Haber ve ToplumDoğa

Göller ve nehirler Stavropol Bölge

nehirler Kafkas Mineralli Suların onun tatil bölgesinde ünlüdür Stavropol Upland ile Öncesi Kafkasya orta kesiminde Kuma, Egorlyk ve Kalaus, bulunduğu Stavropol bölgesi, vadileri ise.

Stavropol Bölgesi Coğrafyası

Bileşiminde 66,16 km², Stavropol alanı - 2.8 milyon kişi nüfusu ile 26 idari bölgeleri olan (01/01/2017 itibariyle) kentsel nüfusun 58.36% ..

İklim karasal ılıman. Arazi zordur. o Kuma-Manych depresyona bağlı olduğu gibi merkezi kısım kuzeyde doğu sorunsuz Terek-Kuma ovası akar içinde, Büyük Kafkasların güney eteklerinde bağlı olan Stavropol Upland, tarafından işgal ve Azov-Kuban'daki ova batıda olduğu.

foothill alanı Pyatigorye tespit edilebilir - volkanik alanı sayısız zirveleri ile. Maksimum yükseklik Kislovodsk'taki alanında gözlenen ve deniz seviyesinden 1603 metre ulaşır. En küçük tepe Kuma nehrinin alt ulaştığı yer almaktadır. Yüksekliği - sadece 6 metre.

Nehirler, göller ve Stavropol Bölgesi dağları belirgin ve güzel. Stavropol 130 maden suyu kaynaklarıdır. Bölgenin Su kaynakları - değil sadece kurak step toprakları nemlendirmek için kullanılır nehirler ve göller, aynı zamanda insan yapımı rezervuarlar, göletler ve kanallar doğası gereği.

nehir Stavropol

Stavropol Bölge nehirleri Hazar ve Azak Denizini havzalar aittir. Nedeniyle nehirlerin ağının arazi kenar yoğunluğu çoğunda kurak iklime düşük değil eşit olarak dağıtılır olduğunu. en yoğun nehir eteklerinde bulunan ve doğu ve bunların sayısının kuzeye büyük ölçüde azalır. Ne nehir Stavropol Bölgesi içindedir?

Stavropol bölgesinde biraz fazla 200 nehirleri ve akarsuları vardır. Çoğu - bu küçük bir nehirdir. Bu nehirlerin uzunluğu - 1.000 ile 2.000 kilometrekarelik havza alanından 101 ila 200 km. Bölgenin doğu kesiminde akan nehirler nedeniyle yerel toprak tuzluluk için minerallerin büyük miktarda içerir.

Stavropol Bölge nehirler listesi iki bölünebilir nehir,: parça Azov-Karadeniz havzasına ait ve Hazar Denizi havzasına ait.

Azov-Karadeniz havzasının ana nehirleri

Bu Batı Manych, Egorlyk, Kalaus ve Kuban. Birkaç nehirlerin Stavropol Bölge ağırlıklı olarak yağmur ve eriyen kar ile beslenir. Sonra Elbruz Dağı Beshtau'daki aracılığıyla, Stavropol muhteşem şehrin içinden köye uzanan Azak Denizi ve Hazar Denizi havzalar arasındaki dönüm, ana havzanın bir bileşenidir. Stavropol Bölge nehirlerin isimleri genellikle Türki kökleri vardır.

Batı Manych

Bir Batı Manych - Don haraçgüzarı bıraktı. Türk "Manych" çeviren "acı" anlamına gelir. Onun kaynak Doğu ve Batı Manych, Kalaus Nehri üzerinde nehir eski şube sırada yer alıyor. Batı Manych uzunluğu - 219 km. Bu nehir boyunca Manych çukur vadi boyunca çalışır. Bu eriyen kar kaynaklanmaktadır besler. ana kollar Kalaus ve Egorlyk vardır. Batı Manych en sık balıkçılık için kullanılır.

Kalaus

O Batı Manych (solda) ikinci büyük kolu. Türkçede "Kalaus" - "kale". Nehir Dağı Bryk eteklerinde başlar ve Stavropol Yaylası'nın akar. Onun uzunluğu - 436 km. Bu kar ve yağmur eriyen, yaylar nehir besler. dik ve sarp Shore, bazen 15 m yüksekliğe ulaşan. 81 Kalaus girişi anda. Su bulanık nehir, tuzlu ve içilebilir değil hangi nedeniyle kaynak bulunduğu Maykop killerin çevresinde kullanılır.

Egorlyk

Nehir Egorlyk Stavropol Bölge - Batı Manych bir sol koludur. Onun kaynağı bir dağ Strizhament üzerinde yer almaktadır. Proleter rezervuar Egorlyk akar. Onun uzunluğu - 458 km. Bu Stavropol Bölgesi, Rostov Bölgesi ve Kalmuk Cumhuriyeti akar. Üst nehir - kar ve yeraltı, alt ulaştığı yer - karla karışık yağmurlu. En Kugulta ve Kalaly: İki ana kolu vardır.

Kuban

Kuban Nehri - Stavropol Bölgesi en büyük nehri. Onun kaynağı - Elbruz Dağı, nehirler ve Uchkulan Ullukam batı yamacı olduğunu. Kuban nehri boyu - yaklaşık 870 km. Rota Stavropol bölgesinde Karaçay-Çerkes onun tabii geçer ve sonra - Adıgey Krasnodar Bölgesi'nin sınırına, bu Azak Denizi'ne dökülmektedir. içme ve sulama için kullanılan nehir suyu.

Kuban'ın en büyük kolu - daha Zelençuk. su seviyesi en yüksek artış, yaz ikinci yarısında görülebilir. Kuban nehri yatağı Dolum yağmur nedeniyle, dağ buzullarının ve yeraltı akımlardan dahil su erir. Stavropol nehir topraklarında başta yağmur suyu nedeniyle beslenir. Hazar Denizi'nin ana nehirleri - Terek, Kuma, Acı kiriş, Doğu Manych olduğunu.

Terek

Bu nehrin kaynağı Ana bulunan Trusovsky Gorge Stavropol Bölge vardır Kafkas Ridge. Terek kanal uzunluğu - 623 km. Nehir Agrakhan Hazar Denizi koyunda Çeçenistan ve Dağıstan'da aracılığıyla Kabardey-Balkar ve Stavropol Bölgesi, topraklarında sonra Gürcistan'dan Kuzey Osetya'ya akmaktadır. Başlıca kolu - bu Malka. Nehir başlıca dağ buzullarının ve kar erime türetilmiştir, bu nedenle sel yaz yüksekliği oluşturur. Terek çevreleyen alanlar ve meyve bahçeleri sulamak için kullanılır.

Doğu Manych

Kaynak ve tedarik kaynakları - Batı Manych aynıdır. Uzunluk - 141 km. insan müdahalesi nehir sonra Kalaus artık Doğu Manych, fakat sadece Batı'yı yeniler. Bu Kalmuk ve Stavropol toprakları üzerinden akar. Hazar Denizi nehir Sostinskie göl üzerinden akar. Su kalitesi içme kullanılamaz, zayıftır.

Kuma

Kuma kaynak Karaçay-Çerkes Rocky Ridge kuzey yamacında yer alır. Bunun uzunluğu - 809 km. Nehre Güç çoğunlukla yağış ve yeraltı vardır. Bazen nedeniyle yağış olmaması nedeniyle Kuma Hazar Denizi ulaşmaz. Nehir suyunu Kuma vadisi besler. Bu kollar Karamyk, Zolka, Podkumok, Tomuzlovka, Islak Buffalo, ıslak ve kuru içerir.

acı ışın

Nehrin kaynaklar George alanının yaylar bulunmaktadır. Onun uzunluğu - 183 km. Bağımlı nehirler Acı Kuru Işın acıdır.

Stavropol Bölgesi Gölü

Stavropol bölgesi göller çok sayıda iftihar edemez. Onlar sadece 38 numara ama aralarında balık ve tedavi edici çamur gölü zengin sıradışı özellikleri, çeşitli bulabilirsiniz.

Stavropol Territory böyle bir olağandışı göller kabul edilir karst göl hep turist çok sayıda çekti saf mavi renk, başarısızlığı. Bu göl bir huni gibi, koni şeklindeki oyuğun dibinde yer almaktadır. Mağaranın yüksekliği - 41 metre. Lake derinliği - 11 m, çapı - 15 m su sıcaklığı -. 26-42 ° C Mavi renk özel bakteri ve hidrojen sülfid varlığı ile vardı.

Stavropol Bölge kalitesinde şifalı çamur Lut ile rekabet edebilecek olan tuz gölleri, ünlüdür. Örneğin Svetlograd yakın Lushnikovskom gölde, komutan kez Budyonny yaraları askerlerini tedavi.

Stavropol Territory en popüler göllerinden biri Stavropol Bölgesi ve Kabardey-Balkar sınırında bulunan terapötik Tambukan göl, kabul edilir. gölün adı Eski bir aileden Tambieva kurucusu oldu harika Kabartay Prensi, adını ölümsüzleşti edilir. Birçok araştırmacı bir kayboldu denizin bu göl kalıntısını inanıyoruz. Tambukan dibinden Terapötik çamur tüm sağlık merkezleri kullanılan Kafkas Mineralli Sular.

Ama balıkçılık için ünlü Stavropol tüm göl çoğu. Son derece Rusya'nın her gelen balıkçıları ile popüler ve Arzgirsky Bölgesi'nde bulunan Gölü Dovsun ve Chogray Rezervuar, balık türlerinin çeşitliliği ile ünlüdür.

Sengileevskaya göl de tatlı su sınır merkezini besleyen bir rezervuar vardır. Bir zamanlar balık denilen ve çok derin değildi. Ama sonra, 1958 yılında, baraj yapımından sonra, su seviyesi o Azak Denizi'nde neredeyse bir derinlik haline geldiğini çok fazla şey var yükseldi.

Göl balıkçılık başka popüler - göl Kalmuk sınırındaki olan harika. Beyaz, Manych-Gudilo, Kel haliç, Küçük Manych, Manych gibi bu göller Stavropol da balık olarak da bilinir.

Çok Stavropol Bölgesi doğal sır olarak kabul edilir balıkçı kalık göl Kravtsov, sevenler çekiyor. Bu göl taşması ve kendini temizleme olabilir. Bu olgunun nedenleri henüz bilim adamları tarafından keşfedilmiş değil. Göl ayrıca Kravtsov turbadaki çok zengin.

Sen Stavropol bölgesi, onun nehirler, göller, sınırsız steplerinden ve muhteşem dağ manzarası uzun bir açıklama okuyabilir, ama hiçbir şey kişisel varlığını yerini alabilir. Benim kendi gözleriyle her şeyi görmek daha iyidir. Nehirler ve Stavropol Bölgesi gölleri - kesinlikle bir göz değer bir şeydir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.