HobiMasa oyunları

Hangi ülke - satranç doğum yeri?

Satranç birkaç yüzyıl önce icat edilmiştir ve hala tam olarak icat edenler bilinmemektedir. Bu nedenle oyunun oluşma sınırlama mit ve efsanelerin bir sürü satın aldı.

satranç doğduğu Hangi ülke nedir? Efsaneye göre, oyun Hindistan'da kökeni vardır.

satranç Tarihçesi

Hindistan - satranç doğum yeri. Onların ilk yüzyılda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Daha sonra satranç dünyanın farklı bölgelerine taşınan ve her ulus kendine ait bir şeyler ekledi: Oyunun, figürlerin şeklinin adını değiştirmek için, ama kurallar aynı kalır - şah mat.

Satranç tarihçiler oyunu tamamlayan ve farklı bir zamanda dönüştürmeye belirli bir kişi ve farklı insanların çok ekip, ile gelip gelmez eminiz. - Bir ülke satranç doğduğu Hindistan: Görüşler bilim adamları sadece bir noktada katılıyorum.

Ancak, satranç Hint kökenli tamamen kanıtlanmıştır inanmıyoruz bazı Çinli tarihçiler vardır. Onlar oyun Çin'den geldiğini destekleyecek kanıt arıyoruz.

satranç doğduğu nedir? Kanıt oyun, hiçbir Hint menşeini çürüten, ama Çin literatüründe bunun ilk söz 8 yüzyıla sadece bakın. Bu, yalnızca satranç o doğduğu teyit - Hindistan.

satranç kökenli Efsaneler çok ilginç ve sıradışı, bazıları bak.

Hav ve kardeşler Talhand

yaklaşık bin yıl önce destan yazdı Pers şair Firdevsi'nin, bulunan efsane tanımı.

bir Hint krallığında bir kraliçe ve onun iki oğlu ve ikiz Woof Talhand yaşadı. Bu kural onların zamanı, ama annesi tek başına oğullarını sevdi olarak kral koymak için kime karar veremedi. Sonra prensler kazanır ve cetvel haline kavga düzenlemek karar verdi. Battlefield deniz yoluyla seçilen ve hendek ile çevrili. çekilmek yeri olmadığını tür koşullar yaratmak.

Turnuvanın koşul birbirlerini öldürmeye ve düşman ordusu mağlup yoktu. Savaş ölüm Talhand sonuçlanan başladı.

Oğlunun ölüm öğrenme üzerine, kraliçe umutsuzluk içine düştü. Gava o kardeşinin cinayetin sorumlusu geldi. Ancak, kendisinin de yorgunluktan ölen kardeşi için bedensel zarar olmadığını söyledi.

kraliçe kavga nasıl gerçekleştiğini detaylı olarak tarif etmek istedi. Hav, birlikte maiyeti insanlarla savaş yeniden karar verdi. Bunu yapmak için, tahta almak, bir kafes işaretlenmiş ve kavgacı resmeden onun figürleri koydu. Karşı kuvvetler karşı tarafında yerleştirilir ve tekrar piyade, süvari ve piyade satır yerleştirilir. filler, develer, atlar ve kuşlar Rukh iki rakamlar ardından yaptığı baş yardımcısı, - ortasında orta satırda sonraki prens, durdu. farklı rakamlar Hareketli, prens savaş gerçekleşti nasıl anne gösterdi.

Böylece, eski açıktır satranç tahtası 100 hücrelerini vardı ve üç satır durdu üzerinde şekillendirir.

satranç ve tahıllar ile ilgili en ünlü efsane

Bu efsane Brahman kral kandırdın satranç oyun icat anlatıyor.

Bir gün Hindistan'da yaşayan bir Brahman, satranç icat ve o çok beğendim iktidar kral, onları nasıl oynanır gösterdi. Bunun için kral onun her arzusunu yerine getirmek için karar verdi. Sonra Brahman söyledi ile, birçok sormayın, tahıl istedi. ilk hücre iki kez her bir sonraki hücrede, üçüncü, dördüncü ve sekiz önceki hücrenin tanelerinin sayısını bir tahıl, saniye ikisini dört koymak sadece bu gereklidir.

kral katılmış fakat sözünü yerine başladığında, onun krallığının tane üzerinde ve yönetim kurulu sonundan önce hücrelerin hala bir sürü vardı. Böylece kral kandırdın azarlamak.

oyun chaturanga

satranç doğum yeri olarak - Hindistan, modern satranç oyununun atası bir oyun chaturanga kabul edilir. piyade, süvari, filler, savaş arabaları: adı dört bileşenlerin varlığı belirtir. Oyun dört olmalıdır. 64 kareler, oluşan Kurulu 4 bölüme ayrılır ve her biri koyun: 4 piyon, bir fil bir rakam, bir at, bir kale ve bir kral. Amaç - yenmek ve düşmanı yok etmek. Oyunda, zar kullanılarak bu konuda atma ve bir hamle yapmak.

Hindistan'dan Chaturanga diğer doğu ülkelerine vaki ve zamanla gelişti. Askerler birleşti ve iki kral alınan her biri iki takım, uydurdum. Sonra kral bir danışman yerini aldı. Şekil kullanmadan kendilerini başladı git zar, kral sadece tahta etrafında hareketini engellemek için, öldüremem.

Dönüşüm rakamları

Efsaneye göre, var olan roc sonunda bir tekneye dönüştürüldü. Bu İslam canlıların görüntüleri yapılmasını engeller nedeniyle gerçeği olduğunu. dörtgeni üstündeki basit küçük sekmeler olsun: Bu nedenle, Arap ülkeleri Rukh kuşta satranç görünümü değişmiştir, bu kanatları kesti. Bu kuş dönüşüm kale içinde ne olduğudur.

Böylece, oyunun kökeni bir çok efsane ve masallara ile kaplıdır, tek bir şey, kesin olan satranç doğduğu o - Hindistan.

Antik çağlarda ortaya çıktı, oyun dünya çapında popülerlik kazanmıştır. askeri itibaren, o bir bilişsel uyarıcı haline gelmiştir ve aynı zamanda, bellek, mantık, dikkat geliştirmek belli azim gerektirir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.