FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Insan ve hayvan üzerine radyasyon etkisi

Doğası gereği radyasyon etkileri bütün canlı organizmalar için son derece zararlıdır. Hatta küçük bir radyasyon dozu yeterli genetik doğaya kanser ve hasar görmesine neden vücudun hücresel yanıtları başlatın. Ama daha sık ölümcül temas ettikten sonra birkaç gün içinde ölme radyasyon riski ile karşı karşıya kişi. daha yüksek dozlarda radyasyon etkileri korkunç: gövde ve doğal ölüm içinden organ hasarı, imha.

maruziyet derecesi

Şiddetli radyasyon hasarı durumunda olaydan sonra ilk günlerinde gerçekleşmesi. Radyonuklitler nedeniyle metabolik faaliyetleri vücutta birikir. Doğal atomu ve böylece alter hücre yapısına değiştirin. Radyonüklidlerin çürüme olarak kimyasal izotoplar, insan vücudu yok molekülleri görünür. Radyasyonun başka özelliği onun sonucu ilk saldırıya uğradığını vücut üzerinde değil etkileyebilir olmasıdır. biz küçük bir temas bahsedecek olursak, kanser şeklinde radyasyonun etkileri yıllar sonra hissedilir. Böyle bir kuluçka dönemi onlarca yıl sürebilir.

Ancak bazen, ışınlama etkisi sadece yıllar boyunca değil etkiler ve bir nesil. Radyasyonun etkileri genetik kod üzerinde iz bıraktığını ortaya çıkar. O da, genç vücut ışınlaması tarafından üretilen yavrular etkiler. Bu sonuç, kalıtsal hastalıkların biçiminde gösterilmektedir. Onlar çocukları değil aynı zamanda torunları yanı sıra ailenin sonraki nesillere sadece iletilebilir.

Akut ve uzun süreli sonuçlarını

İnsanlar için radyasyon hızla tezahür etkileri farklı akut çağırdı. Onlar tanımlamak kolaydır. Ama uzun dönem sonuçları çok daha zor belirlemektir. Çoğu zaman, ışınlama sonrası ilk kez kendilerini ihanet etmedim. Böyle bir durumda, kural olarak, geri dönüşü olmayan değişiklikler hücresel seviyede gerçekleşir. Bu gibi dönüşümler, herhangi bir kişi ya da hekim tarafından görülemez. Buna ek olarak, sağlık risklerini azaltmaz özel donanım "algılamak" olamaz.

Insanlara radyasyon etkileri bireyin bağlı olabileceğini de önemlidir. Bu uzun vadeli faktörlerin özellikle doğrudur. Uzmanlar hala kesin olarak kanser oluşumu için gerekli maruz kalma düzeyini belirlemek mümkün değil. Teorik olarak küçük bir doz yeterlidir. Her kişi radyasyon tedavisinden sorumlu kendi onarım mekanizmalarını vardır. Bununla birlikte, herhangi bir büyük dozlarda durumunda ölümcül bir tehditle karşı karşıya.

Sağlık vuruşu

Laboratuarda, hayvanlar ve insanlar üzerindeki radyasyon etkileri birçok kullanım sonuçlarının analizinde elde edilen malzemenin temelinde incelenir radyasyon tedavisinin tıbbi amaçlar için. kanser ve tümörlerin ile uğraşırken ona başvurmuştur. Bu tür bir tedavi gibi kontrolsüz radyasyon canlı bir insan dokuları sahip aynı şekilde oluşturulur habis zararlıdır.

yıllar süren araştırmalar sonucu her vücut radyasyona, değişen derecelerde tepki gösteriyor. insan vücudunun en hassas parçalar omurilik ve dolaşım sistemidir. Aynı zamanda, onlar yenilemek için olağanüstü bir yeteneği var.

Gözlerinin ve üreme sistemine zarar

İnsanlar için radyasyon diğer ciddi sonuçları vardır. Radyasyonun kurbanlarının Fotoğraflar gözleri enfeksiyon sırasında başka risk alanı olduğunu göstermektedir. Onlar radyasyona daha yüksek bir hassasiyet var. Lens - Bu bağlamda, gözlerin en kırılgan parçasıdır olarak. Hücreler kendi şeffaflık kaybederler, Perish. Bu nedenle, ilk bulanıklık alanları görünür ve sonra bir katarakt gelir. Onun son aşaması nihai körlüktür.

Ayrıca insan organizmasına zararlı radyasyon etkileri üreme sistemini grev vardır. Gerçekten de, testislerin sadece küçük bir kerelik maruziyet, kısırlığa yol açabilir. Bu organlar insan vücudunda önemli bir istisnadır. vücudun diğer bölgelerinde bir temas daha çeşitli aşamalardan ayrılmıştır radyasyon dozu tolere etmek çok daha kolay ise, o zaman her şey üreme sistemine aykırıdır. Bu bağlamda, bir başka önemli özelliği kadın ve erkek organizmaların oranıdır. yumurtalıklar testis daha radyasyona önemli ölçüde daha fazla dirençlidir.

çocuklara tehditler

Çocuğun vücudunun durumunda yetişkin bir radyasyonun neden olduğu hasarlar çok kere yetişir. Kıkırdak ve kemik büyümesi durur yalnızca küçük maruz kalma. Zamanla, bu anomali iskelet gelişiminde bozukluklara neden olur. Bu mantıklı genç, çocuk, onun kemik maruz kalma daha tehlikeli. Başka savunmasız organı beyindir. Hatta kanser tedavisinde radyasyon terapisi durumunda, birçok çocuğun hafıza ve net bir şekilde düşünme yeteneğini kaybeder. kontrolsüz miktarlarda daha da belirgindir içinde Radyasyon bu tehlikeli etkiyi güçlendirir.

Hamilelik için anlamı

Çocukların konuşan radyasyon anne karnında fetus nasıl etkilediğini bahsetmiyorum. Gebelik en savunmasız dönemi olduğu zaman 8 ila 15 hafta arasındadır. Şu anda, serebral korteksin bir oluşum yoktur. Bu dönemde annenin maruz kalma durumunda çocuk ağır zihinsel engelli doğacak bir riski vardır. Böyle bir önemli etki için geleneksel X-ışınları için yeterli hatta aşırı maruz kalmasıdır.

genetik mutasyonlar

tüm genetik bozukluklar radyasyonun etkilerini inceledi az olasıdır. Genel olarak iki gruba ayrılabilir. İlk - yapının veya kromozomların sayısında bu değişiklik. İkincisi - genlerin kendilerinde mutasyonlar. Onlar da baskın (ilk nesil) ve (gelecekte) resesif ayrılabilir. tam bilimleri okudu edilmez bazıları birçok faktöre bağlı olarak, bu genetik anomalilerin herhangi kalıtsal hastalıklara yol açabilir. Aynı zamanda, bazı durumlarda, bu mutasyonlar neproyavivshimisya vardır.

malzemenin bir çok göz önüne alındığında, bu sorunu incelemek için Hiroşima ve Nagazaki'ye bombalanması İkinci Dünya Savaşı sonunda. çevresinde yaşayanların önemli bir kısmı ölümcül bir saldırı yaşadım. Ancak, tüm bu insanlar bir radyasyon dozu aldık. yavrularda yankılandı maruziyet sonuçları 1945 yılında orijinal etkilenen alanında görüntülenir. Özellikle, Down sendromu ve diğer gelişimsel engelli doğan çocuk sayısı.

insan yapımı radyoaktivite

Giden radyasyon faktörü gelen insanlar ve diğer canlılar için temel risk r. N. insan yapımı radyoaktivite. İnsan ekonomik faaliyet sonucu ortaya çıkar. XX yüzyılda, insanların yeniden dağıtmak ve radyonüklidler konsantre ve böylece görünür doğal arka plan radyasyonu değiştirmek için öğrendik.

insan faktörü için bir dereceye kadar doğal kaynakların çıkarılmasını ve yakılmasını, uçağın kullanımının atfedilebilir. Ancak, en tehlikeli radyasyon tehdidi nükleer silahların kullanımı yanı sıra nükleer sanayi ve enerji geliştirme kaynaklanmaktadır. Benzer altyapı tesislerinde kazaların yol açtığı birçok insanın maruz bırakarak en trajik bir kaza. Yani, 1986 yılından bu yana Çernobil şehri dünyanın dört bir ev adıdır. Onun trajik hikayesi nükleer enerjiye karşı tavrını gözden geçirmeye uluslararası toplumu zorladı.

Işınlama ve hayvanlar

Modern bilimde, hayvanlar için radyasyonun etkileri özel bir disiplin çerçevesinde incelenen - RADYOBİYOLOJİ. Genel olarak, evcil hayvanlar için maruz kalma sonucu kişi baktığı ile benzerdir. Radyasyon esas bağışıklık bulunmaktadır. kandaki lökosit sayısını azalttığı için biyolojik engeller enfeksiyonları, deri bakterisidal özelliklerini kaybeder ve böylece tahrip organizma nüfuz eder. D.

Radyasyonun etkilerine radyasyona maruz artan ölümcül hale gelmektedir. En kötü durum organizma zararlı eksojen enfeksiyon ve mikroflora önce etkisiz hale getirildi. Radyasyonun bir öldürücü doz ilk hafta içinde ölüme yol açar. Daha hızlı genç ölür. Ölüm direkt maruz kaldıktan sonra, ancak kontamine yiyecek veya su yedikten sonra sadece oluşabilir. Bu ilişki çevreye radyasyon etkileri hiçbir hayvanlar veya insanlar için daha az tehlikeli olduğunu göstermektedir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.