BilgisayarlarYazılım

"Word" 2007 ve 2010'da içindekiler tablosu nasıl hazırlanır

Microsoft Word'deki bir belge ile bilimsel bir kağıt veya büyük bir rapor yazarak çok uzun bir süre çalıştığınızı düşünün. Dosyanızın iş türüne bağlı olarak onlarca hatta yüzlerce sayfa alabilir! Bu belge büyük olduğunda hangi sayfanın hangi bilgileri içerdiğini hatırlamak zor olabilir. Neyse ki Microsoft Word, belgenizi organize etmenizi ve düzenlemenizi kolaylaştıran bir içindekiler tablosu eklemenizi sağlar.

Editördeki içindekiler tablonun başındaki bölümlerin listesiyle aynı görünüyor. Belgenin her bölümünü ve başladıkları sayfa numarasını listeler.

Elle mi yoksa otomatik olarak mı?

Word 2007'de içindekiler tablosunun nasıl yapılacağı konusunda konuşarak, bölüm adlarını ve sayfa numaralarını girerek manuel olarak oluşturabilirsiniz, ancak bu uzun zaman alacaktır. Buna ek olarak, bölümlerinizi değiştirmeye veya daha fazla bilgi eklemeye karar verdiyseniz, her şeyi elle tekrar tekrar manuel olarak güncellemeniz gerekecektir. Bununla birlikte, doğru biçimde biçimlendirildiğinde, Word otomatik olarak içindekiler tablosu oluşturabilir ve güncelleştirebilir.

Bu talimat Word 2007'de içindekiler tablosunun nasıl oluşturulacağını göstermek için 2007 sürümü kullanacaktır, ancak Word 2010 veya Word 2013'te aynı yöntemi kullanabilirsiniz.

1. Adım: Üstbilgi Stillerini Uygula

Editörün gelişmiş olmayan kullanıcıları bile, belgenin farklı bölümlerine profesyonel metin biçimlendirme eklemek kolaydır. Ancak stiller başka bir önemli hedefe de hizmet ediyor: belgeye ek bir organizasyon ve yapı eklenmesi.

Başlık stili uygularsanız, programa belgenin yeni bir bölümünü başlattığınızı söyleyin. 2007 "Word" 'e otomatik bir içindekiler dizini eklerseniz, her başlık için bölümler oluşturacaktır.

Bir başlık stili uygulamak için, biçimlendirmek istediğiniz metni seçin ve ardından Giriş sekmesindeki Stiller grubunda istediğiniz başlığı seçin.

2. Adım: "Word" 2007 - İçindekilerin nasıl oluşturulacağı

Başlık stillerini uyguladıktan sonra, içindekilerinizi yalnızca birkaç tıklama ile ekleyebilirsiniz. Kurdele üzerindeki "Bağlantılar" sekmesine gidin ve ardından "Bağlantılar tablosu" - "İçindekiler" i tıklayın. Katıştırılmış tabloyu, tıklama üzerinde görünen menüden seçin ve içerik dokümanınızda görünür.

Bu eylem, seçenekleri belirleyebileceğiniz iletişim kutusundaki "Tablo" yı çağırır:

  • "Sayfa numaralarını göster". İçindekiler sayfasının belge düzenini değil sayfa numaralarını görüntülemek için bu onay kutusunu temizleyin.
  • "Sağa hizala." Sayfa numaralarının doğru alanın değil, ilgili metinlerin hemen yanında yer almasını istiyorsanız bu onay kutusunun işaretini kaldırın.
  • "Ana tablo". İçindekilerin her bir girişini sayfa numarasına bağlayan noktalı çizgiyi değiştirmek veya silmek için bu açılır listeyi kullanın.
  • "Biçimleri". İçindekiler için önceden tanımlanmış birkaç biçimden birini seçmek için bu listeyi kullanın.
  • "Seviyeleri göster" Tablonun hangi üstbilgi düzeylerini içereceğini belirtmek için bu denetimi kullanın.

Word 2007'de içindekiler tablosunun nasıl oluşturulacağından bahsetmişken, her bölümün başladığı yeri belirlemek için belgedeki başlık stillerini kullandığını görebilirsiniz. Başlık 2 veya Başlık 3 stilleri ile başlayan bölümler, Başlık 1 stilinin yanı sıra çok düzeyli listeye dahil edilir.

İçindekiler aynı zamanda belgenin farklı bölümlerine gitmenize izin veren her bölüm için bağlantılar oluşturur. Klavyedeki Ctrl tuşunu basılı tutun ve herhangi bir bölüme atlamak için tıklayın.

3. Adım: Gerektiği gibi güncelleyin

Belgeyi düzenlemek ya da eklemek istiyorsanız, onu kolayca güncelleyebilirsiniz. Word 2007'de içindekiler tablosu hazırlamak kadar kolaydır. Seçin, İçindekileri Güncelle'yi tıklatın ve ardından görüntülenen iletişim kutusunda Tüm Tabloyu Yenile'yi tıklatın. İçindekiler herhangi bir değişikliği yansıtacak şekilde güncellenecektir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.