Sanayi

Kömür: Kullanım ve çeşitlilik

Bu kömürden daha insanlığa daha vazgeçilmez bir şey hayal etmek zor. Kullanımı bazen sadece hayret o kadar çok fonksiyonlu. Böylesi anlarda, istemeden kuşku içinde sürünür ve kafamın içinde oldukça mantıklı bir soru geliyor: "Ne? Tüm kömür?!". Tüm aslında, uygulama yelpazesi o kadar geniştir ki inanılmaz görünüyor ki, kömürün düşünme sadece yanıcı malzeme alışık, ama.

kömür damarları oluşması ve kökeni

Dünyada kömür çıkması gezegen geliştirme aşamasında hala ve tamamen bizim için yabancı türler oldu uzak Paleozoik aittir. Formasyon kömür damarları yaklaşık 360.000.000 yıl önce başladı. Bu tarih öncesi suların sediment, esas olarak meydana geldiği biriken organik malzeme yıl milyonlarca.

Basitçe kömür, koyun - bu bozuk ve su sütununun altında preslenmiş ediliyor dibine batma dev hayvanlar, ağaç gövdeleri ve diğer canlı organizmaların organları kalıntısıdır. tortuların oluşma işlemi oldukça uzundur ve kömür dikişin oluşumu için 40.000.000 yıl en az gerektirmektedir.

Kömür çıkarımı

İnsanlar uzun zaman önce önemli ve yeri doldurulamaz nasıl fark kömür, özellikleri ve uygulama değerlendirmek ve son zamanlarda bu kadar büyük ölçekte uyum olabilir gibi. Kömür yataklarının büyük ölçekli gelişme sadece XVI-XVII yüzyıllarda başladı. İngiltere'de, ve ekstre madde silah üretilmesi için gerekli olan pik demir esas olarak kullanılır. Ama bugünün standartlarına göre üretim alanında sektör olarak kabul edilemez, böylece önemsiz oldu.

Büyük ölçekli üretim sadece XIX yüzyılın ortalarına doğru başladı. Sanayileşme sadece kömür ihtiyaç gelişmekte başladığında. Kullanımı ise o zaman yanma münhasıran sınırlıydı. Bugün, mayınların yüz binlerce XIX yüzyılda birkaç yıl daha Günde madencilik daha dünya çapında faaliyet göstermektedir.

kömür çeşitleri

o içerik ve görünüş heterojen türlerde hem çünkü kömür damarlarının Mevduat, her yerde her zaman olmasa da değil, yeryüzünün içine uzanan, birkaç kilometre derinliklerinde ulaşabilir.

antrasit,: fosil 3 ana tipi vardır linyit, çok belirsiz anımsatan kömür ve turba.

  1. Antrasit bu tür dünyanın en eski oluşumdur, bu türün ortalama yaşı 280000000 yıldır. Bu, çok zordur yüksek yoğunluklu ve% 96-98 karbon içerir.

  2. linyit kömürü sertliği ve yoğunluğu nispeten küçük hem de içinde karbon içeriğidir. Bu kararsız, gevşek bir yapıya sahiptir ve aynı zamanda su,% 20 kadar ulaşabileceği içeriği ile doyurulur.

  3. Turba da kömür varyantları olarak anılır, ancak kömür, o ilgisi yoktur bu yüzden henüz oluşmuş değil.

Kömürün Özellikleri

Bu kömür daha malzemeler daha kullanışlı ve pratik bir hayal etmek zordur, temel özellikleri ve kullanımı oldukça takdir edilmiştir. o maddeler ve bileşikler içerdiği için, o modern yaşamın tüm alanlarında sadece vazgeçilmez oldu.

aşağıdaki gibi kömür bileşenidir:

  • Ortalama uçucu maddeler içeriği% 35-40 ulaşır;

  • Ortalama kül içeriği% 15-18 aşmaz;

  • ortalama nem içeriği% 12-15 arasında değişir;

  • 5500-7000 kcal / kg eşit ortalama kalori içeriği.

Bu bileşenlerin hepsi ve kömür, kullanımı ve faydalanmak çok işlevseldir. Kömür ihtiva Uçucu maddeler, yüksek sıcaklıklarda daha sonra bir başarı ile hızlı bir ateşleme sağlar. Kömür işlenmesi nem içeriği kül kendisi değerli mineral madde olup, kalori içeriği, ilaç ve kozmetik vazgeçilmez bir kullanım sağlar kolaylaştırır.

Dünyada bugün kömür kullanımı

Minerallerin Çeşitli uygulamalar. Kömür başlangıçta ancak o zaman ısının kaynağı, güç (suyun buhar haline döndü) artık bu konuda, olasılıklar sınırsız kömür vardır oldu.

kömürün yanmasından gelen termal enerji elektrik bundan üretilen kok kimyasal ürünlere dönüştürüldüğü akaryakıtı iyileşti. Kömür - yabancı maddeler, örneğin germanyum ve galyum gibi bir nadir metal ihtiva ettiği tek türdür. Bu ekstre olduğundan kok fırın gazı, boyalar, laklar, kauçuk ve linolyum her türlü üretiminde uzanan, kumaron reçine izole edilir benzen içine daha sonra işlenir. kömürden elde edildi , aromatik hidrokarbonlar, fenoller ve piridin bazları. Kömür işlenmesi vanadyum, grafit, kükürt, molibden, çinko, kurşun ve yine çok sayıda üretiminde uygulama yeri bulur ve artık gerekli ürünleri sırasında.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.