SeyahatSeyahat İpuçları

Elba adası

Sonsuz ufuk, altın kumsalları, okşadı berrak su, güzel kayalar,: gömülü içinde kalın yapraklar ... O Elba. Ada, konumdaki içinde Toskana adalar, hiç kuzey tarafından Ligurya Denizi, içinde güney - Tiren Denizi. doğu kıyısında Piombino kanalıdır ve Korsikalı kanal batıya Korsika ayırır.

Belki Napolyon bir zamanlar burada sürgün, kendini şanslı düşünebilir. Bugün herkes böyle sınırdışı kabul edeceğini. Bir milyondan fazla turistin gelip her yıl için dalış içine sıcak suları deniz, dolaşmak arasında renkli manzaralar, büyülü tarafından eski tarih arasında ada Elba. Bu çekici köşesi, en hevesli bir dinlenme vardı insanların Yorumlar. Burada iklim Kapan dağ, bir kural olarak, serin kışları alanının dışında, neredeyse evrensel Akdeniz.

Birçok Akdeniz uygarlıkları kendi kültür izlerini bıraktılar. Etrüskler için bu zenginlik tükenmez bir kaynak oldu. Zaten sekizinci yüzyıl içinde MÖ burada mayınlı edildi demir cevheri çalışma fırınları ve gece gündüz işlendi ve demir tüm Akdeniz havzasında ihraç edildi. Romalılar daha, granit üretimine başladı manzara ve şifalı çamur, San Giovanni bina hamam çeşitli bulundu, çelik endüstrisini miras.

Tarih Elba adası genellikle önemli olaylara sahne oldu hükmetti. Öyleydi biri şarap merkezlerinde Roma İmparatorluğu. Pliniy Starshy "iyi şarap bir ada" belirtildi. harika şaraplar ile amforalarıyla yüklü gemiler, engin Roma İmparatorluğu'nun farklı bölgelerine naklettiği. Birçok amfora antik navigasyon tarihi hakkında söylüyorum, Arkeoloji Portoferraio ve Marciana Müzesi, hem de diğer şaşırtıcı buluntular görülebilir. Körfez kıyılarında büyüleyici yerleri lüks aristokrat villalar Linguella, Grotto, Capo Castello, bugün kalıcı bir izlenim yapmak hangi kalıntıları büyüdü.

Orta Çağ'da o Elba Pisa denizcilik cumhuriyetin adaya aitti. Demir cevheri ve granit Madencilik o zaman durmadı. Adada quarried granit gelen kalifiye taş ustaları tarafından yaratılan Birçok sütunlar, Pisa Piazza dei Miracoli süslenmiş. Kültür Pisan dönemi bazı ince sunulan mimari örnekler: zarif Romanesk kilise ve büyük bir granit kaya üzerine inşa kompleksinde Aziz Giovanni kulesi, ama her şeyden Marchiane güçlü "Fortezza", Portoferraio Voltarrayo kale, Etrüskler döneminde inşa edilmiş ve Pisani içinde yenilenmiş defa.

1548 yılında Elba Medici geçti. Cosimo Ben yapılı tahkim edilmiş kasaba Portoferraio - gerçek bir mücevher bir askeri şehir planlama. deniz arasında, kara ve mimari yapılar özgün Kozmopolit (Universal City) denilen böylece mükemmel uyumu vardır.

Erken on yedinci yüzyılda Porto Atstsuro içinde Tiren Denizi kıyısında yerleşmiş İspanyollar, San Giacomo, yalnız bugün etkileyici bir kale inşa edilmiş ve tepenin farklı şapeller, Dolomit dağ Montserrat Our Lady kiliseye gururla duruyor.

On sekizinci yüzyılda ada çılgın diplomatik görüşmeler ve şiddetli mücadelenin Avusturyalılar, Almanlar, İngilizler ve Fransızlar tarafından reddedilen. 1802 yılında, o bir Fransız mal olmuştur. 1814 yılında Fontenblosskogo sözleşme yaptığı emperyal güçler bırakmaya zorladı sonra Napolyon adaya sürgün edildi. Bu ay boyunca, o burada yaşamış, o ölçüde ada ömrünü artırır ekonomik ve sosyal reformlar bir dizi düzenledi.

Bugün Elba adası hala mükemmel şaraplar için dünya çapında ünlüdür ve favori turistik yer.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.