Sanat ve EğlenceLiteratür

James Patterson. Biyografi, kitaplar

James Patterson - patencisi, karmaşık dedektif romanları ve ilgi çekici gerdanlıklar haline gelen ünlü bir Amerikalı yazar . 2010-2013 döneminde, dedektif türde en popüler ve en karlı yazar oldu.

Eğitim ve kariyer başlangıç

Doğum yeri ve zamanı - 22 Mart 1947, ABD. Yazar Patterson James, Vanderbil Üniversitesi'nden mezun olan ve İngilizce yüksek lisans yapmıştır. Kariyerine bir reklam ajansında başlayarak başarıya ulaştı ve bu şirketin başkanı oldu. 1996 yılına kadar, kombine yazarın çalışması ve reklamcılık alanındaki yüksek görev. Daha sonra reklamda görevini bıraktı, kendini tamamen edebiyata adadı.

James B. Patterson'un yazar olarak yükselişi

James Patterson'un edebi yeteneklerinin tanınması yolu dikenli davranıyordu. İlk romanı The Number of Thomas Barryman, 20 yayınevinde yayınlanmayı reddetti. Sadece 1976'da kitap yayınlandı ve anında bir çok satan oldu. Bu çalışmada, Patterson, en başarılı ilk romanı için Edgar Poe Ödülü aldı. İlginç bir gerçek, reklam kampanyası ve kitap yazarı James Patterson'un kapağının şahsen düşünüp kendi parasını kendi promosyonuna yatırması. Yatırımlar tamamen haklı çıktı ve kitap devasa bir dolaşıma girdi.

Patterson'un bir yazar olarak popülerliği dedektifler Alex Cross ve Michael Bennet'in yanı sıra "Cinayet Soruşturmaları Kadın Klübü" serisinin çeşitli eserleri hakkındaki romanlar sayesinde gökyüzüne kelimenin tam anlamıyla götürdü. Buna ek olarak, Patterson'un diğer eserleri de dünyada göründü. Bunların arasında "Roses Red", "Cats-Mouse", "Jack and Jill" ve diğerleri var.

Ana karakter olan Alex Cross'un serisi 1993 yılında yayınlanan "The Spider appeared" adlı kitapla başladı. Psikolojide doktora yapmış ve hükümet danışmanı olarak çalışan Amerikalı bir polis memuru hakkında dedektif romanları, ABD'de en çok satılan şeydir. Patterson'un kitaplarından 2 film çekildi - "Ve Örümcek Geldi" ve "Kiss Kızlar." Alex Cross, ünlü oyuncusu Morgan Freeman tarafından oynandı . Bu filmlerin gişeler inanılmaz derecede harika.

ko-yazarlık

James Patterson, yaratıcılıklarına özel ve heyecan verici bir şeyler getirmek için kalem meslektaşlarıyla birlikte çalışır, örneğin Maxine Paetro ve Andrew Gross. Onlarla birlikte 11 kitap yayınladı. Bunların arasında "The Jester" (Orta Çağ Avrupa'sının dikkat çektiği tarihi bir gerilim filmi) "Women's Murder Club" dizisinden birkaç kitap. Dikkat çeken nokta, kitap kapakları üzerinde Patterson'un adı büyük harflerle yazılmış ve ortak yazarı küçüktür. Bir çok eleştiriye rağmen yazar çok sayıda yazarla işbirliği yapmaya devam ediyor ve sayıları her yıl artıyor.

Bu yazarın eleştirmenleri farklı şeyler söylüyor. Bazıları hem Patterson'u hem de meslektaşlarını işlerinin tek tek en iyi işi temsil ettiğini iddia ederek kınarlar. Diğerleri aksine, bu işbirliğinin sadece Patterson'la çalışmadan önce kimsenin bilemediği az bilinen yazarlara değil, aynı zamanda en efsanevi dedektife de faydalı olduğuna inanıyorlar. Bu, edebi yaklaşım ve yeni tadilat tarzı üzerine yeni görüşlerle ifade edilmektedir. Ortak yazar bir kitap yayınlayan Patterson James yeni bir deneyim istiyor ve yeni bir deneyim kazanır. Eleştirmenlerin çeşitli bakış açılarına rağmen, bu tür eserler, dedektif türü okuyucuları ve hayranları arasında sürekli popülerlik ve sevginin keyfini çıkarıyor.

Edebiyat ortamında hak ve ödüller

Patterson'un 33 yıldan fazla süren yazıları, 65'den fazla eserini başarıyla üretti. Buna ek olarak, en çok satan kitapların en çok yazarı olan "Guinness Rekorlar Kitabı" nda listelenmiştir. İlk romanı için verilen ödülün yanı sıra "Yılın Uluslararası Filmi" dalında da ödül aldı.

James B. Patterson'un bir başka çalışması

Edebi sanat dalına ek olarak, popüler yazar James Patterson, bir yapımcı rolünde romanlarının ekran versiyonuna aktif olarak katılır. Filmlerin yüzdesi, yıllık kazançlarının önemli bir bölümünü oluşturuyor. 2005 yılında, okuma ilgisini artırmak için ilginç yollar bulmak için kendi ödülünü kurdu. 2008'de ödül ortadan kalktı. Şu anda, Patterson yeni bir fikirle meşgul - amacı çocuklar için en uygun ve en değerli kitapları bulmakta yardımcı olmak olan ReadKiddoRead.com projesi.

Bugüne kadar yazar , ailesi ile birlikte Florida eyaletinde yaşıyor ve kapsamlı yaratıcı çalışmasına devam ediyor. Bu ünlü yazarın sadece ABD'de değil, aynı zamanda bizimkiler dahil olmak üzere diğer ülkelerdeki hayranları, yakında Patterson James tarafından dünyaya sunulacak yeni eserleri bekliyorlar. Bir dedektif romancının uzmanlarından oluşan kütüphane bu yazarın kitaplarını içerir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.