ÇirkinlikKendin yap

Fırıldak nedir? Tarihi ve Teorisi

Nasıl rüzgarın yönünü (ve bazen hızını) belirlemek üzere? Bu soru uzun birçok yolcuları taşıma gemilerinin bir araç olarak kullanmak rahatsız etti. Bu amaçla, özel meteorolojik aletler tarafından icat edildi. fırıldak nedir ve ne işe yarar?

Biraz tarih

Rusya'da onsekizinci yüzyıl terim "Prapor" veya "praporitsa" kullanılmıştır kadar. Ve 1720 Deniz Şartında kelime "flyugel" yapar. fırıldak nedir? Başlangıçta, liman şehirlerde geniş dağılımını alır. Gösterge noktasını girmek ya da olmamak gemiyi belirlenmesine yardımcı olur. Metal yapı denizden gelen rüzgarın yönünü gösterir, yani, tek ticaret gemileri çok sayıda akını beklenebilir. tam tersine, bu değil. Ve yine, cihaz katedral ve kiliselerin kubbe üzerine yerleştirildi. Ayrıca, en yaygın bir weathervane horoz oldu. En sıradan cihazlar etrafında Zamanla bunu bir tılsım veya bir tılsım ev statüsü verilmesi, öykü ve hatta efsaneleri her türlü üretildi.

fırıldak nedir?

Belirlenmesi, örneğin, bunların toplamının Dahl kendi sözlükte, darbeler rüzgar yönü gösteren bir demir kutu saç örgüsü olarak cihazı gösterir. Bilim adamı, aynı zamanda kanatlı levha metalden yapılmıştır ve döner boru üzerine bir ok sahip olduğunu belirtti. Meteoroloji enstrüman rüzgarın yönünü gösterir kalmaz, gücünü (Wilda fırıldak) ölçüm bazen yetenekli - (. Niderl) «Vleugel». Geleneksel olarak, alt pervane rüzgarın etkisi altında serbest bir şekilde döner (dikey) eksen üzerine yerleştirilmiş bir metal bayrağı anlaşılacaktır. Bir karşı ağırlık da vardır. Hep hava akışı hangi yöne işaret ediyor. Modern rüzgar oku rüzgarı bilmek günü, küçük bir ışık pervaneyi kullanın ve yön doğru kodlayıcı tarafından belirlenir - özel bir elektronik cihaz.

Faydalı dekorasyon

Vane şimdi ne? Bu cihaz genellikle kişidir ve bir yapı dekor olarak. Benzersiz, orijinal - Baltık ülkelerinde, örneğin, her alanda, çok sayıda ev geleneksel olarak weathervanes süslenmiştir. Ve en ünlü biri Rusya'da cihazların bu tür Bahriye kulesindeki olduğunu. Tekne aynı anda Neva şehrin simgelerinden biri yer almaktadır. Ancak, ayrı böyle bir rüzgargülü, onun yararlı özellikleri hakkında hatırlamanız gereken olmasından. İlk olarak, üfleme rüzgardan baca korunması olarak kullanılabilir. İkinci olarak, fırıldak üzerinde pervane kemirgenler, mol, fareleri korkutuyorsun, bir titreşim oluşturur. Bu nedenle, yetiştiriciler bazen kendi araziler üzerinde ayarlayabilirsiniz.

Kendi elleri

kalay Bu küçük parça gerçekten evinizin vurgulamak olmak, villalar, evler, özel evlerin çatısını süslemek için yapabiliyor. Hepimiz, tabii ki, iyi ki böyle bir fırıldak hayal ve her en az bir kez canlı veya resimlerde görmüştüm. Bugün ise oyuncak ziyade olduğunu. Bir fırıldak yapmak ve kendi elleriyle olabilir. sıhhi tesisat becerileri bazı elbette - (atmosferik korozyona maruz olmadığından, bakır ve daha iyi) ve Bunun için çelik bir levha gerekir. Ayrıca rüzgar gülü oyuncak en azından kaba bir çizim olması gerekir. ana bileşenleri - aks ve gövde. Onlardan yapı rüzgar darbe nasıl tepki vereceğini bağlı olacaktır. ekseninin (nemden korkmuyoruz ve sürekli yağlama gerektirmez) kapalı bir muhafaza ile yataklar üzerinde dönecek olması avantajlıdır. aynı zamanda tam olarak rüzgar güçlü gusts yapısal stabilitesini artırmaktadır en az on milimetre arasında bir çapa sahip olması gerekir. horoz, ok, balık ... temel oranlar ile uyulduğunu ana şey: konut gelince, zevk meselesi vardır. Ve en iyisi bir oto tamir dükkanında çizim ile kontrol edin. Çok düşük bir fiyat size mükemmel bir fırıldak yapmak var yardımcı olacaktır oluyor, sadece parantez ve cıvata vasıtasıyla baca yüklenecek olacak!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.