karakterlerinin bu tip doğasında özelliklere sahiptir. Biz Chatsky "gereksiz adam" bir örnektir diyebilir miyiz? Bu soruyu cevaplamak için, komedi kısa bir analiz yapmak gerekir.

Chatsky

Griboyedov kahraman toplumun durgun famusovskogo temellerini reddeder. O kölelik ve kör taklit kınadı Fransız modası. Bu temsilcilerinin famusovskogo toplumun dikkatini olmadan kalır değil - Hlestova, hryuminyh, ZAGORETSKY. Sonuç olarak, Chatsky garip hissediyorum, deli demek değildir.

Griboyedov kahraman - reaksiyon düzeni ve geçmişin kalıntıları katlanmak istemiyorum kişileri içeren gelişmiş bir toplumda, bir temsilcisi. Böylece, "gereksiz adam" teması ilk "Wit gelen Woe" yazarı tarafından büyütüldü söyleyebiliriz.

Eugene Onegin

Ama edebiyat çoğunluğu bu Rus yazarlar tarafından nesir ve şiir "gereksiz adam" ilk kahramanı olduğunu göstermektedir. Onegin - Bir beyefendi, "Tüm ailesine varisi." O çok tolere eğitim gördü, ancak herhangi derinlemesine bilgi yoktur. Antik yazarların eserlerinden birkaç alıntılar okumaya, toplumda davranması doğal olarak, yaz ve Fransızca konuşan - Bu dünyada olumlu bir izlenim yaratmak için yeterlidir.

Onegin - aristokrat toplumun tipik bir temsilcisi. O, "çok çalışmak" mümkün değildi, ama toplumda parlamaya edebiliyor. O amaçsız, boş varlığını açar, ama bu onun suçu değildi. Eugene hale geldiğini yılda üç topları verdi babası. Rus soyluları çoğunluğu olmadığı için o yaşar. Ancak, onların aksine, bir noktada o, hayal kırıklığı yorgunluk yaşamaya başlar.

yalnızlık

Onegin - "gereksiz adam". O Kendimi faydalı işgal etmeye çalışırken, aylaklık içinde baygın olduğunu. Bir toplumda o ait olduğu, aylaklık yaşamın temel bileşenidir. deneyimlerini Onegin tanıdık çevreden neredeyse kimse.

Eugene ilk oluşturmak için çalışır. Ama yazarı çıkıyor. Sonra heyecanla okumaya başlar. Ancak, kitaplarda Onegin hiçbir ahlaki memnuniyetini bulur. Sonra köyüne kendisine buyurduğu ölen amcasının evine çekildi. Burada, genç asilzade, görünüşe göre, o bir iş bulur. O çiftçiler hayatını kolaylaştırıyor: boyunduruk ışık aidat değiştirir. Ancak, bu iyi girişimler hiçbir şey kurşun geldi.

Rus edebiyatında Tür "gereksiz adam" On dokuzuncu yüzyılın ilk üçte yer aldı. Ama yüzyılın ortasında, karakter yeni özellikler kazandı. Puşkin'in Onegin oldukça pasif. O dalak içinde bekler ve kendisi eleştirir sözleşmeler ve önyargılar kurtulmak edemez, başkalarının hor oldu. Literatürde "gereksiz adam" diğer örnekleri ele alalım.

Pechorin

insan Sorunları, Lermontov yönettiği "Our Zamanın Kahramanı" nin ruhsal benimsenen toplum adanmış çalışmaları reddetmiştir. Pechorin yanı sıra Puşkin'in karakter sosyetenin aittir. Ama aristokrat toplumun görgü bıkmıştı. Pechorin topları, yemekleri, tatil partileri ziyaret zevk almıyorum. Böyle olaylar üzerine alınır Onun eziyet sıkıcı ve anlamsız konuşmalar.

Onegin ve Pechorin örnekleri üzerinde Rus literatüründe "gereksiz adam" kavramı ile takviye edilebilir. Böyle izolasyon, bencillik, sinik ve hatta zulüm olarak özellik kazandırmaz toplumdan bazı yabancılaşma nedeniyle, bu karakter.

"Bir Gereksiz Man Anıları"

Ve yine, büyük olasılıkla, "gereksiz insan" kavramının yazarı - I. S. Turgenyev. Birçok edebi eleştirmenler terimini kim olduğunu düşünüyoruz. Onlara göre, Onegin ve Pechorin sonradan onlar Turgenyev yarattığı görüntü ile ilgisi olmasına rağmen, "gereksiz erkeğin" olarak sıralanır. yazar adında bir hikayesi vardır "Bir Lüzumsuz Adam Anıları." Bu parçanın kahraman toplum içinde bir yabancı gibi hisseder. Bu karakter böylece kendini çağırır.

tartışmalı bir noktada - Bu roman "Babalar ve Oğulları" nın "gereksiz adam" kahraman.

Bazarov

"Babalar ve Oğulları" toplumun Ondokuzuncu yüzyılın gösterir. Şu anda Stormy siyasi anlaşmazlıklar doruk noktasına ulaştı. Bu ihtilaflar da bir tarafta liberaller, demokratlar vardı ve diğer yandan - devrimci demokratlar-proletaryaları. Her iki değişiklik gerektiğini biliyoruz. Devrimci fikirli Demokratlar rakiplerini aksine, oldukça sert tedbirlere kuruldu.

Siyasi anlaşmazlıklar hayatın her alanında nüfuz var. Ve tabii ki, kurgu ve kurgusal olmayan eserler konusu idi. Ama yazar Turgenyev ilgilendiren olduğunu zaman başka fenomen, oldu. Yani - nihilizm. Bu hareketin yandaşları manevi ilgisi var hepsi reddedildi.

Bazarov, Onegin gibi - derinden yalnız bir adam. Bu özellik aynı zamanda literatürde "gereksiz erkeğin" olarak anılacaktır tüm karakterlerin, özelliğidir. Ama, Puşkin'in kahramanı aksine, Bazarov aylaklık vakit değildir: o doğa bilimleri ile uğraşmaktadır.

kahramanı "Babalar ve Oğulları," roman takipçisi var. O bir deli olarak kabul edilmez. Aksine, Bazarov acayipliğin ve şüphecilik taklit çalışırken bazı kahramanlar üzerine. Ancak, tek başına Bazarov, veliler seviyorum olmasına rağmen, onu idolize. O ölür ve sadece hayatının sonuna onun fikirlerinin yanlış olduğunu fark eder. hayatın basit zevkleri vardır. aşk ve romantik duygular yoktur. Ve hepsi var olma hakkına sahiptir.

Rudin

Turgenyev'in eserleri "gereksiz erkeğin" nadir değildir. Eylem "Rudin" roman kırklı yıllarda ayarlanır. Daria Lasunsky, roman karakterlerinden biri, Moskova'da yaşıyor, ama yaz aylarında müzikal akşamları düzenlemek kenti, ayrılıyor. Misafirler onu - çok eğitimli insanlar.

Bir kez evde Lasunsky birisi Rudin görünür. Bu adam tartışmalara, çok ateşli eğilimli ve onun zekâ seyirci büyüler. misafir ve hostes mest şaşırtıcı belagat Rudin. Lasunsky onu evde yaşamak için onu davet eder.

Rudin net bir açıklama vermek amacıyla, Turgenyev hayatını gerçekler hakkında anlatır. Bu adam yoksul bir ailede doğmuş, ancak yoksulluktan çıkmak, para kazanmak arzusu vardı değildi. İlk başta, annesine yolladı çok düşük ücretle, yaşıyordu. Sonra zengin arkadaşlarının gideri vardı. Rudin gençliğinde olağanüstü hitabet becerilerini farklıydı. tüm boş zaman kitap okuma harcanan, çünkü oldukça eğitimli bir adamdı. Ama sorun konuşmalarında takip etmedi olmasıdır. Lasunsky ile tanıdık zamanda fena halde hayatın sorunlarından hırpalanmış bir adam haline geldi. Ayrıca, ağrılı ve hatta gurur nafile oldu.

Rudin - "gereksiz adam". uzağa solmuş gibi felsefi alanda batırma Yıllar Ne sıradan manevi deneyimlerin yol açmıştır. Bu Turgenyev kahramanı - doğuştan hatip ve sadece talip - insanlara kendilerini ele geçirmek. Ama siyasi bir lider olmak için, omurgasız, çok zayıftı.

Oblomov

Rus mensur Böylece "gereksiz adam" - hayal kırıklığına nobleman. kahraman Romana Goncharova bazen edebi kahramanlar bu tip bakın. Ama "gereksiz adam" Oblomov denebilir? Sonuçta, o otchemu evin üzerinde baygın, sıkılmış ve bütün bu yaşam toprak sahiplerinin yoluydu edilir. Ve onların toplumun üyeleri için tipik yaşam ve geleneklerinin şekilde hayal kırıklığına değildi her durumda olduğunu.

Böyle bir serseri kim? Bu ofiste çalışmayı sıkıcı ev sahibi ailesinin soyundan ve günlerce o koltuğunuzdan kalkmak değil çünkü. Bu genel kabul görmüş, ama oldukça doğru değildir. Etrafındaki insanlar, tamamen, kalpsiz kişiyi hesaplanırken çünkü Oblomov, Petersburg yaşama alışması olamazdı. Ana karakter, aksine, akıllı oluşan ve en önemlisi, yüksek iç niteliklere sahiptir. Ama neden çalışmak istemediğini?

Oblomov, hem de Onegin ve Rudin, bu gibi işlerde bir anlam, yaşamın bu tür görmüyorum gerçeği. Bu insanlar maddi refah uğruna çalışamaz. Her biri yüksek bir manevi amaca gerektirir. Ama yok ya da savunulamaz oldu. Ve Onegin ve Rudin ve Oblomov "gereksiz" dir.

romanı Goncharov ana karakteri Stolz karşı - çocukluk arkadaşı. Bu karakter ilk okuyucuda olumlu bir izlenim yaratır. Stolz - çalışkan, hedef odaklı kişi. yazar Alman kökenli bu kahraman tesadüfi değildir verdi. Goncharov eğer "Oblomovism" acı gerçeği sadece Rus halkı olabilir ima. Ve son bölümlerde Stolz en hiçbir şey sıkı çalışma üzerinde olduğu açıktır. Bu adam hiçbir hayalleri, hiçbir yüce fikirler vardır. O geçim yeterli araçlarını bulur ve gelişimini devam etmeden durur.

diğerleri için "gereksiz adam" etkisi

Aynı zamanda "gereksiz adam" çevreleyen kahramanlar hakkında birkaç söz söylemek gerekir. Edebi karakterler, bu makalede belirtildiği gibi, tek başına, mutsuz. Bazıları erken hayatlarını sonunda. Buna ek olarak, "gereksiz adamlar" Kederli ve diğerlerini sunar. Onların dikkatsizlik sevgi vardı Özellikle kadınlar.

"Gereksiz erkeğin" ile bazen rütbe ve Pierre Bezukhov. romanın ilk bölümünde başbakan şey ararken, sürekli hasret içindedir. O eserlerini satın, çok okur, soirees üzerinde fazla zaman harcıyor. Yukarıdaki karakterleri aksine, Pierre kendini bulmuştur, o ya fiziksel ya da ahlaki, ölmez.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.