FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Fathom - Bu ne kadar? Kaç bir mil bir metre içinde kilometre ve daha az

Rusya'da Antik çağda vücudunun kullanım mesafesini ve uzunluğunu ölçmek için. Biz parmaklar, avuç, adımlarını ölçülür. uzunluğunun en yaygın önlem yedi ayak oldu. El ulaşmak - Adını anlamına fiil "syagat" gelmektedir. Bu kök hala "ulaşılamaz" kelimesinde korunur. tüm insanların ellerinin büyüme ve büyüklük farklıdır, çünkü uzunlukta böyle son derece öznel önlemlere inanılmaktadır. Ama buna rağmen, Rusya'da, biz güzel tapınaklar ve uyumlu bir yapıya inşa ettiler. SSCB'de metrik sistemin devreye girmesiyle, eski uzunluk ölçülerin unutmuş. Bu nedenle, birkaç kişi, şimdi altı ayak biliyorum - bu ne kadar.

uzunluğunun Eski ölçü

atalarımızı Uzaklık veya kıstas 72 santimetreye eşit adımları ölçtü. Basit kulaç veya üçlü - - kama kulaç çiftleri tarafından ölçüldüğünde adımlardır. Uzun mesafeler mil cinsinden ölçtü. Antik çağda, bu tedbir de "alanı" denir. Uzunluğu yarda uzunluğuna ve bunların miktarlanna bağlı olarak değiştirilir. Ayrıca mezhevaya ve seyahat mil farklıydı. Bir mil ortalama mesafesi - bir kilometre biraz daha fazla. Kaç bir mil kilometre daha az, kesin tanımlamak mümkün değildir. Tipik olarak, 750 ve 17. yüzyılın ortasında 500 1000 yarda mil yüklenmiştir.

diğer önlemlerle tarafından kullanılan küçük mesafeleri ölçmek için. tüccarlar küçük boylu satıcıları seçmiş böylece Kumaş, dirsek ölçülür. uzunluğunda bir diğer çok eski önlem - Bu yayılma. Büyük ve orta: Bu onun uzattığı parmak uçları arasındaki mesafeye eşittir. Bu yaklaşık 19 23 santimetre etmektir. Ve uzunluğu en küçük ölçü - inç - neredeyse 4,5 santimetre. Bu mesafe, iki parmak boyunca katlanır ölçülür - dizin ve orta.

Rus fathoms tarihçesi

Uzun bir süre bilim adamları bir ölçüsüdür eski Rus üreticileri tarafından kullanılan nasıl anlayamadık. Ama arkeologlar sonra taş üzerinde kazınmıştır bulundu: "Gleb Duke 10.000 ve 4.000 yarda ölçülür." 151 kulaç santimetre değerini hesaplamak mümkün oldu. Bu, diğer Rus ulusal önlemlerin sonuçları ile çakıştı. Farklı boyutlarda ve inşaat için kullanıldı birkaç farklı kilometre vardı. halat ve ahşap "üç ayaklı" bu özel kulaç yapmak.

Şimdi yedi ayak, söylemek zordur - Bu ne kadar? 17. yüzyılın ortalarında bu makat 216 santimetre eşittir yedi ayak, kabul edilmiştir. Bu 72 santimetre altı ayak içeriyordu. Ama Peter uzunluğunun İngiliz önlemlerle çağrısı Rus kulaç yaptı - ve böylece bahçesinde uzunluğunu değiştirmek. O reddetti. Ve buna göre, 213 cm'e eşit uzunlukta anlamak başladı. Ve 1924 yılında, uzunluğu bu önlemlerin tamamen kullanım dışı, ölçümler için metrik sistemi kullanmaya başladı. 1 metre uzunluğunda en yaygın önlem. o parçasıydı kaç kilometre, şimdi söylemek zordur. Antik bilgilerin çoğu kaybetti ama bilim adamları giderek önlemlerin eski sistem geri yükleme.

Fathom - Bu ne kadar?

Başlangıçta, uzunluk ve mesafe bütün Rus önlemlerin insan vücudu tarafından ölçüldü. Ve perde ve dirsek eğer - bu ne kadar, ne kadar kararlı kulaç uzunluğunda açıktır? Hazine yard uzunluğu ile görüntü haline uyması için ayarlanmışsa, o "merkezkaç fathom" insanlarda en yaygın yetişkin bir erkek aralıklı kol arasındaki mesafe ile belirlenir. Bu santimetre yaklaşık iki buçuk veya 176 kilometre idi. Ama inşa edildiği uyarınca uzunluğunun en eski ölçüsüdür çan kulesi Ivana Velikogo Kremlin'deki. 17. yüzyıldan beri sadece gayrı kullanıldı.

Rusya'da yarda Farklı tipte

Birçoğu kökeni halen bilinmemektedir. Diğerleri ödünç iken O, bazı Rusya'da ortaya çıkmıştır inanılıyordu. Mısır ve büyük - - Litvanca Örneğin, 186 santimetre eşittir kilise yedi ayak, uzunluğu antik Roma ölçüsü, kraliyet dayandığını söylerler. Orada hala Yunan, 230 santimetre uzunluğa sahip olan. Küçük, kıstas, polis, kolay Hazine, ve diğerleri de vardır. Onlar orantılı değildi ve birbirlerinin çarpanı. Buna rağmen çoğu zaman farklı insanlar ölçüm farklı türde kullandığını oldu.

En yaygın kulaç

Herkes tarafından kullanılan birçok popüler türleri vardır. Bu en eski: 150 santimetre, halk veya volan eşit olan bir basit yedi ayak, - 176 cm ve eğik yedi ayak - 248 cm. Onun uzunluğu çapraz elini yukarı uzanmış parmakları ve karşıt ayak arasındaki mesafe ile belirlenir. Bu kavram omuzlara atasözü 'eğik yedi ayak kurtuldu. " Bu yüzden kahramanların bahsediyoruz. Ayrıca zemine uzanmış elinden mesafeye eşit olan, yedi ayak küçük oldu. Bu 142 santimetre olarak gerçekleşti. Nedenle, yedi ayak, söylemek çok zordur - bu kaç santimetredir. Önce sorunun hangi uzunluğu ne ölçüde üzerinde karar vermelidir.

Rusya'da olduğu gibi kullanılan kulaç

Ahşap ve halat ölçmek toprak ve inşaat boyutunu belirlemek için, örneğin, mesafe ölçümü kullanılır. Genellikle her usta kendi kişisel Fathom olduğunu oldu. Onlar tamsayılar değil hepsi bunların yaklaşık 10 farklı türde, dağıtık ve birbirlerinin çarpanı değildi. Bu ortalama değerler ölçümü için kullanıldılar. Şimdi bir kulaç iki metreye eşdeğer, ama genel olarak Büyüklüğü 142 248 santimetre arasında değişmektedir. Bu nedenle, bir metre içinde kaç sahalarında ilgilenenler, geçerli bir soru değil olarak ayarlanır.

Rus mimarisi

Rusya'da inşaat farklı kulaç, antik tapınakları ve diğer binaların kullanılan için rağmen nasıl uyum ve orantılı olup da göz dolduruyor. Bu neden böyledir? Antik mimarların binaların yapımında doğal oranlarda yararlanmıştır. Ne ilkeler yapımında uygulanmıştır?

duvarların uzunluğu ve binaların yüksekliği yarda tam miktarı oluşuyordu. Bu "altın" bölümünde ilkeleri ile tutarlı olmuştur.

Yapım için her zaman birkaç kulaç ancak bir tane kullanılmıştır. uzunluğu - Bir binanın diğer genişliğini ölçmek için uygulanır. Üçüncü fathoms belirlenen yükseklik ve planlanan dördüncü iç. Bina başka zemin ise, o bir kulaç üzerindeki yapımında kullanılan.

Bir başka özelliği - iki kulaç ayrılarak üretilen uzunluktaki daha önlemleri alma yapımı sırasında. polsazheni çeyrek kulaç (veya dirseği), sekizinci (inç) ve bir yüz otuz saniye (inç) alır.

Neden eski binalar öylesine ahenkli görünüyor

hesaplamaların karmaşıklığı ve farklı sistemler yarda kullanılmasına karşın, antik yapılar hala orantılılık ve estetik mükemmellik ile onlara keyif. Onlar kullanımı ile inşa edilir çünkü herkes, onları rahat hisseder insan oranlarda. Ve ne olursa olsun kulaç belli sabit bir değeri vardı. Her biri elinde, dirsek, kol ve insan ayak yardımıyla yapılan ölçümlerde ortaya çıktı.

Tüm antik binalar şaşırtıcı ahenkli görünüyor ve oldukça onların bölümleme modern iki bölümlük prensip daha doğal üç bölümünü kullanılan başka bir neden orantılı. Dahası, bilim adamları bir "altın bölümüne" küçük karşılık gelir uzun fathoms oranı olduğunu bulduk. Ve bu sayı dört ondalık basamağa kadar hesaplanmıştır.

Modern insanlar, çoğu Rus klasikleri ya atasözleri eserlerden, "kulaç" kavramına aşinadır. İfade ek olarak "eğik yedi ayak omuzlara" gibi kullanılan yedi ayak "ve bazıları da - "Bir hafta boyunca iş, ve bu senin üstünde - sazhenku üzerine,"" tembel olmaya açın. Birçok soru ilgilenen olması şaşırtıcı değildir: gibisini - Bu ne kadar? Her ne kadar, aslında, bu soruya kesin bir cevap verilebilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.