MaliKişisel Finans

İsviçre'de Euro cinsinden ortalama maaş

İsviçre, vatandaşların gerçekten yüksek maaş alan bir devlettir. Ve bu hepimiz için iyi biliniyor. Sonuçta, İsviçre yüksek yaşam standardı ile ünlüdür. Bu konuyu daha ayrıntılı olarak düşünmeye değer ve İsviçre'deki ortalama maaş hakkında bilgi verelim.

Ödemeler hakkında

Öncelikle, birkaç nüans kaydetmek istiyorum. Öncelikle, bu devletteki ücret, bizimle olduğu gibi, ayda bir kez ve iki kez değil de ödenir (önce avans, daha sonra dengeler). 13. ayda bir daha fazla maaş var - yılın sonunda çalışanlara verilen bonus. Bu arada, kuruluşta bir yıldan daha az bir süre çalışmış olanlara bile verilir. Ancak bildiğiniz gibi, primin büyüklüğü, çalışanın başarısına ve şirkette çalıştığı süreye bağlı.

Bu ülkede bile SMIC diye bir şey yoktur. İsviçre'de aylık ortalama ücret kolayca hesaplanır, ancak minimum ücret mevcut değildir. Çok uzun zaman önce değil, bu soru ulusal referandumda gündeme getirildi. Ayda dört bin frankta asgari ücret belirlenmesi planlandı. Bu, şu andaki hızda yaklaşık 267.000 ruble. Ancak bu öneriyi reddetme kararı alındı, çünkü bu nedenle birçok firma ve işletmeler, hizmet ve malları için fiyat değiştirmeleri gerekeceğinden.

Ancak bu ülkede tıpkı "zarf içinde" ve "beyaz c / n" gibi "kirli" ve "temiz" ücret kavramı var. Genellikle net ücret kirli, yaklaşık% 25'den daha düşüktür. Ve bir iz üzerinde çalışan kişiler için maaştan gelir vergisi indirimini tenzil eder.

En karlı spesiyaller

İsviçre'deki ortalama maaş genellikle endüstri ile karşılaştırılır. Dolayısıyla, bankacılık yapısında çalışan bir kişi ayda yaklaşık 52.000 frank alıyor. Bu neredeyse 3 500 000 ruble.

Derecelendirmede ayrıca, sigortacılık faaliyet alanı bulunmaktadır. Çalışanları ayda ortalama 43.000 frank kazanmaktadır. Bu yaklaşık 2.900.000 ruble. Ve tarım alanında çalışan bir kişinin İsviçre'deki ortalama ücreti 23.500 frank'tır. Otomobil endüstrisi uzmanları biraz daha az gelir - 22 500.

Son iki sırada inşaat sektörü ve misafirperverlik (turizm) - 16 000 ve 11 800 frankla işgal edildi.

bölgeler

Gördüğünüz gibi, çalışanlara ödenen tutarlar çok makul. Düzinelerce ve hatta bazı durumlarda yüzlerce kez Rusya'daki rakamları aşıyorlar. Ancak, bölgede İsviçre'de ortalama maaş hakkında ayrıntılı bilgi vermekte fayda vardır. Örneğin, Zürih'i al. Orada ortalama rakam 12.000 frank. Bu ayda yaklaşık 800 000 ruble.

Lozan, Vevey, Thonon-les-Bains, Evian-les-Bains, Cenevre ve Montreux gibi şehirlerin bulunduğu Cenevre Gölü bölgesinde ortalama ücret 10 564 frank'tır. Ülkenin kuzey doğusundaki bu rakam 10 550'dir. Orta kısımda - 9365 frank. Ve nihayet, doğuda - 8450. Bu en küçük göstergedir. Fakat ruble cinsinden miktar 564 000 ruble.

İlginç gerçekler

Erkeklerde İsviçre'deki ortalama kazançların kadınlardan% 25-30 daha fazla olduğunu bilmek önemlidir. Ve son on yılda ödemelerin boyutu önemli ölçüde arttı -% 13.2 oranında arttı. Genel olarak, bir kişi tüm vergi ödemelerinden çıkarılmasından sonra yaklaşık 6.300 frank tutar. 8-12 bin yukarıdaki göstergeleri alırsanız, bu ortalama bir değerdir. Rublelerde bu miktar 420 bin dolar.

Herkes İsviçre'deki yaşamın pahalı olduğunu bilir. Fakat bu 6,300 frank hala yeterlidir:

  • Örneğin, ülkede bir litre süt, 1.8 fr.
  • Ekmek çorbası - 3 frank.
  • Pirinç, çeşitliliğe bağlı olarak 2-4'tür.
  • Bir düzine yumurta - 3 ila 6 frank.
  • Elmalar - kilo başına yaklaşık 3.5.
  • Bir şişe şarap için yarım litrelik bira için 20, - 1.5-3 fr. Ödeyeceksiniz.
  • Pahalı burada maliyetli sigara - bir paket yaklaşık 8 franka mal oluyor.
  • Ve konut için kendi gelirse, yaklaşık% 20 gelir olacak - kiralık ve diğer araçlar.
  • Bir buçuk, iki, üç bin daire kiralayın - bir seçenek var, ancak büyük bir şehirde veya hatta başkentte yerleşmek isterseniz, yüksek fiyatlara hazırlanmanız gerekecek. Dış mega kentler iyi yaşamakla birlikte.

Genelde, vergiler ve yüksek fiyatlar ile İsviçre'deki ortalama maaş bile, kendinizden hiçbir şey inkar etmeyin ve hatta tasarruf etmemize izin verir.

"Maaş payı"

İsviçre, 2010'da böyle bir yayın yayınladı. Ve içinde gösterilen bazı veriler bugüne kadar kalır. Örneğin, bir taksi şoförü, ayda yaklaşık üç bin "temiz" frangı kazanırken, haftada 50 saatten fazla çalışmıyor. Sonuçta, İsviçre'de avronun ortalama ücreti yaklaşık 2767 € 'dur.

Fotobud danışmanı üç yıllık çalışmanın ardından 3043 € alır. Bilgisayar grafikleri konusunda uzmanlaşmış bir kişi 6500 frank kazanır - bu 5995 avro. Yüksek öğrenim görmüş bir sosyal hizmet uzmanına 6050 frankın üzerinde para ödenmesi gerekir. Gardiyanlar yaklaşık 5.000 frank alıyor. Depoda çalışan bir kişi ayda 3412 avroya güvenebilir. Bu 3.700 frank ve buna göre 246.000 ruble.

AuPair programındaki katılımcılara bile Rusya'da uzunca bir tecrübesi ve yüksek öğrenimi olanlardan daha fazla para ödeniyor. 1,400 frank alıyor - bu 94,000 ruble. Aupair programının, ev işi yapan ve çocuğunu eğiten bir kızın çalışması için bir ailenin kabulünü gerektirdiğini hatırlatmak gerekir.

Kitapevindeki satıcı ayda 4100 frank alıyor ve zeki bilgisayar programcısı 6000 frank alıyor. Ancak baş veteriner hekimin "Maaş Tutanağı" (hayatta kalan verilerden) için en yüksek maaş 10.200 franktır. Bu 680 000 ruble, yani 9400 avro.

2015 için veriler

İsviçre'deki maksimum ve maaş miktarı çok farklıdır. 2015 yılına ait sonuçlara göre, altı yılı aşkın tecrübeli bankaların mali yöneticileri pozisyonunda olanların maksimum maaş alacağı sonucuna varılmıştır. Maaşları 21.077 frank. Ya da 19 441 Euro. Bu tutar özellikle para birimimizde - 1 406 577 ruble'de caziptir.

En başta bankacılık sektörünün en çok kabul edilen çalışanlarının ve maaşlarının 50.000 frankın üzerinde olduğu söyleniyordu. Bu doğrudur, ancak belediye, gelir, kanton ve diğer vergilerin ödenmesinden sonra yukarıdaki tutar kalır. Buna ek olarak, çok uzun zaman önce Avrupa'da bir kriz yaşanmadı, dolayısıyla maaş seviyesi daha da küçüldü.

İlginçtir ki bankaların üst düzey yöneticileri, Zürih'teki havaalanı müdüründen ve üniversitelerin rektöründen 6000 frank daha alıyor. Ve 2015 yılında 14.7 bin kazandı. Bu, Maaşlar Kitabı'nın yeni baskısında belirtilmiştir.

En düşük maaş, bir kargo gemisinde çalışan bir şoför tarafından kazanılır. Maaşı 1379 frank. Bu 92 bin ruble, ya da 1272 avro.

Bir iş bulmak mümkün mü?

Bu nedenle, İsviçre'deki ortalama maaşın bugün ne kadar olduğu hakkında yukarıdaki bilgiler verildi. Bu soru sonrası birçok kişi: Gerçekten orada çalışıyor mu? Evet, ama çok zor. Hiç kimse iddia edilen bir işe ve onu istihdam eden kişiye sahip değilse, başka bir ülkeden bir vatandaşın İsviçre'ye gitmesine izin vermeyecektir. Yani öncelikle karar vermelisin. Ve bir ajans aracılığıyla bir yer aramak en iyisidir. Bugün pek çok boş yer var. Buna ek olarak, ajansın çalışanları belgelerin toplanması ve kayıt işlemleri ile ilgili yükümlülükler üstlenecek. Elbette bunun bedelini ödersiniz, ancak her şeyi kendiniz düzenlemeye çalışmaktan daha iyi. Doğru iş deneyimi olmadan zor olacak.

Fakat bir kişinin bile şartlara yaklaşması gerekecek. İşverene ilgi duymalı ve ona gerekli beceri, beceri ve tecrübeye sahip olduğuna kendisini ikna etmelidir. Ve sonra - bir davetiye alıp bir vizeden vazgeçin. Bu arada, hala bir oturma izni verebilirsiniz. Bir yıl veya bir sezon için. Sınırsız ikamet izni de bulunmaktadır. Sadece biraz zaman harcayıp on yıldan fazla bir süre İsviçre'de çalıştıktan sonra elde etmek mümkün.

2015'te en karlı mesleklerin derecelendirmesi

Söylenilen şeylere ek olarak, mümkün olduğunca çok spesiyaliteyi listelemek ve insanların güvenebileceği maaş hakkında bu yerlere yerleşmek hakkında bilgi vermek de faydalıdır. Çoğu, muhtemelen İsviçre'de bir doktorun ortalama maaşının ne olduğunu merak etmektedir. Yaklaşık 6.860 "temiz" avro. Sivil havacılık pilotlarına yaklaşık 12.400 € verilir . Muhasebecilere 11 730 avro ödenmektedir.

Üniversitelerin profesörleri - yaklaşık 12 000 frank. Veteriner hekimler için - 11 150 fr. Verilere inanıyor musunuz, hatta Başkonsolos tarafından daha az gelir - 11 bin frank.

Bölge hakimi ve mimar için neredeyse aynı maaş - 10 400 fr. 10.300 hava trafik kontrolöründe sigorta şirketlerinin çalışanları ve arşiv yöneticileri alınmaktadır. Konservatuar profesörlerine 9,500 dolap için para yatırılıyor.

Hala yüksek ödenen uzmanlar BT programcıları, askeri pilotlar, denetçiler, jeologlar, çevirmenler, rahipler, kimyagerler ve avukatlar. Onlar yedi ila dokuz bin frank alıyorlar.

Orta sınıfın meslekleri

Aşağıda öğretmenler, eczacılar, gazeteciler, kütüphaneciler, hapishane gardiyanları, eczacılar, konuşma terapistleri, sosyal hizmet uzmanları ve sıradan programcılar bulunmaktadır. Kazançları 6 ila 7 bin frank arasında değişiyor.

Karaoke kulüpleri, sirk sanatçıları, DJ'ler, barmen, damadın, köpek kuaförlerinin, temizlikçilerin, posta görevlilerinin mikrofonları en düşük ücretli uzmanlardır. Altı ila dört bin dövme dövmesi, hava ve otomobil mekaniği, diş hekimi, bahçıvan, hemşire, çatı örtüsü, tramvay şoförü, kameraman ve aydınlatma teknisyeni.

İşte böyle aralıklarda İsviçre'de maaş değişir. Kuşkusuz, insanlara karşı tamamen farklı bir yaşam seviyesi, maaşlar ve tutumlar vardır. Ancak bu ülkede iş bulmaya çalışmak istersen zorluklara hazır olmalısın.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.