ÇirkinlikAraçlar ve ekipmanları

İki zamanlı dizel motorlar: Çalışma prensibi, cihaz, avantajları ve dezavantajları

Modern dizel motor - Yüksek verimlilik ile etkili bir cihazdır. Daha önce dizel Şu anda, (vb P. traktör, biçerdöver,) Ziraat makina üzerine yerleştirilen olsaydı her zamanki şehir arabaları ile donatılmıştır. Tabii ki, birisi egzoz borusundan dizel siyah duman ile ilişkili. Bir süre için öyleydi ama şimdi egzoz sistemi olduğu yükseltilmiş, ve bu tür hoş olmayan etkiler neredeyse hiçbiri. iki zamanlı dizel motorlar ve bunların özelliklerini ele alalım.

Bazı genel bilgiler

Dizel motorun çok önemli bir özelliği artırılmış verimliliktir. Bu, büyük ölçüde% 15 verimli, yakıt kaynaklanmaktadır. Eğer moleküler düzeyde yakıt bakarsak, burada uzun zincirli hidrokarbonlar görüyoruz. Bu nedenle dizel yakıt çıkış verimi benzinden biraz daha yüksektir.

Klasik dizel motorunun çalışma prensibi mekanik işe krank mekanizması (krank) ileri-geri hareketini dönüştürülmesidir. benzin üzerinde çalışan içten yanmalı motorun temel fark, yakıt-hava karışımının hazırlanması ve ateşleme sürecindedir.

Dizel karışımında oluşumu doğrudan yanma odasına gerçekleşir. Buna uygun olarak, maksimum basınç karışımının ateşleme meydana gelir. İyi ya da kötü, daha sonra başa ve şimdi bize en ilginç düşünelim edecektir.

İki zamanlı dizel motor

Bu motor tipi, şu anda olduğu gibi, küçük bir yayılmasını sahip döner pistonlu motor. mekanik ve üfleyici içine ısı enerjisi dönüştürülmesi için gerekli olan bir gaz türbini, oluşur. Geçen adımlar ilkesi basıncını artırarak kapasiteyi arttırmaktır. Sonuç olarak - yakıt tüketimini azaltmıştır.

motorun silindirleri yatay bir pozisyonda birbirlerine karşılıklı yerleştirilmiştir. Aslında, iki zamanlı motorlar öyleyse neden adlandırılır? Bu silindirler, krank milinin yalnızca bir devrim olarak çalıştığı kaynaklanmaktadır. Yani iki saatler vardır.

aşağıdaki gibi, iki zamanlı dizel döngüsü operasyon. Piston en düşük noktasına iner zaman, silindir hava ile doldurulur. zaman içinde bir noktada egzoz valfi açılır ve gazlar boydan boya. Aynı zamanda, silindirlere pencerenin altından hava verilir.

İki zamanlı dizel motorun çalışma prensibi

pencere ve valf yarığı:, içten yanmalı motorların, bu iki tip tasfiye kullanılan dikkat çekicidir. Silindir kutuları giriş ve çıkışı için kullanıldığı zaman - bu pencere sistemidir. Sorun silindir girişinde özel bir valf ile ve pencereler, daha sonra sistem, valf bir yarık içinden ayarlanır ise. temizlik ve daha optimum ateş basması Bu yöntem. Bu hepsi değil hava silindiri sol gerçeğine kaynaklanmaktadır. Bir kısmı motorlu dışındadır. Sözde direkt akım temizleme sistemi silindir yanma ürünlerinin en iyi çıkarılmasını sağlar.

İki zamanlı dizel motor oldukça uzun bir süre için çalışabilir. Bu silindir içinde daha az mekanik hareketinden kaynaklanmaktadır. piston alt ölü merkezi hareketini başladığı için. Şu anda, emme supabı ve pencereyi kapatır. Sonuç olarak, sıkıştırma işlemi başlar. meme üst ölü noktada bulunmaktadır. Yakıt sıcak hava ile ateşlenir. yanma ürünü aşağıya doğru pistonu genişletildiğinde.

Valf boşaltma yarık

Hava motoru verimi silindir ekseni boyunca ilerleyen zaman artış ancak elde edilebilir. yıkama halka doğru bir sonuç vermedi ilk iki zamanlı motorlar, kullanılan, daha sonra daha sonra sadece valf-yarık kullandı. Bu sistem, silindir içinde olup şişirilmiş alanlar miktarını en aza indirmek için mümkün oldu. Sistem çıkış vanasını kapatmak için biraz erken izin verdi. Bu yaklaşım büyük oranda taze şarj ve geliştirilmiş süperşarj kaybını azaltmıştır. Bugün, gemi ve askeri teçhizat kullanılan vana-yarık temizleme.

İki zamanlı motor avantajları

bu tür ilk motor aynı zamanda klasik 4 zamanlı dizel motor dünyaya tanıtıldı. Nispeten yakın zamanda, 2 zamanlı benzinli motorlar vardı. Önemli bir özelliği - küçük bir kütle. Burada türbine klasik mazotları 40-50 göre% ağırlık azaltılması bahsedebiliriz. geliştiriciler otomobillerin ağırlığını azaltmak için mümkün olduğunca çalışıyoruz modern otomobil, için oldukça önemli bir özelliktir.

Diğer bir avantajı cihazı, iki zamanlı dizel motor biraz daha basit kardeşi olmasıdır. Daha az parça daha kolay ve daha ucuza hizmet olun. ikincisi olabilir ve iddia edilebilir olsa da, tüm bu tip motorlar ile karşı karşıya değil çünkü. Böyle bir güç ünitesi yeniden modellemek ve araçları minimum onarabilir. Aslında, bu içten yanmalı motorun basitleştirilmiş bir versiyonudur. Buna ek olarak, bir güçlendirici kompresör varlığı önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlar. Yaklaşık dizel yakıt 40-50% itme-çekme tasarımı sayesinde kurtardı. Tabii ki, tüm motorlar kendi artıları ve eksileri var. Bazı durumlarda, daha önemli dezavantajları, onlar evrensel uygulama sınırlamak beri.

Kişisel zayıflıklar

Listenin bütün dezavantajları listelerseniz Yine, bellek döner motoru geliyor. Gerektiğinde burada aslında şu dezavantajları ayırt etmek:

  • yüksek bakım maliyetleri;
  • yedek parçaların olmaması;
  • motor üzerinde büyük bir fiyat.

Birinci nokta nedeniyle iki zamanlı dizel motor onarımı almaya hazır atölye eksikliğinden kaynaklanmaktadır. çok değil üreticileri, otomobil setleri daha da küçük bir sayı bu motorları seri üretimini çünkü bu oldukça doğal ve mantıklı. geleneksel servis istasyonunda yaptıkları takdirde bir güç ünitesi olarak, pahalıdır.

yedek parçalara gerek - Ama genellikle sadece üçüncü eksi yoktur. Daha doğrusu, onlar ancak emriyle vardır. Onlar bir ay veya daha bekleyebilir. ve büyük şehirlerde yapılacak taşrasında, böylesine içten yanmalı bir motor onarım ve parçalar bulmak mümkün olacak olursa o kadar başarılı olmak mümkün değildir. Bu dizel değildir İşte artıları ve eksileri vardır. Ama şimdi birkaç önemli ayrıntıları göz önünde bulundurun.

yağlama sistemi hakkında biraz

Biz anlamış gibi, bu dizel motor, kendi güçlü ve zayıf yönleri vardır. Bir son derece önemli bir kısmı yağlama sistemi. O parçalar sürtünme ve mevduat kendisinden para soğutma verimli çalışması için sorumludur. Herkes uzun bu amaçlar için üretici tarafından tavsiye edilen motor yağı kullanıldığını biliyordu. Bizim durumumuzda, hepsi aynı.

Ben istiyorum birkaç kelime sıvı yağlama ve akışı hakkında söylenecek. Bu ekonomi için beklemek gerekmez. Bu direkt olarak sürtünme parçalarının normal çalışması için yakıt içine yağlayıcı eklenmesinden kaynaklanmaktadır. Çok hızlı bir şekilde harcanacak ve düzenli eklenmesi gerekir ki mantıklı. Ayrıca, küçük bir yağ açlık çok hızlı bir şekilde, iki zamanlı dizel motorlar zarar verebilir. Normal benzinli motor daha erken sipariş üzerine azından. Bu nedenle, yağlama sistemi güçlü tarafı ziyade zayıftır ve biz bu konuda unutmamalıyız.

çevre üzerinde

Son yıllarda, mühendisleri sürekli atmosfere egzoz sistemini yayılan zararlı maddelerin miktarını azaltmak için çalışıyoruz. ekoloji soru oldukça vahimdir. Avrupa ülkeleri uzun çevre standartlarını tanıtıldı varsa, o Rusya'da daha kötüdür. Genel olarak, dizel motorlar için olduğu gibi, ve bu uzun özel kullanılmıştır partikül filtreleri önemli ölçüde atmosfere zararlı emisyonları ve düşük kül yağlar.

Bizim durumumuzda, petrol odasında yanmış söylenir. Bu ekoloji açısından büyük bir dezavantajı vardır. Bundan başka, yakıt-hava karışımının bir kısmı, yanıcı değildir ve dış görür. atmosfere ciddi zarar egzoz sistemi ile birlikte tüm bu. Bu nedenle, iki zamanlı dizel motorlar askeri teknoloji ve havacılık uygulamak en uygun olan.

Havacılık dizel

motorların yaygın bu tür uçuş tekniğindeki aldı. En hafif uçaklarında kullanılır. küçük boyutlara sahip yüksek performanslı - uçaklar için güç ünitelerinin seçiminde belirleyici faktörlerdir. Buna ek olarak, püskürtme ateşleme varlığı ve yokluğu sadece daha iyi olmuştur. ICE işlemi yakıt ve hava karışımı kaynağı ile durdurulur.

İki zamanlı dizel deniz sıcaklık değişimlerine korkmadığını dikkati çekiyor. Üstelik çoğu kez büyük dondurma çok iyidir ek bir içten yanmalı motor soğutma vardır. Bütün bunlar, nispeten ucuz bir yakıt kullanımı ile birlikte bu mazot yapmak son derece popüler. kurulum ve kompresörün bakım sınırlı karmaşıklık Gerçek dağılımı. Buna ek olarak, yakıt aynı zamanda maliyet ucuz olan yağlayıcı ilave edilmelidir. Genel havacılık Yukarıdaki faktörler nedeniyle büyük bir seçenektir.

Artan termik yük

Biz bu motorun temel özelliklerini inceledik. Örneğin, şimdi ne motor ağırlığı tür ve hangi onun güçlü ve zayıf yanlarını biliyoruz. Ama güç ünitesinin birkaç tasarım özellikleri dikkate almak istiyoruz. Özellikle, soğutma sistemi üzerinde durulacak. iki zamanlı dizel motor yerine bir 4 strok değil, bir ısı ile yüklenmiş olması. Bu pistonun sıklığı kaynaklanmaktadır. Esas itibariyle odasındaki sıcaklığı artar, elde edilir. Etkili soğutma azaltmak için gereklidir. havacılık söz, herşey açıktır. Yüksek hız ve yaklaşmakta olan hava akışı işlerini yapıyoruz. Aynı çevreleyen ortamın düşük sıcaklık, sadece artı bir zaman şiddetli soğuğunda faaliyet için de geçerlidir.

Diğer durumlarda gerekli su soğutma olduğunu. Genellikle klasik bir sistemdir. tek şey dikkat etmelidir, bu nedenle tüm sistemlerin hizmet verebilirlik üzerinde. Hatta kısa vadeli aşırı ısınma, bu sıkışma veya başka sorunlar neden olabilir. Her durumda, böyle bir olasılık silinmelidir.

kaynak dizel

Özel dikkat kaynak planlama motoru verilmelidir. Aslında bu kendi içinde benzin güç ünitesi daha yaşayabilir az dizel vardır. Bu yakıt türünün kullanımına kaynaklanmaktadır. Bu, yanma odasının ve enjektörler de depozito bırakır. Bütün bunlar büyük ölçüde ömrünü azaltır. Bir dizel motorda iki zamanlı içten yanmalı motora gelince, o zaman bir çok çalışma koşulları ve zamanında hizmet bağlıdır. Yağ sürede değiştirilir ve motor aşırı ısınma değilse, o 200.000 kilometre çalıştırabilirsiniz. daha az ve 100.000 kilometrelik düzenin zırhlı kaynak için.

önemli ayrıntılar

Modern iki zamanlı dizel motor gelişmiş bir yakıt sistemi ile karakterize edilir. Bu sessiz ve sorunsuz motoru çalışıyor. Ama her zaman değildi. mekanik pompa kendine has özellikleri vardır. Özellikle, her bir meme, ayrı bir hat şeklindedir. Bu yaklaşım olsa zayıf yönleri vardır, ancak bunların güvenilirlik ve yüksek Düzeltilebilirlik için bilinen. Daha sonra geliştirilmiş pompa ve çok daha karmaşık hale gelir. "Common Rail" bir sistem vardı. Bu tür yakıt rayı karesi santimetre başına 2.000.000 kilogram düzenin bir basınç sağlar. Memeler, yakıt kalitesi daha duyarlıdır. Kötü yakıt onların hızlı yetmezliğine yol açar.

özetlemek gerekirse

Genel olarak, iki zamanlı dizel motorlar geliştirilmiş ve geliştirilecektir. Neyse, döner pistonlu içten yanmalı motoru gibi, onlar kötü yazılır. Ancak, yakın gelecekte onlar otomotiv sektöründe bir niş işgal edecek. Bugün uçak ve büyük ticari ve askeri gemiler kullanılmaktadır. Doğru bir bakımla düzgün çalışacak güvenilir ve nispeten tutumlu motorudur. Aynı zamanda, olmadan ve sorunlar değildir. Örneğin, soğutma ve yağlama akut bir problemdir. Daha da önemlisi ekoloji sorudur. çevre standartlarını karşılamak için karmaşık bir filtre sistemi gerektirir. Bu basit bir nedeni, seri üretim için, araçların tüm tiplerinde bu motorların kullanılması zordur ve henüz mümkün değildir. Ama egzoz gazı arıtma sisteminin iyileştirilmesi bu sorunu çözmek için ve iki zamanlı motorlar yaygın dağıtılacak gerçeğine yol açacaktır yapabiliyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.