Haberler ve ToplumEkonomi

Enflasyona ilişkin maliyetler. riskler

Enflasyonun sonuçları ve maliyetleri hem olumlu hem de olumsuz taraflara sahiptir. Üretilen her ürün için nispeten yüksek fiyat artış oranları, uzun bir durgunluk döneminden sonra ekonominin hızla geliştiğini göstermektedir. Negatif sonuçlar öncelikle iç pazarın çöküşünden ve nüfusun yoksullaşma riskinin artmasından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, kurulu bir ekonomi, istikrarlı bir sosyal durum ve sükunet ile son derece düşük / yüksek enflasyon, hem yerli üretici hem de yatırımcının konumunu olumsuz etkileyen "kötü" bir faktördür.

Enflasyonun ekonomik maliyetleri :

- İşlem maliyetlerinde artış . Enflasyon kendisi para üzerinde vergi özel bir şeklidir. Fiyatlar ne kadar hızlı sızdıkça, menkul kıymet veya para alım düzeyi o kadar yüksek olur. Bankalar ayrıca yeni mevduat yoluyla pay alıyor. Ancak, iç piyasadaki istikrarsızlık ortak bir şeyse, sıradan vatandaşlar yalnızca istikrarlı dövizle kurtarılacaktır. Klasik bir örnek, 1990'ların ev doları banka mevduatlarıdır. Tabii ki, zengin olan ya da bağlantıları olan kişiler, menkul kıymetlerle spekülatif operasyonlara güveniyorlardı. Her durumda böyle bir "yöntem" var olma hakkına sahiptir, ancak yalnızca görece istikrar koşulları altında.

- Üreticiler kendi fiyat listelerini sürekli olarak güncelliyor ve paralel olarak, baskıda büyük kayıplar yaşıyorlar, satış seviyesini teşvik eden yeni pazarlama hareketleri icat etmek zorunda kalıyorlar. Aynı şey açıktır: Enflasyonun maliyeti insanların paralarını kaybetmelerine yol açar ve bu nedenle hayatta kalan finansal araçların gündelik malların edinimi için yeniden yönlendirilmesini sağlar. Uzun vadeli alımlar bir süre ertelendi.

- Enflasyonun mikroekonomik maliyetleri. Gerçek şu ki, yüksek enflasyon döneminde, küçük şirketlerin fiyat taleplerini sık sık değiştirmek yerine, ürün hattını güncellemek çok daha karlı değildir. Daha küçük bir kâr elde etmek için ek kaynakları en aza indirmeye çalışıyorlar, ancak bu durumda ayakta kalıyorlar. Bununla birlikte, sıkıntılı bir pazarda kendilerini kaybetme riski altında: daha güçlü oyuncuların, ürünleri güncellemek ve bir reklam kampanyası yürütmek için kaynakları ve imkânları var. Sonuç olarak, enflasyonun maliyeti, küçük işletmelerin ekonomideki payında bir azalmaya ve oyuncuların konsolidasyonu için bazı ön koşullar, düşmanca işbirliğinin büyümesine ve bazı durumlarda piyasaların tekelleşmesine yol açmaktadır.

- Mevduat ve diğer banka mevduatlarına ilişkin enflasyona etkisi. Ticari yapılar olarak bankaların kendi zararları ile ilgilenmediği açıktır. Dahası, her koşulda kar ederler. Bu durumda, enflasyon oranındaki bir artış, faiz oranlarının niteliksel olarak azalmasına, yani de jure yatırımcıların istikrarlı bir ekonomiye göre daha düşük bir kâr olan enflasyon faktörünü dikkate alarak daha büyük bir ilgi görmesine yol açmaktadır.

- Vergilendirmedeki enflasyona ilişkin maliyetler. Burada da her şey basit: enflasyon oranı ne kadar yüksek olursa vergi maliyetleri o kadar yüksek olur. Özellikle sosyal aşırı yüklü ekonomilerde: vergilendirmede bir azalma, toplumsal istikrarsızlık düzeyinde artışa neden olabilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.