TeknolojininElektronik

Sıcaklık Sensörü: Aksiyon ilkesi ve kapsam

Elektrik kumanda devreleri, koruma veya yönetim yaygın olarak kullanılan bir sıcaklık sensörü. Yerinde farklı ekipmanın çalışması sırasında termal koşullarını ayarlamak için gereklidir. Buzdolapları, televizyonlar, bilgisayarlar, vb: Bu tür cihazlar yaygın ev aletleri kullanılmaktadır Sıcaklık sensörünü kullanarak birçok kazayı önler ve imalat ve günlük yaşamda pahalı ekipman kaydedin.

Bu cihazlar, bir alıcı düzeneği için anlaşılabilir bir analog sinyal veya röle, nesnenin ölçülen sıcaklık dönüştürmek. Onlar bir şekilde ısı sinyal dönüşüm farklılık ve çeşitli formlarda gelir:

  • Uzun sıcaklık değişiklikleri değiştiğinde olduğu bilinmektedir iç direncini malzeme. Buna dayanarak ve thermoresistive sıcaklık sensörleri yaratıldı. Bu tip sıcaklık sensörü, küçük boyut ve iyi bir performansa sahiptir. Bu direncinde bir değişiklik kullanılır ve sonraki dönüşüm için alınan sinyali üreten elektronik devrelerle düşük voltajlı devrelerinde iş ile tutarlıdır. alınan sinyalin devreleri değişim komplikasyon neden doğrusal olmayan özelliklere dezavantajları.
  • Yarı iletken sıcaklık sensörleri aynı prensiple çalışır, fakat çok daha hassas thermoresistive vardır. Onlar evde kolayca imal edilebilir, doğrusal özelliklere sahiptir. dezavantajlar küçük bir aralık vardır ölçülen sıcaklık (-55 - +155).
  • Termoelektrik dönüştürücüler, işlemin kontrolü için elektrikli ark fırınlarında, örneğin, imalat kullanılır. Tungsten ya da platin termokupl grupları geniş bir sıcaklık ölçüm aralığı sahiptirler. Pek çok metal erime noktasını aşan koşullarında normal olarak çalışabilir. Bu tip sıcaklık sensörü evde bulunabilir, saunada sıcaklığını kontrol etmek için kullanılabilir.
  • uzaktan sıcaklık ölçümü için ısıtılmış gövdelerinden çıkan ısı dalgaları tespit özel cihazlar kullanılarak. Bu tip sıcaklık sensörü, bir pirometre olarak adlandırılır. Bunun bilinen dezavantajları sık bozulma sıcaklık alanını içerir ve cihazın stabilitesini azaltmaktadır.
  • Akustik sensörler gaz ve diğer ortamlarda ölçümleri için kullanılır. iletişim ölçme yöntemleri mümkün olmadığı yerlerde Onlar yararlı olabilir. operasyon Bunların prensibi ısıtıldı farklı ortamlarda akustik dalgaların yayılma hızındaki değişim dayanmaktadır. Bu tip sıcaklık sensörleri büyük hata var. Genellikle birkaç tekrar ölçümleri ölçüm sonuçlarını geliştirmek için gereklidir.

Tüm bu sıcaklık sensörleri yaygın karmaşıklığı değişen elektronik cihazların tasarım ve geliştirme kullanılmaktadır. Bunlar olmadan, bu düzenleri ve bunların kararlı operasyonun en imkansız işleyişi haline çok şey bağlıdır. Bu bilgilere göre en zorlu düğümleri tasarlarken genellikle farklı sensörler çift okuma kullanılır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.