FormasyonBilim

Elektron iş fonksiyonu: zor bir ayırma

Uygulamada, hatta bir mühendis ziyade soyut fiziksel kavramlar çok önemli olabilir. Örneğin, bir metal elektron iş fonksiyonu - geliştirici elektronik sistemleri için standart bir değer. Tabii ki, uzman işe sahip malzemelere bağlı olarak, daha derinlemesine bilgi gerektirecektir. Bu değer, bir metal, ancak yarı iletkenler de dahil olmak üzere herhangi bir katı değil, sadece. Biz Anderson genellikle kullanılan iki yarı iletkenler bir çift düşünün. sözü geçen malzeme metal katılmış Ancak, genel olarak Schottky-Mott yararlıdır. Ancak, hesaplamalar yanlış olacaktır ve bu ana rolü istikrar oynamak enerji seviyeleri Fermi.

tanım

Katı hal fizikte, iş fonksiyonu - katı bir elektron çekmek için gereken ve bu en az bir termodinamik etkisi (bu da enerji) yüzeyinin bir noktaya yerleştirilir. vakum - Bütün genelleştirilmiş hesaplamalar o vücudu etrafında varsayımıyla yapılır. Bu atomu ölçeği boyutu yeterince yer alan, ancak bir vakum içinde bir elektrik alanının etkisi altında olacak kadar yakındır. iş fonksiyonu - bu malzeme bileşimin karakteristik, ancak bunun yerine yüzey kalitesi değildir. Bu kristal yüzünün özelikleri ve kirlilik derecesine bağlıdır.

teorik formül

iş fonksiyonu iki enerjinin toplamına sayısal olarak eşittir. İlk olarak, bu miktar bir atom sistemi bir elektron çıkarmak için gerekli. İkinci olarak, atomundaki bir elektron yerleştirmek için arzu edilen enerji miktarı, katı yüzeyidir.

Dikkat!

Bazı fiziksel olaylar göstergesi "iş fonksiyonu" sayısal değerine çok duyarlıdır. Yukarıda ele alındığı gibi bu formül, basitleştirilmiş teorik modelleri, en fazla yapımı için kullanılır. Deneylerde, bu parametrenin değerlerinin tecrübesi olmayan elde edilen formül hesaplamalarından oldukça farklı olabilir. Yüzey kendi tam değeri hesaplanması, deneysel verilerin elde edilmesi için, homojen olmayan, düzgün değil, neredeyse imkansız hale gelir.

Ölçme yöntemleri grubu

Elektron iş fonksiyonu çeşitli yöntemlerle ve tamamen farklı fiziksel olayların temelinde hesaplanır. Toplam deney yöntemleri arasında ayrım. Bir örnekten elektron emisyon ile mutlak, fotoemisyon, yüksek sıcaklık tünel alan tahrik veya elektron serbest bırakın. Bağıl yöntemler test numunesi ve referans elektrot arasındaki temas potansiyel farkı uygulanması.

Bir pilot projeyi olmadan yüksek hassasiyetle çalışma fonksiyonu büyüklüğünü tahmin etmek oldukça zordur. Ama bilim adamları bu fenomeni yılda bilim adamları, belirli trendler var. Hemen hemen her zaman açık olan metaller için değerinden düşük kafes. Kristalin aptal yüzleri için heyecan için olandan daha yüksektir. Bu olgular oldukça açıktır açıklar. Açık bir kafes içinde daha zayıf elektron ve atomu üzerindeki dış etkiler arasında bir dar açı ile daha kolay yapılır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.