SeyahatYol tarifi

İstanbul Rustem Pasha Camii

Türkiye'de Tatiller giderek daha popüler hale gelmektedir. Özellikle TV ekranlarında sonra gerçek olaylara dayanan bir keskin Türk dizi "Muhteşem Yüzyıl" oldu.

dizi karakterleri - tarihsel figürler, çoğu İstanbul'da yaşamı için sevdiklerinin onuruna değil bir dikilmiş güzel binalar olduğunu. Yani İstanbul'daki Rustem Pasha Camii inşa edilmiştir.

Paşa hakkında tarihî bilgiler

Rustem Pasha Osmanlı tarihinin olağanüstü bir kişilik. Hayatı parlak, ama kariyer merdiveninin yukarı yönlü uzun ve sıkıcı değil! Şimdiye kadar, tarihçiler veziriazâm (yaklaşık 1500) doğumunun yer hakkında tartışırlar. Bosna - Bazı Hırvat Paşa, diğer doğduğu düşünün.

Çocukken, o, kardeşiyle İstanbul'a gelen Enderun okulu (Topkapı Sarayı'nda bir eğitim merkezi) okumaya gittim. Ve zaten 1526 yılında Sultan'ın beyefendinin konumunda kendisine nadir doğa görüntülenen Mohacs, savaşı gitti. Sonra kariyerlerinde kendi tanıtımına başlar. 7 yıl sonra yazının 5 yıl Anadolu'da beylerbeya bulur sonra bile Teke Genel Müdürlüğüne getirildi! Bir yıl sonra Sultan Üçüncü veziri atandı. Aynı 1539 yılında, Osmanlı prensesi evlenir - Mihrimah Sultan Süleyman'ın ve Hjurrem Haseki Sultan kızı! 5 yıl sonra, Osmanlıların efendisi bir Sadrazam Rüstem İmparatorluğu'nu tayin etmeye karar verir. Yani Paşa eyaletinde üst sıralar birini aldı.

Bunu Tırmanma kolay değildi. çeviklik ortadan düşman entrikalarına büyük bir saygıdeğer usta yolunda kıskanç standı sayısı ancak sezgi, bilgelik sayesinde ve kurnaz Paşa. Bu Rüstem Paşa Camii'ni ziyaret için başka bir nedendir.

Osmanlı veziri aile hayatı

1539 Rüstem ise uzun aşık olmuştur tek kızı Mihrimah Sultan Süleyman I, evlenmek.

Nikah (nikah) yer almadığını için, kindar eleştirmenler Rüstem o cüzzamlı hasta olduğunu söylenti yayıldı. Sonra becerikli Paşa hile gitti - biti hoisted! Zaten o zaman o cüzam hastaları bitler oturmak olmadığını biliniyordu. muayenede, doktor Muhterem Master bir parazit ve Rüstem tamamen sağlıklıdır kararı buldum.

Serinin senaryoya göre, "Muhteşem Yüzyıl" Hjurrem Sultan Rüstem kızı için bir damat olarak önerilir. Ve düğün son söz devletin başıdır, çünkü Pasha Sultan son derece etkiledi çünkü sadece gerçekleşti. Ama Mihrimah bu birliğin karşıydı. Bu yüzden ancak gerçekte, seri olarak oldu.

Sultan kızı Paşa'ya evli Ne mutlu oldu, biz sadece tahmin edebilirsiniz, ama tarihsel kaynaklar ortak çocuğu vardı söylüyorlar. Karı ve koca birlikte sadaka, açık fon yapan ve zamanın çeşitli sosyal kurumlar inşa edilmesini destekledi.

Sadrazam cami Efsanesi

Ve bu güne kadar güzel Rustem Pasha Camii'dir. Sayın çocuklarla birlikte genç Mihrimah Sultan'ı bırakarak dropsy 60 yaşından de öldü. sevgili kocasının anısına, o bir cami inşa etmeye karar verir. O Sultan Süleyman ve Hjurrem Haseki Sultan emriyle dini merkezleri ve medreselere yarattı zamanda, onu ünlü mimar Sinan tasarlanmış.

Tipik olarak, cami az iki minareleri inşa edildi, ancak Mihrimah Sultan bile ölümünden sonra kocası onu yalnızlığını ve bağlılık sembolize edecek bir zarif minareli bir cami inşa etme Sinan emretti.

Günümüzde, turist Rustem Pasha Camii açıktır. Ziyaretçi yorumları sadece olumlu. Binanın etrafında kalabalık bir pazar olduğunu, ancak gitti, ziyaretçinin sadece kendi düşüncelerini duyar!

Rüstem Pasha Camii: description

dini projesinin inşaatı 1561 yılında söz konusu patronunun ölümünden kısa bir süre önce başladı. Yani baş danışmanı ve onu görmek için zaman olmamıştır. kutsal yere keşfi 1563 yılında düzenlendi. Rustem Pasha Camii sadece iki yıl inşa edildi.

Binanın Görünüm basittir. Bu bir ana kubbeli ve minareli bazın klasik dikdörtgen bir şekle sahiptir. Ancak, caminin iç ilk bakışta dikkat çekicidir. Aile Mihrimah ve Rüstem büyük devlet vardı, bu yüzden Sultan kızı cami süslemeleri üzerinde görev vermedi.

Duvarlar zaman pahalı mavi-mavi çinileri ile kaplıdır. Bu lale dahil desen ve çiçek süsleri, her türlü (soylu aile karakter) gösterir. İznik'ten Seramik sanatçıları özenle ana fayans üzerinde Mekke şehri (İslam'ın merkezi) görüntü üzerinde çalıştı.

Rüstem Pasha Camii kubbe pencereleri ve binanın duvarlarının çok sayıda iyi aydınlatma sayesinde. Duvarların mavi aydınlatma ile birlikte tarihi cami ziyaretçileri güzelinden kapsayacak şekilde görünüyordu.

Önemli nokta nasıl bulunur

Koyu'nda, Eminönü ilçesinde - Topkapı - cami Osmanlı İmparatorluğu'nun ana sarayı yakınında inşa edilen Haliç. yüksek hızlı tramvay hattı T1 götürecektir. Ücret - 4 lira.

Bina baharat pazarında çevrilidir ve yalnız bir camiye giriş bulmak zordur. Ancak insanlar bir göze çarpmayan kapıya işaret edecektir. Rüstem Pasha Camii alacakaranlıkta 9 dan ücretsiz ziyaretçi alır. Ama turist olarak namaz kılarken (dualar) cami ziyaret kesinlikle yasaktır unutmayın!

Rüstem Pasha Camii. bellek Fotoğraf yapılması gereken!

Her gün 500 yaşın üzerinde ziyaret edilen binalar. arkadaşlarınıza fotoğraf göstermek için çekinmeyin. Kartlar ihtişam ve Ortaçağ binaların insanların inanç anıtsallığını verir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.