ÇirkinlikBahçıvanlık

Kış soğan: dikim ve bakım. Ne zaman ve kış soğan bitki nasıl. büyüyen Kışlık soğan teknoloji

Her yetiştiricinin hedefi - kaliteli mahsul elde etmektir. Her kültürün ekimi kendi karakteristik özelliklere sahiptir. dikim ve hasat tarihleri birbirleri ile ilişkilidir. Ve daha erken bir tarihte ürünler üretme arzusu açıktır. meyvelerin olgunlaşmasını hızlandırmak için çeşitli yollar vardır. zamanlaması azaltmak için soğan çeşitleri ve hibritlerin seçimi ultrarannih olabilir, hem de fide üretimi. Kış soğan - kaliteli erken hasat şalgam verir ekstra maliyetler gerektirmeyen nispeten yeni ve gelecek vaat eden bir yöntem.

yöntemin avantajları

kış büyümek için soğan, dikim omzuna, herhangi ovoschevodu, hatta bir acemi baharın geleneksel ekimi farklıdır ve bakım. Bu yöntem, belirli teknolojik yöntemler ve gereksinimlerine tabidir bahar ekim soğan ile karşılaştırıldığında daha büyük bir şalgam olsun, ve verimliliği artırmak için izin verir. daha büyük hastalıklara karşı dayanıklıdır ve bitkiler civatalama karşı daha az hassastırlar. Bu yöntem, erken üretime katkıda bulunur. olgunlaşma süresi 1-1,5 ay azaltılır. Önümüzdeki 2-3 hafta olgunlaşması için bir yöntem Fide. Bu kış Seva soğan saklamak ihtiyacını ortadan kaldırır.

teknoloji Özellikleri

Nasıl kış soğan büyümeye? yetiştirme teknolojisi kaliteli kış hardy ile günün kısa ve orta sınıflar, dayanmaktadır. Günün aydınlık ve karanlık zamanın oranı - bitkilerin gelişimini etkileyen bir faktör. Bu teknoloji eğitimi şalgam kısa gün ve nispeten düşük sıcaklıklar sağlanan teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Ne zaman kış soğan dikmek? Bitkiler yavru kuş sac kısmı ile kış için kurtulmak gerekiyor. Yeşil kalem yedi parçaya göre daha az olmamalıdır. Bu amaçla, tohum ekim dikim Seva şartlarını tanımlanır.

Sonbahar soğuk sezon için hazırlık dönemidir. Şu anda düzenli gübreleme toprak besinlerin yeterli miktarda birikir sağlayacaktır. kış başlangıcı zaten olması gerektiği önce kış soğan iyi biçimli.

Dikim ve Bakım

Açıklandığı kültür biyolojik ve teknolojik şartlara uyumu gerektirir. Yer seçimi dikkate dönme şartlarını almalıdır. Tek bir yerde birkaç yıldır kış soğan Yetiştirme izin verilmez. En iyi önceki gibi tahıllar gibi ürünlerdir turpgillerden, mısır, salatalık, domates. Böyle maydanoz ve kereviz, patates ve fasulye gibi bitkilerin sonra soğan bitki olmamalıdır.

Önemli olan toprağın niteliksel bileşimidir. verimli olan iyi drenaj özellikleri olan, düşük asit topraklarda yerleştirilmiş Kış yay. mineral (azot, fosfor, potasyum) veya organik gübre (humus) yapma iniş başlamadan önce. taze gübre kullanmayın. Yabani otlar kaldırmak emin olun.

uygun zamanlama

Şimdi, kış soğan ekmek için olduğunu belirlemek için. ekim Zamanlama özel önem vermelisiniz. Onların uyum ve sağ teknoloji gelecek hasat bağlıdır. Ekinler 15 ila 25 Ağustos döneminde gerçekleştirilir. Soğan donmaya dirençli başlangıcından önce dört hafta ekili. Bitkiler kök salması için zaman gerek.

ekim dikim Özellikleri

Nasıl kış soğan dikmek? Doğru bir uyum nasıl perezimuet bitki bağlıdır. , Belirli kurallara uyulmaması hasat azaltacağını vymerznut bitkilerin kışa kültürünü artırmak.

Kışın ekilen yay şerit chetyrohstrunnym veya üç satırlı yönteminin tohumları. Satır aralığı dikkatle kış kavisli kısmının hazırlanan Ekim önce. 35 cm'dir. büyüyen sezonunda Dikim ve bakım sık olumsuz hava koşulları ile karakterizedir. Tipik olarak, belirli bir süre için, daha yüksek sıcaklıklar ve kuraklık oluşturmaktadır. Bu nedenle, sadece kalite tohum materyali büyüme uyarıcı ya da önceden ıslatılmış ile muamele edilmiş olan kullanılmalıdır. muntazam 2.5 veya 3.5 cm tutarındadır aynı derinlikte, oluklara dağıtılır hazırlanan tohum. Bu değer dikkat edilmelidir. Daha küçük derinlik soğan incelmiş anda kışın vymerznut olabilir. Baharda Onun artış zorluk eğitim ampuller bulabilirsiniz. Basit bitkileri bakımı. Bunlar düzenli olarak sulanır. toprak tabakası bir göz atın, bu gevşek olmalıdır. yabani otlar hakimiyeti ot mücadelesi ihtiyaç izin vermeyin.

Soğan Soğan sıralar halinde ekilen kış, bunlar arasındaki mesafe 40 ila 45 cm'dir. Soğancık ekim derinliği 3-6 cm'dir. Bunları 5-6 cm mesafe muhafaza arasında. Sevok çapı 1 cm'den küçük boyutu seçilir. Soğuk kışlar ve pratik kaynatarak kış soğan yumuyor. Dikim ve bakım tohumlama derinliği uygun ve Seva mühürleme içinde gerçekleştirilmelidir. kış bitkileri için Barınak da düşük sıcaklıklarda bitki koruma uyarır. Onlar kalınlaşmış edilmemelidir. Kış kış için soğan yatak malç. Bundan önce, onların çapalamak. kaplama malzemesi kullanımı saman hem de beyaz agrovoloknom olarak.

Ne zaman kar yağışı kar tutma olun. yeterince sıcak kışlar At ve çözülme o yatak zamokali olmadıklarını sağlanmalıdır. Bu bitkilerin ölümüne yol açabilir.

bahar etkinlikleri

çözdürme kar malçlama malzeme alanından kaldırıldıktan sonra nerede kış büyüyen soğan. giyinme gerçekleştirin. Daha bakım satır ve kaldırmak yabani otlar arasında gevşemesi olmaktadır. Düzenli nemlendirme üretin. Bu bitkinin hızlı gelişmesine katkıda bulunur.

Haşere ve hastalık kontrolü

hastalığa dirençli Kış soğan. Ancak, sonbaharda özellikle hastalığın hatta küçük ekran önemli ölçüde kış hardy kalitesini düşürür ve bitkilerin donma neden olabilir. Bu tür hastalıklar peronosporosis içerir. Enfeksiyon hastalıklı bitkiler üzerinde overwinters. sonbaharda buna karşı kullanılan Mantar ilaçları. Erken ilkbaharda yeniden işlenmesini geçirirler. istisnalar yeşil kalem için tasarlanmış bitkilerdir. Onlar yayı işleyemez. Ana zararlıları - soğan sineği, ancak kış bitkileri önemli hasara neden olmaz. Ne zaman haşere mantar ilaçları eylemin kısa süreli kullanılır.

sıralar

Hangi çeşit kış soğan büyüyen tarafından kullanılabilir? Dikim ve kısa gün bitkileri dikim bakım. Bu soğan kültivasyonu için uygun olan daha başka bir özel tür gerektirir. yay çeşitlerinin kullanılması kabul edilemez bitkiler katı donacak. Yay sıcaklık başlangıcı ile bu bulblets çoğu atıcı atmak. Bu iniş yeşil kalem üzerinde kullanılabilir. Bu durumda, hayatta kalan dikim materyali hasat memnun etmez.

Bize yetiştiriciler ile popüler olan soğan kış çeşitleri, birkaç inceleyelim. Şu anda, satış yerli ve yabancı seçimin yüksek kaliteli tohum malzemedir.

Sınıf "Allan"

kış ekimi iyi göstergeler için cesur farklı bitki ve erken olgunlaşan. "Allan," yerli çeşitli arasında unutulmamalıdır. Erken olgunlaşan olgunlaşması ile karakterizedir. yeterince iyi verim mükemmel bir kalite ve yeterince büyük repka vardır. Ağırlık 90-100 ampuller, bunlar yuvarlak ve hafif, koyu sarı bir düzleştirilmiş şekle. Bitkiler dostu büyüme ve ampul hızla oluşumunu, düşük sıcaklıklarda ve hastalıklara karşı yüksek dayanıklılık farklıdır. Ağustos sonu veya Eylül başında üretilen tohum ekmek. Mayıs veya Haziran başlarında, sen başlayabilirsiniz hasadı.

Sınıf "zymes"

Kış soğan bahçıvanlar kaliteli erken hasat sağlar. Sınıf "zymes" turfanda olgunlaşma. Bu yüksek büyüme oranı ve kök sisteminin havadan parçası vardır. Kaliteli ampuller yüksek üretkenlik. Bunlar yuvarlak ve koyu sarı renkte. 90-120 g şalgam ortalama ağırlığı önemli hastalıklara göre direnç karakterize edildi. Düşük haşere tahribatına. Tohumlar Ağustos ayı sonlarında ekilir. Mayıs sonu veya Haziran başında hasat.

Hibrit "Kurt F1»

Bu melez yabancı seçimin çeşitleri arasında tanımlanabilir. O erken, Japon tipi olgunlaşmakta olduğunu. Bu yuvarlatılmış bir şekle sahiptir. ampuller çapı 60 veya 80 mm'ye kadar, orta büyüklüktedir. Renk kaplama gevreği altın. Ticaret ampul Mayıs veya Haziran başında sonunda oluşturulur. Hibrid sapa kalkmayan ve cesur iyi niteliklere sahiptir.

Sınıf "Stuttgart Risen"

Bu kış soğan vysokourozhaen. O Almanya'da doğdum. Erken olgunlaşma ile karakterizedir. yeniden büyüme Seva itibaren pazarlanabilir yeterince şalgam 65-75 gün vade için. Stogrammovye ampuller yerine yoğun, farklı olgunlaşma mükemmel nitelikleri. Form şalgam hafif basık. Yüzey pul sarı-kahverengi bir renge sahiptir. Çeşit dört hafta toprak dondurma öncesinde Seva dikim için önerilir.

Aynı zamanda "Truva", "Centurion", "Hercules", "Radar" gibi çeşitleri dikkat edilmelidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.