Spor ve FitnessFutbol

Futbolun doğduğu yer hangi ülkedir?

Futbol, zamanımızın en popüler takım sporudur. Fakat hangi ülkenin futbolun doğum yeri olduğunu biliyor musun? Birçok kişi bu soruyu cevaplamayı zor buluyor ve tarihçiler de nihai görüşte hemfikir değiller - gerçek şu ki bu konuda anlaşmazlıklara yol açan bazı yönler var. Bununla birlikte, çoğu insan size İngiltere'nin o ülkenin futbolunun doğum yeri olduğunu söyleyecektir. Fakat neden futbolun İngiliz Adalarında değil, Çin'den geldiğini iddia edenler var? Bu yazıdan öğreneceğiniz şey budur.

Bin yıl önce futbol

Bu nedenle, hangi ülkenin futbolun doğduğu yeri sorusuna cevap vermenin zamanı geldi. Zaten yukarıda belirtildiği gibi, çoğu taraftar ve uzmanlar İngiltere'nin futbolun doğduğu yer olduğu konusunda hemfikirdir, ancak bu tamamen doğru değildir. Aslında, bu sporun birkaç bin yıl önce çok daha erken ortaya çıkmış olması. Doğal olarak, modern futbola çok uzak bir şekilde benzeyen bir spordu, ama yine de ilke aynıydı - iki takım kendi aralarında attığı topu kullanarak yarışıyorlardı. Bu tür eğlence, Mısırlılardan Japonlara kadar pek çok eski halk tarafından kullanılabilir. Ancak en eski kronikler, Çin'de oynanan bu tür spor dallarında ilk kez bunu kanıtlıyor. Yaklaşık iki bin yıl önce, Çinliler analıklarında ölümsüzleştiler ve bu veriler günümüze ulaştı ve bu da o ülke olan Çin olduğuna inanmamıza sebep veriyor. Fakat futbolun doğduğu yer hala İngiltere. Neden? Şimdi bunu öğreneceksin.

İngiltere'de futbolun kaynağı

Bu top oyununun orijinal kaynağı Antik Çin olsaydı bile, o zaman modern formda kesinlikle Çin'de gösterilmedi. Futbol tarihi, Çin'den (ya da orijinal futbolun kayıtları hayatta kalmayan başka bir ülkeden) bu tür dünyayı dolaşarak, yani Avrupa'ya, yani İngiltere'ye ulaştığını bildirdi. Orada eğlence bu sporun şu an sahip olduğu forma geçmeye başladı. Doğal olarak hala antik İngiliz futbolu ve modernliğe yakın değildi, çünkü orada bir spor değildi, yoksullar için eğlencenin bir yolu vardı. Alan herhangi bir açık alandı, top - boğanın balonundan domuzun başına doğru atılan her şeydi. Kapılar tamamen sembolik olarak sembolize edildi: Onlardan tahsis edilebilecek maksimum değer, yere çizilen bir çizgiydi. Ekiplere gelince, isteyen herkes, katılımcı sayısıyla ilgili hiçbir kısıtlama olmaksızın iki gruba ayrıldı. Elbette böyle bir cehenneme modern anlamda futbol denemezdi, fakat modern sporun gelişmesine ivme kazandıran bu tür eğlence idi. Doğal olarak, bu futbol hikayesinin sonu değildi - sadece yeni başlıyordu.

yasak

Artık futbolun nerede icat edildiği sorusunun cevabını biliyorsunuzdur. Günümüze kadar yaşayamayacağını biliyor musun? Gerçek şu ki, yukarıdaki eğlence güvende olamazdı - çok sayıda yaralanma ve hatta ölümle sonuçlanıyordu. Doğal olarak bu, futbolu devlet düzeyinde yasaklamaya başlayan üst düzeyleri memnun etmedi. İlk resmi yasak 1314'te izlendi - yazarı Kral İkinci Edward idi ve İngiltere'nin bir yöneticisi, halkı sokaklarda futbol oynamaya yasaklamaya çalışmıyordu. Bununla birlikte, zaten anlayabildiğiniz gibi, sürekli yeni futbol yasaklarında yasanın her zaman saygı gösterilmesi ve yasaklamalara rağmen bu şekilde kendilerini eğlendirmeye devam etmesi gerekiyordu.

İlk kuralların görünümü

Futbol İngiltere yavaş yavaş gelişti - tabii ki, o kan seviyordu, kandaki adrenalin düzeyini yükseltti ve hayatları idealden uzak olan insanlara tüm duyguları atmasına izin verdiği için sevildi. Bununla birlikte, zamanla bazı yazılı olmayan kurallar ortaya çıkmaya başladı. Örneğin, insanlar birbirlerine daha yakından oynamaya başladılar, ayak tabanını koymak yerine kemerin altına çarpmamakta, özellikle bacaklarda oynuyorlardı. Doğal olarak, bunlar sadece "oyun sahası" nda neler olup bittiğini kontrol etmek için yapılan ilk girişimlerdi. Bununla birlikte, 1801'de Joseph Strutt ilk defa yazılı olarak ilk futbol kurallarının tanımlandığı bir kitap yayınladı. O zamanki eğlenceden başlayarak tam teşekküllü bir spor haline geldi.

Modern formda futbolun görünüşü

Futbol tam olarak ne TV'de görebildiğiniz haline geldi? Doğal olarak, futboldaki her yıl bir şeyler değişir - küçük kurallardan oyuncu biçimine, ancak genel olarak oyunun özü ve ilkesi değişmeden kalır. Ve İngiltere Futbol Federasyonu'nun kurulduğu 1863'te başladı - kendi türünün ilk örneği. Bu spor tarihinin ilk resmi kuralları o idi. Daha sonra futbolun spesifik bir spor haline geldiğini bile güvenle söyleyebilirsiniz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.