FormasyonÖykü

Fili'nin Konsey: Tarih, olay ve anlam. Ne zaman Fili'nin bir askeri konsey vardı?

Yani kader Nüfusu daima varlığı boyunca dostu ve misafirperverliği ayırt eden Rusya, bir çok savaşmak zorunda hükmetti. Orada fetih savaşları vardı, ama Rus devlet umutsuzca kendi topraklarında düşmanca ülkelere tecavüz etmek isteyenler dan savunan çoğu zaman.

savaşta, ülkenin kaderi dayandığı zor kararlar vermek bazen gereklidir. 1812 yılında Fili'nin Askeri Konseyi - açık bir örneğidir.

1812 Savaşı

Ne bir asır Rusya için barışçıl geçemedi. Her savaşın ağır tehdit taşıdı. Bu yüzden XIX yüzyılın başında idi. biri İngiltere'de hariç Fransa'nın etkisi altında olmadığını, Rus İmparatorluğu ile savaşa girmek - Fransız imparator Napoleon Bonaparte emelleri çılgın bir adım ittim. En güçlü kuzey ülkenin Bu bağımsız pozisyon Napolyon'u uygun değildi ve o dikte sonra, Rus ordusunun ilk savaş yenilgisinden koymak planlanan Alexander I koşulları.

Rus İmparatoru, olağanüstü bir diplomat, Napolyon ordusu kazanma şansı Rusya'da düşük olduğu kararlı bir savaş empoze etmeye çalışacağız bilincindeydi. Bir yıl önce savaşın patlak söyledi, başkentte bir barış anlaşmasını imzalamak daha Kamçatka çekilmek zorunda iyidir. "Bizim kış ve iklim bizim için mücadele edeceğiz" - yani Alexander I. Zaman sözlerinin kehanet olduğunu kanıtladığını belirtti.

Borodino Muharebesi - Moskova arkasında

Haziran 1812 yılında sınırı geçti Neman Nehri, Grand Army Rusya topraklarına girdi. onaylanan plan ardından, Rus birliklerinin organize bir geri çekilme başladı. her şekilde üç farklı orduları katılmak için acele ediyordu. Smolensk yakınlarında erken Ağustos 1. ve 2. Ordusu başarıyla bu manevrayı tamamladı. Burada, Napolyon, Barclay de Tolly Rus birliklerinin bir meydan muharebesi komutanını zorlamaya çalıştı. İkincisi, bitkin birlikleri ziyade ordu kurtarmak için, kazanma şansı dışında kırılmamış bir geri çekilme var ve şehri terk etmek askerlere sipariş fark.

Alexander komutasındaki o zaman ben Mikhail Kutuzov ve Napolyon'un ordusunu tayin Rus ordusu arasında savaşta ana muharebe, 26 Ağustos (7 Eylül) hakkında Borodino köyü yakınlarında meydana geldi. Yenilgi Napolyon başarısız oldu, fakat Borodino savaşında Rus ordusu, en önemlisi, temel görevi yerine getirdi - düşman kuvvetlerine ciddi hasara yol açtı.

Moskova'ya Retreat

8 Eylül, ordu korumaya çalışırken, Kutuzov Mozhaisk doğru çekilme emri verdi. Borodino Savaştan sonra, bütün subaylar Napolyon'a ile yeni bir savaşa girmek için istekli. Aynı defalarca ve Kutuzov kendisi söyleniyordu. Ama imparator kişisel mektuplarından, o gerekli takviyeler aldığı öğrenildi.

Köyden 13 Eylül ordusu birkaç kilometre uzaklıkta Moskova'dan Genel Bennigsen pozisyonlara göre onun için seçilen Mamonov geldi. Poklonnaya Tepesi, Barclay de Tolly, gelecekteki savaş alanının yeri inceleme esnasında ve kullanışsız bu konuda kategorik görüş kombine ordularının Yermolov Şefi dile getirdi. Rus askerleri nehir, yarıklarda ve büyük şehir arkasındaydı. Bu tamamen herhangi manevra ihtimalini ortadan kaldırır. Kansız ordusu bu talihsiz pozisyonda savaşamadım.

Fili'nin Konsey - tarih ve katılımcılar

13 Eylül'de akşam savaş ve sermayenin, kaderi hakkında nihai karar için Kutuzov Fili de savaş konseyini denir. O köylü Frolov ait kulübede, gizli tuttu.

Çünkü nedeniyle gizli protokollere sayı ve sadece olayların görgü bize bilinmektedir mevcut subayların isimlerinin, muhafaza edilmedi. O artçı Genel Miloradovich içinde olmasının yanı sıra, 15 kişi katıldı olduğu bilinmektedir. Fili'nin de konsey At Rostopchin Kont Moskova valisi arifesinde geldi davet etti değildi.

konsey üyelerinin görüş

harf ve katılımcıların anılarından ilk soru soruldu zemin, Genel LL BENNIGSEN, almaya biliyoruz: "Moskova'ya askeri savaş veya teslim alacak" o yeni bir savaş olduğu belirlendi. Bu Borodino intikamını almak için istekli mevcut memurlarının, çoğunluğunu destekledi. Bennigsen Yeni savaş ordunun moralini korumak olması, sermayenin teslim bunu zayıflatacaktır vurguladı.

kelimesini takiben Rus birliklerinin savaşa pozisyon en uygun değildir ve bu nedenle Vladimir taşımak önerdiğini belirtti Barclay de Tolly, ordularının eski komutanlarından aldı. Moskova Hakkında, şimdi ülkenin kurtuluşu için önemli değil, sermaye ve ordu olduğunu ve gerekli olduğunu ve kurtarmak için her şekilde ifade etti.

Görüş, Barclay de Tolly Ostermann-Tolstoy, Toll ve Rajewski sadece desteklenmiştir. diğer memurlar veya Bennigsen desteklenen veya Napolyon'un ordusunun ileri yürüyüşü ile sürdü.

Zor seçim - komutanının miras

Fili'nin Konsey bir fikir birliğine varmaya izin verilmez. Oy yoktu. kararın sorumluluğunu tüm yükü M. Kutuzov omuzlarında düştü. Ve o Başkomutanı kendi tarafında olacağı ikna oldu bir seçim, Izumi BENNIGSEN yaptı. Kutuzov sermayesini ayrılıp Tarutino çekilmek zorunda emretti. bu karar tüm korkmuşlardı itibaren daha sonra, konsey üyelerini hatırlattı. Düşman sermaye Letting - Bu Rus devletinin tarihinin olmadı. bunun için gitmek için biz cesaret vardı. Buna ek olarak, Kutuzov İmparatoru kararını nasıl tepki önceden bilemezdi.

Kutuzov gece onlar Fili'nin bir konsey düzenlenen bir kulübe, içinde geçirdi. Tanıklara göre, o, uyumamış odanın etrafında yürüdü. Ben komutan kartı oldu masaya geldi duyabiliyordu. Oda boğuk hıçkırık olarak duyulabiliyordu söylenir. Hiç kimse görevinden, bu saatlerde çok zordu.

Fili'nin Askeri Konseyi - tarihsel önemi

Görülmemiş bir zamanda karar - düşmana teslim eski başkenti - savaş müteakip kurs için büyük önem taşıyordu. Napolyon'un ordusu Moskova sıkışmış, Rus askeri güçleri de kurtarmayı başardı. Tarutinskoye yılında ordu kamp dinlenmiş ve güçlendirdi. Ve Fransız yanan başkentinde donma. Moskova teslim - Büyük Ordu sonun başlangıcıdır. Napolyon Alexander I, dünyanın kelimeyle beklemedi ve yakında Rus birliklerinin geri sınırına istilacıları kovalamak.

Kutuzov subayların çoğu ile mutabık ise hepsinden önemlisi, ordusu Moskova duvarları telef ve koruma olmadan ülkeyi terk olurdu.

şey oldukça kötü sanatlarda temsil neden Fili'nin Askeri Konseyi. Hangi, tesadüfen, şaşırtıcı. resimlerinde en ünlü çalışması Gönderen - bu ünlü tablosu savaş AA Kivshenko "Fili'nin konsey" var. onun yaratılması için temeli sanatçı Tolstoy'un romanı "Savaş ve Barış" Konseyi sahne aldı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.