KanunSağlık ve güvenlik

Kişisel koruyucu ekipman sınıflandırılması. Kişisel koruyucu ekipman Normları

İnsan organları dış zararlı etkenlere karşı oldukça savunmasız. Nasıl üretim açısından onları korumak ve dava ile uğraşmak mümkün olduğunu şekilde nasıl? Sonuncusu özellikle öne Genellikle rağmen, bu, ayrı ayrı ve toplu koruma araçlarının kullanımı ile elde edilmektedir.

PPE nedir?

Tam koruma için tehsredstva veya işçilerin maruz kalmasını azaltmak mesleki faktörler harmfulness ve (veya) insanlara riski (İş Kanunu md. 209) ile karakterize.

Çalışan güvenliği teknolojik ekipman, üretim teknolojisi ve kolektif koruyucu ekipman tasarımı ile sağlanan değilken PPE gerekli (havalandırma örneğin bitki çapında sistemleri, toz giderme ve diğerleri.).

Tüm kişisel koruyucu donanımlar Emniyet PPE »TR CU 019/2011 tarihinde Gümrük Birliği" nin teknik düzenlemelere uygun olmalıdır.

Kişisel koruyucu ekipman geleneksel sınıflandırma

Bu sınıflandırmaya iki yaklaşım vardır. bir sınıflandırma özelliği olarak, bunların ilk amaçlanan PPE korumak için, gövdenin insan organı veya sistemi seçilmektedir. Yani, kişisel koruyucu ekipman nefes (RPE) korumak solunum sistemini, SIZG, deri - - SIZK gözleri. PPE Bu sınıfların her biri, koruyucu etkisi temelinde kendi alt sınıfları salgılayan de, (örneğin, filtre RPD SIZK diğerleri izole edilmesi.). Bu işgücü koruma eski Sovyet sisteminden ayrıca geleneksel sınıflandırma, kaynak olduğunu.

PPE Modern sınıflandırma

amaçlanan bütün korunması için tehlikelerin gerekçesiyle, üzerine inşa yukarıda bahsedilen teknik düzenlemeler araçta kişisel koruyucu ekipman Yeni sınıflandırılması. İşte PPE belirli bir grubu korumak için tasarlanmıştır, her biri bu faktörlerin bir listesi:

1. Mekanik faktörler.

1.1. Aslında mekanik faktörler:

- delikler ve kesikler;

- aşınma;

- Gürültü;

- Titreşim;

- Makine hareketli parçalarının olası nöbet;

- vücudun çeşitli bölgelerine darbeler;

- Yüksekten düşme.

1.2. Genel endüstriyel kirlenme.

1.3. Su ve sulu yüzey aktif madde çözeltileri.

1.4. Toksik olmayan toz:

- cam elyafı ve asbest toz;

- patlayıcı, küçük bir kısmını ve toz krupnofraktsionnaya.

1.5. Kaygan yüzeyler:

- bir yağ ve bir yağ filmi ile kaplanmış;

- Buzlu.

2. Himfaktory:

2.1. Toksik tüketen kimyasal tüm kümelenme durumları mevcuttur.

2.2. Asidik çözeltiler.

2.3. Alkali çözeltileri.

2.4. Organik çözücüler, ve boya ve vernik ürünleri.

2.5. Petrol, petrol ürünleri, katı ve sıvı yağlar.

3. Biofactors:

3.1. Mikroplar.

3.2. Böcekler.

4. Radyasyon faktörleri:

4.1. Kirlilik.

4.2. Radyasyon.

5. Isı faktörleri, kıvılcım ve sıçrakları.

6. Elektrik ark (açık alev dahil) ısı radyasyonu, elektrikli kaybı, elektromanyetik alanlar ve statik elektriğin etkisi.

7. Azaltılmış görüş.

Bu arada, yukarıda adı geçen gruplardan her biri PPE sınıflandırma korunmuş insan vücudu ya da organizma sistemine dayanarak gerçekleştirilir. bacaklar, kollar, baş, yüz için kişisel koruyucu ekipmanlar - Böylece himfaktorov korunması için PPE Grubunda RPE ve SIZG ve mekanik etkenlere karşı koruma grubu görünür.

Özel kişisel koruyucu donanımlar

Biz işçiler için kişisel koruyucu ekipman ele alırsak, üniformalar ve ayakkabı farklı türü vardır. Bu giysiler, genel bir türde endüstriyel kirlilikten işçileri korumak için tasarlanmış veya makine ve promustanovok hareketli parçaları tarafından yakalanmasını önlemek için özel olarak tasarlanmış olabilir, veya aşınmaya karşı dirençli olan kumaştan yapılabilir.

30 saniye süre ile, bir açık alev içinde yakmak ve içten içe olmamalıdır grubu 5 koruyarak tulumları, 30-50 saniye boyunca erimiş metal sıçramalarına karşı dayanıklı olmalıdır. Grup 5 korumak için ayakkabı kaynak sıçrama girmesini engellemek ve bir açık alev ile kısa süreli temas içeriye doğru yazmak gerekir.

Bu bizim için özel tasarım giysiler vardır radyasyondan korunma. Bu haksız yere engel olmamalı ve kaldırma veya taktıùınızda - Radyoaktif serpinti ile kontaminasyon riski oluşturun. Su ve deaktivasyon spetsrastvorami böyle giyim 10 dakikaya kadar fitillenmesini önlemek için tasarlanmıştır zaman. Bu dikilmiş olan malzemeler, birbirini takip eden birçok kirlilik ve temizleme işlemlerine dayanıklı olması gerekir.

Modern solunum cihazı

Kişisel koruyucu ekipmanlar nefes - endüstride ve PPE'ye gündelik yaşam tür en yaygın olanıdır. Bunlar arasında, tüm tanınmış sanayi solunum cihazları ve gaz maskeleri (filtreler, izolasyon ve hortum) ile birlikte bugün RPE yeni vardır. Bu kendinden kurtarma ekipleri ve solunum cihazı dahil - Çeşitli korozif ortamlardan solunum sistemini korumak için spetsustroystv. onlar endüstriyel kullanım için tasarlanmamıştır ve bölgelerin acil tahliyesi için kullanılan olarak Kendini kurtarma ekipleri haklı, özel RPD atanabilir Teknogen felaketler, toksik maddelerin, radyoaktif toz ve tehlikeli bioveschestvami kaynaklanan duman ve yangınlar yanı sıra acil durumlar.

kendini kurtarıcı çeşitleri

filtre kendinden-kurtarıcı filtre maske, bir inceleme penceresi ile donatılmıştır aleve dayanıklı kapağı geliştirilmiştir. Onlar gözlük takan uzun saçlı, yüksek saçlı insanlar tarafından kullanılmak üzere uyarlanmıştır.

Yalıtım kendini kurtarıcı gövdeden çekilmez ürünleri, solunan ve hava ve inhalasyon için uygun saflaştırılmıştır yapıyordu. Bu tür cihazlar, taşınabilir, oksijen, silindirler ya da basınçlı hava çalışabilir. Atmosfer nefes verme ürünleri içine çıkışı ile açık döngüde sıvı ortam içinde ve düşük oksijenli gaz ortam hem de iş için uygun olan kişisel bir solunum koruma.

Orada kendini kurtarma ekipleri ve kimyasal geri kazanım ürünleri nefes emilimini döngüsü kapalı izolasyon. Bu ürün, rejeneratif salındığında kimyasal solunum oksijen bağlandı. Böyle bir cihaz bütünüyle hazırlıklı uzun vadeli saklanabilir ve sürekli taşımak edilebilir.

Elektrik koruma cihazları

Koruma Grubu 6. ve birleşik ortak adı "Elektrik Ekipman" ait Sınıflandırma PPE kendine has özellikleri vardır. bir sınıflandırma özelliği yolu araçları seçilir seçilmez Burada, dış etkisinden personel koruması sağlar. Temel ve gelişmiş araçlar: koruma ekipmanlarının iletken parçalar nedeniyle elektrik yalıtım işçinin vücut tarafından yürütülür Yani, eğer ajan sırayla, iki gruba ayrılmıştır, yalıtım KKD'nin grubuna aittir.

Araç imkansız veya zor ekipman bu parçalara işçi erişimi kolaylaştırır, bu PPE koruyucu bir gruba karşılık gelir. farklı ekranlarda şeklinde elektromanyetik alanların yayılmasını engeller oluşturma koruyucu PPE grubunun bir göstergesidir. Görev Onunla veya meslektaşları için tehlike yaklaşan çalışanı uyarmak için bir araçtır eğer Ve son olarak, bu grup uyarı KKD'ye aittir.

KKD konusunda işverenlerin sorumlulukları

İşverenler kişisel koruyucu donanımlar çalışanların kullanımına satın hukuk ve sorundan gereklidir. Aynı PPE anda onların büyüme, boyut ve cinsiyet bakımından çalışanları yaklaşım gerekir ve hedef koşulları ve işin doğasını karşılamalıdır.

edinim süreci, konunun sırayla gereksinimlerini tanımlayan başlıca standartlar biri olan kullanım ve depolama kuralları, hem de KKD'ye bakımı için Çapraz-sanayi düzenlemeler 01.06.2009 sayı 290H gelen Rusya Sağlık Bakanlığı Emri tarafından onaylanan işçi tulumu, ayakkabı ve diğer kişisel koruyucu ekipman sağlamak vardır.

KKD'nin serbest verilmesi düzenleyen Tipik kurallar

ekonomi için ve yürütme yetkisinin federal organlar tarafından verilen birtakım düzenleme tanımlanan kişisel koruyucu malzemeleri çıkaran normlarının bireysel sektörler için olduğu gibi, ana olanları siparişleri ve Sağlık Bakanlığının kararları yanı sıra siparişleri ve Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı bizzat selefinin kararnameler bulunmaktadır. Bu standartların tam listesi Çalışma ve Rusya Federasyonu Sosyal Koruma şimdi mevcut Bakanlığı bulunabilir.

İş Kanunu işçi koruma derecesini geliştirmek amacıyla veren kişisel koruyucu ekipman kendi kurallarını belirlemek için işletmelerin sendika komiteleri ile anlaşarak işverenleri verir.

iş ve sendikal komitelerde Devlet müfettişleri işçilerin daha fazla koruma sağlamak amacıyla diğer standart kurallarında yer PPE işveren türlerin değiştirilmesini koordine etmek işletmelerin korunması hakkına sahiptir. örnek hızları PPE vermeyin ihracı hangi KKD'nin olanlar tiplerinin de çalışanlara işverenlerce verilebilir , işyeri uygunluk için onaylı çalışma mevzuatı.

KKE kullanımı Koşulları

Rusya Federasyonu işgücü korunması mevzuatı doğru kendisine verilmiş KKD'leri uygulamak işçileri gerektirir ve işveren - PPE veya kusurlu KKD'ye olmadan çalışmaya bunları önlemek için tedbirlerin yanı sıra hatalı ve kirli giysiler, eldiven ve ayakkabı almaya. Çalışanlar kişisel koruyucu ekipman kullanımı sırasında kendilerine verilen özen göstermelidir. Uygulama çalışanları Interbranch sayı 290H prosedürleri için sağlanan kurallarıyla PPE, düzenli giysi ve ayakkabı tamir veya test etmek için ihtiyaç işverene bildirmek zorundadır düşündürmektedir.

Çalışanlar RPE verilmesi ve PPE yüksekten düşmelere karşı koruyan, işveren kullanımlarının kurallarına talimatları yürütmek zorundadır, hem de kendi kullanımında işçileri eğitmek için.

Elektrik koruma işçilerin bireysel koruma kesinlikle onların kullanımına ilişkin kurallar öngörülen süreler içinde mekanik ve elektrik performans testlerine tabi tutulmalıdır anlamına gelir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.