TeknolojininElektronik

Hava sıcaklığı sensörü: prensibi ve kapsamı

Çeşitli cihazları kullanarak çevresel parametreler ölçmek için. Biri sensör sıcaklığı hava. ev aletleri, laboratuar ölçümleri, vb, süreç parametrelerinin kontrolü için bitkilerde, mobil ve sabit hava istasyonları, sanayi tesislerinde: Bu yaygın çeşitli alanlarda kullanılmaktadır Kullanımı insanlara genellikle ulaşılmaz ortamlarda çeşitli, yüksek hassasiyette ölçüm sağlar. Sıcaklık sensörü hava kapalı veya açık tip olabilir. Bu işletme koşullarına bağlıdır. Onlar da yapılmış ölçümlerin çok ilkesine farklıdır. Bu konuda enstrümanın hızını ve doğruluğunu bağlıdır. Ayrıca belirtmek gerekir, ve tasarım özellikleri, onların çalışma koşullarına mümkün olduğunca yakın.

kolaylık sağlamak için, onların çalışmalarının temelinde sensörlerin farklı hak kazanabilirler. Bu cihazın tüm ana özellikleri bu değişikliğe bağlı olarak.

  • Ortam sıcaklığına bağlı olarak değişir ve edecek iç direnci malzeme. Bu özellik uzun sözde thermoresistive elemanların geliştiriciler tarafından görülmüştür. Zamanla, bu cihazların kalitesi daha sofistike malzeme aktif bir üyesi olarak, kullanarak geliştirilmiştir. Bu tür hava sıcaklığı sensörü geniş bir ölçüm aralığında çalışır. Bu tür cihazlar alçak gerilim devrelerinde uslu ve işleme sinyalleri için cihazların geliştirilmesini kolaylaştırır elektronik devreleriyle iyi bir uyum içindedir edilir. dezavantaj doğrusal olmayan özellikleri ve ölçümlerin düşük doğruluğudur.
  • Eğer bir yarı iletken öğesi kullanıyorsanız, bunun yerine termistör, bu mümkün yapılan ölçümlerin doğruluğunu önemli bir artış elde etmek. Bu özellik, bu tip cihazların içine inşa edilmiştir. Dış hava sıcaklık sensörü, bir yarı iletken kullanan bir aktif eleman tek bir dezavantajı olarak. Bu küçük bir ölçüm aralığı (- + 155C -55S) 'dir.
  • Termoelektrik dönüştürücüler iyi performans özelliklerine sahip. Bu sözde ısıl çift, yaygın iş yerinde hem de evde kullanılan. Bu tür hava sıcaklığı sensörü sauna, örneğin, görülebilir. Güvenilir ve operasyonda dayanıklıdır. Bunun bilinen dezavantajları, belki de, yetenek sadece ölçülen sıcaklık artı aralığında çalışabilmelidir içerir.

Bunlara ek olarak, sözde termometreler ve akustik sensörler bulunmaktadır. Eski ısıtılmış cisimlerin uzaktan algılama için kullanılır ve ikinci, farklı sıcaklıklarda gaz halindeki ortamın ölçümleri için kullanılır.

Gördüğünüz gibi, hava sıcaklığı sensörleri, çeşitli tasarımlar ve onların iş cihazın tüm teknik özellikleri uygun olarak tasarlanmıştır. Bunlar modern elektronik bir şekilde çalıştığını ve çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.