FormasyonÖykü

Kanatlı Hussars. Polonya Kanatlı Hussars. Silah Tarihçesi

Kutup ilk atlı bölümü neredeyse Polonya durum aynı zamanda oluşturulmuştur. 10. ikinci yarısında - erken 11. yüzyıl, Polonya Ortaçağ harita üzerinde küçük bir devlet oldu. Büyük bölümü ayrı Slav kabileleri işgal etti. Kiev Rus ile, güneyde - - Macar krallığının ile doğuda Prusya ve knightly siparişler Polonya sınırları, krallığının Kuzeyde.

Tarihçiler sözde "zincir zırh tugayı" İlk kez Mieszko ve Boleslaw Brave biliyorum. Polonya güçlü süvari krallık Kılıç ve düşman olarak Cermenler sırası tarafından görülmediği nedeniyle. Ama komşular - Litvanyalı - hafif süvari olarak cirit ve coplarla olan, kendi prenslik ağır süvari bileşikleri değildi oluşturmak için. Bu nedenle, emir bazı bölge Slavlar ve Prusyalıları ele geçirmek için izin ağır süvari kanat duramadım.

Polonyalı Hussars - düzensiz süvari

zafer Litvanya Prensliği büyük katkısı ile ittifak içinde Grünwald 15 Temmuz knightly emir ve Polonya Krallığı arasındaki 1410 Savaşı'nda kendi basınç Haçlılar savunmasını kırdı Tatar süvarileri yaptı.

Sırasında Otuz Yıl Savaşları İsveç ile Polonya ordusunun 1630-1660 yıl Litvanyalı Tatarlar, Sırplar, Macarlar ve diğer milletlerden düzensiz süvarileri işe aldı. Bunlar düzenli sıralar halinde düşman ile savaşta herhangi elverişli durum ziyade severler kullanmayı biliyor mükemmel asker idi. Ama birliklerinin bu tür, müttefiklerin yaklaşıma süvari ile ciddi korkulan temas yoktu İsveç, - Kazakların.

erken 16. yüzyılda Polonyalı süvari Tatarca, Zaporozhtzi, Sırp Litvanyalı Moldovalıları ve diğer halkları dahil atı ağır bileşikler ve hafif düzensiz adet, oluşuyordu. Bunlar askeri birlikler birçok savaşta ve savaşlarda kanıtlanmıştır. Düzenli olarak Polonyalı bir süvari düzensiz parçaların oluşturulması an meselesi haline gelmiştir.

Rzeczpospolita - Avrupa haritasında yeni bir oluşum

Polonya ve Litvanya birleştirdiğinde, sözde vardı Rzeczpospolita, güney ve doğu sınırlarının doğuştan binici oluşan kopeynye daha hafif yeni süvari birimleri ihtiyaç vardı korumaktır. sınırların, yeni savunma sistemi olarak adlandırılan "in-line düştü", ve ilk başkanı Petra Myshkovskogo atandı. Yani ilk Polonyalı Hussars geldi. bu askeri birimlerin oluşumu başında böyle Sırplar yabancıları, işe ve daha sonra geri ve Polonyalılar almaya başladı.

yeterince ağır süvari değildir sınırların savunmasını organize erken dönemlerinde olduğu gibi Hussar genellikle Mızraklı Piyade ve okçuların ayrılmıştır. Bu nedenle, hafif hafif süvari bağlantıları, yoğun ve skirmishing mücadele etmeyi öğrendim.

Biraz sonra yaygın Hussars Commonwealth boyunca askeri birimler haline geldi. Polonya ordusu knightly süvari ile birlikte Bileşiminde onları düzenledi. Her mızrak ya da ( "müttefik" Polonya yollarla itibaren) arkadaş birlikte birkaç okçu olarak adlandırılan paholikami ile ordu gelmişti. Onlar 2 ila 14 kişi veya daha fazla olabilir. Mızrak, refakatsiz kendini gelebilir sık vakası vardı. silah değişiyordu olmasından dolayı Silahlanma paholiku yoldaş satın aldı.

Çünkü süvari ağır talebe ateşli silahların Avrupa'da kitlesel dağılımının 16. yüzyılın ortalarında düştü. Bu nedenle, ünlü Polonyalı Kral Stefan Batory, en akıllı diplomat ve maharetli bir komutan ve süvari dahil ordu, reform başladı.

Polonyalı elit süvari birimlerinin kökeni

arasında Ünlü Polonyalı asalet hussar parçası yavaş yavaş zırhlı süvari süvari dönüştü. Bu elit bağlantıları zengin toprak sahiplerini almaya başladı. Her biri 4 paholikov ile bir araya getirmelidir. Polonya Kanatlı Hussars iyi bir at olması gerekiyordu. savaşa gitmek, onlar bir mızrak, zırh ve dirsek yastıkları, kask, kısa tüfek, kılıç ya da kılıç kullanmak zorunda kaldı. Tipik olarak, üst zırh yoldaş çeşitli hayvan derileri giyen. Eski resimlerinde sık sık leopar deri, leopar, ayı, kurt ve diğer hayvanlar giymiş kanatlı Hussar olarak görülebilir.

kanatlı Görevlisi

Yoldaşlar ve paholiki genellikle kanat zırh tasarımı üzerine giyilen. Bu hindi, kaz veya kartalın kanatları olabilir. Başlangıçta kalkanına veya geride eyer kulptaki bağlanmıştır küçük kanatlar yaptı. Tüyler hareketi sırasında eğitimsiz atlar düşman için hoş olmayan bir ses yayınlanan inanılmaktadır. Coney düşman öfkeli olduğu, binici emirlerine itaat etmeyi reddetti - ve düşman hattı kontrolsüz farklı bölüme dağıldı.

17 yüzyılda hussar üniforma değişti: kanatları harika olmuştur ve zırh geri ekli ve sürücünün başının üzerinde asılı başlanmıştır. kement binici koruma ve düştüğünde etkisini azaltıcı - Bu sayesinde kanatlar ek fırsatlar var. Bazı araştırmacılar, bir savaşçı zırh koymak büyük kanatlar ve hayvan derileri, rakibi demoralize zorunda inanıyoruz. Bu varsayım, tarihsel kanıt vardır.

melek ana Türk ordusunun saldırı, led karşılaştırıldığında Polonyalı alaylar, 1683 yılında Viyana'da özellikle kanatlı süvari, günahkârları cezalandırmak için gökten inmiş savaşta katılımcılardan biri. Diğer tarihçiler bu gelenek uzak Asya'dan gelip Osmanlı'da yayıldı inanıyoruz.

Polonya hussar birimlerinin oluşturulması

Hussar afiş Rzeczpospolita elit bir ordu idi. Onun yardımcısı vali altında duruyordu oldu, afiş kaptan koştu ve en küçük çavuş komuta oldu.

Kanatlı Muhafız (at, zırh ve silah) böyle bir savaşçı içerdiğinden çok pahalı, çok olmadı. Para için bin silah ve ücretleri kendilerine veya on 6-pounders alabilirdik. Bu nedenle, en fazla iki alay ya da her kolordunun içinde kanatlı hussar'lar (en fazla 700-800 fazla kişi) filoları oldu.

Ekipman Polonyalı Hussars

paholikov ekipman hala yoldaşlarının pahasına oluyor, onlar silah çeşitliliği ile silahlı. Monte edilmiş bileşik süvari 50-120 sayılı. Avrupa ülkelerinde kopyalarını ortadan kaldırırken diğer yandan kanatlı Hussars bunları kullanmaya devam etti. mızrak boyu 6-6,5 metre olduğunu ve çok zorlu bir silahtı.

17. yüzyılda ateşli silahlar hala ilkel idi. bir mesafeden tabancayla çektiği veya bir kurşunla sonra Tabanca nadiren isabet ve çok zaman aldı yeniden. Aynı zamanda kanatlı Hussars düşmana mesafeyi aşmak başardı ve onun multimetre mızrak düşman silahı şarj etmek için zaman yok ve hala uzun mızraklar ve etkinin süvari kuvveti dayanamadı ulaşmak kılıcı veya kılıç, yok taşıyordu.

bu gerçeği nedeniyle birçok tarihi savaşlarda böyle İsveçliler karşı 1610 yılında Klushino Savaşı veya 1660 yılında Mucize de Rusça ile savaşa olarak kanlı savaşlar, kazandı.

hussar'lar kopya ek olarak yay var eyer kılıflarında monte kılıç, Pierce düşman zırh için 1.7 metre ve iki Pistoles kılıç uzunluğu idi.

Tanrı'nın Annesi, sağa - - Katolik haç Hussar üniforma geride göğüs görüntüleri çok güzel yaldızlı tü. Ama güzellik yanında efendisine korumak zorunda kaldı. Hussar zırh yirmi adım mesafede misket tüfeğiyle doğrudan bir atış karşı direnebilecek ve arkasından, onlar Tabanca direkt kaleyi aşılmaz idi.

Polonyalı süvariler Dezavantajları

Ancak, hiçbir yardımcı parça ve hafif piyade süvari kanatlı Hussars arka tarafı ile sol pim hussar hattı ile, manevra veya ona vurmak edememek, kolay hafifçe çıkarma binici kanıtladı. Bu şekilde o Zaporizhzhya Kazak birliklerle Slobodischem savaşında Sokolnicki ve Baron Odta çalışan General Gordon'un bir hussar dahil Polonyalı asker, yenildi.

Ayrıca, marshal Wallenstein Kral dua bir gerçeği tanınan resmi tarih, Sigismund III onu göndermemeyi 10000-12000 kanatlı Hussars vaat ve Kazakların aynı sayıda.

Polonyalı Hussars Rus süvarinin bir prototip olarak

Polonya kanatlı süvari 17. yüzyılın ilk yarısında ilk Rus elit hussar süvarileri oluşturulduğu prototip haline geldi. 735 süvari Rus hussar müfrezesi 1634 yılında oluşturuldu. Bu Khovanskii Prince, Prens Mescheretskogo ve Rila kaptanı çalışan üç süvari grup düzenlendi. Bu grup Tula görev yapmıştı.

Davanın Tarihte 1654 yılında, Rus tarafında Keele komutasındaki yaklaşık bin kanatlı Hussars geçtiğinde.

Polonya 18. yüzyıl ve Napolyon'un ordusu

18-19 yüzyıl başında, birlikte Fransız askerlerinin ile Polonyalı birimleri İtalya ve Almanya'ya karşı askeri kampanyalar yürütülmüştür. Bunlar askeri oluşum Tuna ve İtalyan lejyon çağırdı. Onlar ünlü Vislskogo Legion üretimi için temelini oluşturuyordu. 1809 yılında iki Hussars tarafından desteklenmiş 18. yüzyılın Polonya ordusu Galiçya'da Marshal Poniatowski yarattı. Ama 1812 yılında Poniatowski bir hussar üç bölümü vardır komuta ediyordu. Elbette bu ortaçağ Avrupa, hafif süvari korkutan, kanatlı Hussars değildi.
Ayrıca Polonyalı Hussars Napolyon birliklerinin bölgelerinde idi:

  • mahfazanın bir parçası olarak iki Hussars Brune;
  • itfaiye Syubervi bir Hussars alay;
  • yıllarda 1813-1814 Polonyalı ışık süvarileri 8 Kolordu Poniatowski'nin ve 4. Kelerman konut durumda idi.

Napolyon'un polislerle gururlandıkları Polonya Ordusu alaylar. Örneğin, eski Smolensk karayolu gelişmiş Poniatowski, bina, Kutuzov çekilme Eylül 5, 1812 zorladı Shevardino tabyalarından. Bu Polonyalılar başarıyla köy Utitsa alabilmesi için hangi Borodino savaş, başlangıcıydı.

Polonya ve XX yüzyılda süvari

1814 yılında Napolyon yenilgisi ve devrilmesinden sonra, Avrupa haritasında Polonya pratikte yoktur. Bu Rusya ve Avusturya-Macaristan yanı sıra Prusya Krallığı arasındaki parçaya bölündü.

Polonya tekrar hussar süvari alayları teşkil aynı zamanda, sadece 1917 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. 1914 olmasına rağmen Polonyalı Hussars Avusturya tarafında Rus İmparatorluğu'nun bir parçası karşı savaştı. Pilsudski'nin komutasındaki Polonya lejyonu Oysa. Bu Hussars aktif olduğunda Kolçak'ın ordusu Sibirya'da Rusya'da iç savaşta yer almışlardır. Hussar birimleri 1920 yılında Tukhachevsky ordusu ile savaşta görüldü.

Varşova - Polonya kanatlı süvariler Tarih kanlı savaşlar ve Polonya'nın sabres sermaye ile süvari ay sonra, 1939 yılında tamamlanmıştır tanklara karşı konulmuştur.

kanatlı hussar'lar hakkında ilginç tarihsel gerçekler

16-19 yüzyıllarda Polonya hussar süvari iki ilginç başlıklar vardı: Commonwealth elearami denilen ve edilmiş düşmanları - uçan Hussars, çünkü gerçekten savaş üzerinde uçan gibi arkasında kanatlarının kim.

Ayrıca uçucu Hussars görüşleriyle herkesi etkiledi. Saçma tuhaflıklar var. ayı leopar gelen Hussars, tüyler ve çeşitli hayvanların derileri ile festooned - yabancı Kazaklar görünce, Korkunç Ivan birlikleri, Kazan yakınında hale gelmiştir, büyük karışıklık geldi. Askerlerin çoğu modern süvarileri Hintlilerin önünde gördüm ve öyle düşünmüştüm.

Günümüzde olduğu gibi hemen hemen tüm çocukların astronotlar veya paraşütçüler olmak istiyorum, ve 19. yüzyılın başında hemen hemen tüm Polonyalı gençlik Hussars olmak istedim. Ama elit bir birim çok iyi almak oldu. hussar güzel ve pahalı bir elbise gibi onlar, yüksek büyüme ve atletik fiziği, iyi süvarileri ve askeri eğitim ve nezih mali kaynaklara sahip gerekiyordu (sonuçta elit!), bir at var ve bazen birkaç at, hepsi var gerekli ekipman ve silah ve son ama en az faktör - korkusuzluk. iyi bir neden Lannes, Mareşal en Napolyon'un ordusuna için, otuz yaşında Hussars oldu zamanda dedi ve o, henüz ölmedi - atık değil, hussar.

kanatlı süvari bellek

Ama kanatlı Hussars oldukça geçmiş gitmedi. Polonyalı insan için, bu askerlerin ülkeleri ve toprakları konusunda, asil cesur ve cesur savunucuları idi. onun kez, süvari gerçekten çeşitli askeri çatışmaları çözmede "mutlak silahı" idi.

Asil ve elit alaylar Guard kanatlı derinden bellekte sadece Polonyalılar girmiş, ancak komşu devletlerin de tüm sakinler. Onlar ve Polonyalı gençlerin tüm nesillerin milli kahramandır.

Şimdi bile, zamanımızda, Polonya Ordusu "Kanatlı Hussars" denilen bir helikopter savaş birliği yoktur. Son zamanlarda, bu helikopterler yeni tanksavar füzeleri ve ateş kontrol sistemlerinin derin modernizasyon ve yeniden ekipman olmuştur. Bu Polonyalı helikopter dünyanın en iyi kavgalar biri olarak kabul edilir uçağın.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.