Haber ve ToplumDoğa

En büyük hayvan gezegen: mavi balinalar

33 metreye kadar yukarı ve bu devler 150'den fazla ton olan tartmak - dünyanın en okyanuslarda büyük hayvanlar, mavi balinalar gerçekten devasa boyutlara ulaşır. Karşılaştırma için, aynı miktarda 50 ağırlığında Afrika filleri. Onun aktif yaşam için hayvan her gün bir milyon kalori gereklidir. Mavi balina aittir balenli balinaların (cinsi balinaların), tipik diyet - bir küçük balıklar, kabuklular, kalamar, plankton ve kril olduğunu.

Eğer biliyorsanız yiyecek bu miktarı bulmak kolaydır nerede kabuklular çok. Sözde plankton en yoğun, birkaç balinalar görmek mümkündür "beslenme alanları", ancak gruptaki 3'ten fazla birey, onlar genellikle tahsil edilmez.

Birkaç alt tiplerinin tanınmasında ise Mavi balinalar, Antarktika Kuzey Kutbu'ndan dünya okyanuslarında ortaktır:

  • kuzey;
  • güney;
  • cüce;
  • Hint.

İlk iki tür okyanusun serin suları tercih ve cüce ve Hint tropik denizlerde buldum. yalnız bir yaşam tarzı Öncü, bu memeliler iletişim kendi özgün yolunu geliştirdik. Hatta böyle küçük topluluk, kendilerine tutmak rağmen bazen yetişkin, küçük gruplar oluştururlar.

Büyük mavi balina koku hassas bir duygusu var ve neredeyse görme yoksun, ama aracılığıyla iletişim yönetir gelmez "şarkı." Askere çiftleşme mevsiminde erkeklerin sesidir. Bu şarkı daha 1600 km'lik bir mesafede duyulabilir korkunç feryat gibidir. Dişiler de bazen konuşurken, ancak sadece onun yavrusu ile. Bu onları dış dünya ile iletişim için tek yol olduğu için bilim adamlarına göre, mavi balinalar, sesleri analiz eder. Buna ek olarak, bu hayvanların marifet ve istihbarat not edin.

üreme sezonu iki yılda gerçekleşir. yavru yatak üzerinde 10-11 ay sürer. Bir bebek dişinin doğum süt 7-8 ay ile beslemeleri sonra bu süre sonunda, genç balina üzerinden 20 ton ve 20'den fazla metre uzunluğa ağırlığındadır. Şu anda, bebeğin cilt zaten deniz parazitler etkilenmiş. Devam eden araştırmalar, iç ve dış parazitler balina önemli sayıda belirlemiştir. Yetişkin bir hayvanı beslemek alanlarda yaptığı kalmak kaplıdır sırasında diyatom, bilim adamları sadece biri üzerinde balina 31 tür sayılır gelmiş. Bu memeli cilt rengi-sarı yeşil itibaren sayısız yumuşakçalar sağ hayvanın vücudunda, aynı yerde yaşamaktadır.

Yıllardır, mavi balinalar adam tarafından yok edildi. whalebone çıkarılması için, yağ ve yağsız insanlar 100 kez nüfusunu azaltarak bu devleri avlanan var. 20. yüzyılın başlarında, kontrolsüz balıkçılık şimdi dünyanın 1500 bireylere daha üstün bir şeydir yol açmıştır. bilim adamlarının Tahminler hayal kırıklığı vardır: view yeryüzünden yok olmasını kaydedilemez. Şu anda Kuzey Atlantik'te 100'den fazla yetişkin balinalar yok.

Onların yok olma nedeniyle doğada okyanus, petrol sızıntıları ve aktif insan müdahalesi içinde damping devam ediyor. Yapay koşullarda İçeriklerin memelinin büyüklüğü imkansız iken Çok yavaş doğal büyüme kuvvetle nüfusun yeniden başlamasını engeller.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.