ÇirkinlikInşaat

Yerden ısıtma için en iyi boru nedir? yerden ısıtma için Boru: fiyatı, özellikleri, seçim

Eğer bir ev rahatlık ve konfor yaratmak için izin verdiği Bugüne kadar su ılık zemin sistemi tasarımı, giderek daha popüler hale gelmektedir. Bu yapı, taban yüzeyinin altında sıcak su ile boru oluşur. Bu ısıtma sistemine veya genel sıcak su temini için ya bağlı, oldukça basit. Ancak, herkes Yerden ısıtma için en iyi boru ne olduğu konusunda bilir.

Bu ısıtma sistemi, sıcak hava akımı eşit bir taraftan açısına ya da geleneksel radyatör durumunda olduğu gibi, sadece, zemin yüzeyinden yükselen dağıtılır çünkü, geleneksel merkezi tercih edilir. Bu akılda gerektiğini su kat, elektrik uygulama daha etkilidir aksine.

Yerden ısıtma avantajları

aşağıdaki gibi döşeme sisteminin ana avantajları şunlardır:

 1. yerden ısıtma boru da tüm yüzeyi üzerine ısıtma sağlar.
 2. Yok elektromanyetik radyasyon.
 3. düşük maliyetle nispeten geniş bir yer ısıtmak mümkündür.
 4. Olasılık ısıtıcılar gizlemek için.
 5. ayrıca hizmet ederse hiçbir maliyeti yoktur
 6. Bir seferlik kurulum için maliyeti.

eksiklikler

Bu zemin ve dezavantajları vardır. Bunlar aşağıdakileri içerir:

 1. Yükleme, karmaşıklığı yerden boru polipropilenden yerleştirirken.
 2. Gerek kullanma suyu pompası.
 3. sızıntı ve sorunların olasılık belirledikleri zaman.
 4. Bunu komşu daireler sıcaklığı "kaybetmek" olabileceğini olur.
 5. Bazı durumlarda, yükseltici içinde basınç düşmesi ise.
 6. Sıcaklık kontrolü güçlüğü.

boru hatlarının ana işlevi

Artan bir şekilde, sorun kat ısınma ısı yalıtım malzemeleri değil, aynı zamanda bağlantı parçaları, pompa ile boru, bağlantı parçaları, manifold içeren özel bir tasarım sadece kullanımı azaltılır. Bu, yardımcı ısıtma gibi, aynı zamanda bağımsız bir sistem olarak değil, sadece kullanılabilir. Küçük bir odada böyle bir sistemin kurulumu içi gerçekleştirilebilir. Bu durumda kesinlikle borunun tür Yerden ısıtma için daha iyi ne olduğu sorusunu gündeme getirmektedir. Bu soruyu cevaplamak için, böyle bir ısıtma sisteminin çalışma prensibi dikkate alınması gerekmektedir.

Su cinsiyette tasarımı

Bu ısıtma sisteminde ana ısıtma elemanı sıcak sıvı bunun üzerine dolaşım boruları ile monte edilir, bir beton levha (ısıl yalıtımlı), kabul edilir.

yapısal özellikleri ile mücadele etmesi Yerden ısıtma için en uygun tüp öğrenmek için:

 1. çimento-kum harç düzenlenmiş mükemmel düz tabla. Üstüne üstlük, duvar boyunca, yalıtım, ısı duvarları ve zemin tabanına girmeye izin vermeyen bir alüminyum filmi, serilir.
 2. yalıtım tabakasının üzerine sabitleme elemanları vasıtasıyla boru yatırılır.
 3. Daha sonra çimento harcı tasarımını döküldü.
 4. Laid üst kat. Bu laminat, halı, karo ve diğerleri olabilir.

Son olarak sistem soğutucu hatlar (- vanalar, termostatlar, starterler, ısıtma devresi dağıtıcılar, bir pompa kontrol sistemi) üzerinden iletim için ekipman kullanılarak, operasyon durumuna getirilmesi gerekmektedir.

cihaz özellikleri

Sıcak bir zemin altındaki katta su basıncını azaltmak mümkün olduğunu bir öneri yoktur. Bu durum, ancak sadece yerçekimi su tedarik sistemi olan ve sadece bu durumda eski binalarda, boru gerekli çap ve sapmalar dikkate alınmaksızın yüklüyse.

Isıtma sistemi kapalıysa, komşularınız onlar biraz su alıp götürdün belirlemek için çalışmaz. Ancak, konut binalarda kesinlikle sisteme yetkisiz bağlantı yasak olduğunu hatırlatmakta fayda var sıcak su veya merkezi ısıtma.

Yerden ısıtma sıcaklığının sistem 55 ° C üzerinde olmamalıdır yükseltilmiş sıcaklıkta aşırı ısıtılmış döşeme yüzeyi olacak ayaklar için rahatsız edici olduğu. Ayrıca, yüksek sıcaklık çatlama ve şap kat deformasyonu yol açabilir.

Yerden ısıtma Yani, ne iyi boru?

Sistemin amacı ile ele olması, boru hatlarının türlerini göz önüne almalıyız.

En yaygın olarak, yerden ısıtma boruları için kullanılan birçok varyasyon vardır:

 • bakır;
 • Metal ve plastik;
 • Oluklu çelik;
 • XLPE boruları;
 • Polipropilen.

Günümüzde en yaygın pahalı oluklu çelik ve bakır ürünlerinin aksine, metal ve plastik ve çapraz bağlanmış polietilen boru bulunmaktadır. Ancak polipropilen borular genellikle su sistemlerinde uygulanabilir. düşük maliyetle, montaj kolaylığı, kompleks düğümleri ve dalları gerçekleştirme yeteneği ile karakterize edilir - bu amaçlar için, daha uygundur. Bu nedenle polipropilen boru Isıtılmış kat daha iyi bağlı değil.

Metal borular

beş tabakadan oluşur Bu çok katmanlı kompozit bir ürün. Dış ve iç bir polietilen tabakalar sıkı bir özel yapıştırıcı alüminyum folyo ile birleştirilir. Bu boru hattının özel zemin altı ısıtma sistemi için tasarlanmış ve aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 1. Eğer virajlı bir sürü spiraller ve yılanlar bırakmaya izin verir mükemmel katlanmış ürünü, - Kurulumu kolay.
 2. 10 bar maksimum sıcaklığın bir basınçta 95 ° C'ye ulaştıktan
 3. Dayanıklılık - 50 yıldan fazla operasyonel.
 4. Onlar kendi şeklini tutun.
 5. basınç kayıplarını azaltan düz bir yüzeye sahiptir.
 6. Mükemmel ses yalıtım özellikleri.
 7. kimyasal ve korozyona dirençlidir.

Yerden ısıtma için boru "Rehau"

bugün bu güçlü, esnek ürün giderek daha popüler hale gelmektedir. denge ve mukavemeti polietilen vermek için yüksek basınç altında muamele edilmektedir. Bunun bir sonucu olarak, moleküler bağlar daha oluşturulur. Bu materyal, "çapraz bağlı" ( "PEX") olarak adlandırılır ve sistemin kendisi XLPE kanalı olarak adlandırılır.

boru "PEX" seçimi, çapraz bağlanma derecesinin dikkat etmek gereklidir. standardına göre, en az% 65 olmalıdır. Yerden ısıtma için bu "Rehau" boru bir takım avantajlara sahiptir:

 • yüksek basınç ve sıcaklık dayanabilecek;
 • esneklik;
 • soğuk mevsimde donma direnci;
 • gücü - 50 yıldan fazla bir operasyonel;
 • korozyon direnci;
 • gibi orijinal şeklini kazanır;
 • Kolay kurulum;
 • düşük ses seviyesi.

XLPE borular ve bunların büyük ölçüde özdeş özellikleri ile karakterize edilir görülebilir metal plastik karşılaştırıldığında. Bununla birlikte, metal ve plastik malzeme, yüksek ısı iletkenliğine sahip ve daha hızlı ısı, ancak maliyet çapraz bağlı polietilen boru daha yüksektir. Yerden ısıtma için bu boru "PEX" bu büyük bir boşluk bırakmak için izin veren bir yüksek ısı transferi, sahip olduğunda.

Her durumda, her iki boru tipleri güvenilir olarak kabul edilir ve kaliteli, modern gereksinimleri karşılamak ve en önemlisi - yerden ısıtma sistemleri için idealdir.

Profesyonel tavsiyeler

yerden ısıtma sistemleri için borular iyice seçilmelidir. Sonuçta, onlar birkaç gün içinde verilmiş ve uzun yıllar, nedenle onların güvenilirlik ve dayanıklılık için özel dikkat tavsiye edilir edilir. Bu bağlamda İdeal hedef metal ve plastik malzeme ve olan çapraz bağlanmış polietilen boru. Bugüne kadar operasyonel parametreler herhangi rakipleri yok. Onlar stiline kolay, pratik ve en önemlisi en popüler, ve - maliyet düşüktür.

Bir soru olabilir seçtiğinizde - 16 veya 20 mm - Yerden ısıtma için en iyi boru nedir? Uzmanlar kullanmayı tavsiye çapında borular tüketici değerlendirmeleri ve bu tür sistemlerin yerleştirilme kendi deneyimlerine odaklanan 20 mm.

maliyeti

Farklı malzemelerin Boru hatları sadece özelliklerini farklı ama aynı zamanda maliyeti. En pahalı olanlar bakır ürünlerdir. çapraz bağlı polietilen, metal ve plastik boru hatları çok daha ucuzdur.

ortalama Rusya'da bunların değeri, metre kare başına 50 ila 150 rubleye aralığındadır. yaklaşık 2.000 ruble ısıtılan alan hesapların metrekare başına diğer aksesuarların fiyatı, dikkate alındığında, hangi bir bütün olarak tesislerinde maliyet yükleme anlamına gelir. Biz su zemin karşılaştırmak Ancak, XLPE (veya takviyeli plastikten) yapılmış boru hatları, elektrik, kazan ilk fonksiyonu, bu nedenle, 5 yıl sonra önceden telafi edilebilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.