OtomobilArabalar

EGR valfi nasıl düzenlenir?

Birkaç kişi bilir, ancak egzoz gazlarının devridaimi sayesinde otomobilin yakıt tüketiminde önemli düşüşler, motor verimliliği artırılabilir, normalize edilebilir ve patlamanın seviyesi düşebilir. Uzun zamandır böyle bir sistem var ve şu anda tüm araçlarda kesinlikle kullanılmaktadır. Yerli "Niva" da böyle bir cihaz var.

Neden bu sisteme ihtiyacımız var?

Egzoz gazlarının devridaimi, yanmamış yakıt kalıntılarını boşaltırken motorun gücünü kaybetmemesi için gereklidir. Ve şöyle gerçekleşir. Yanma odasındaki sıcaklık arttıkça azot, oksijen ile birlikte nitrik oksitler oluşturmaya başlar. Benzinli bir motorda yakıtın verimli şekilde yakılması için O2 gereklidir ve azot azınlık miktarını düşürdüğünden sıvı tamamen yanmaz. Sonuç olarak, benzin boruya kolayca uçar, yakıt tüketimi artar ve aynı zamanda içten yanmalı motorun verimliliği de azalır. Egzoz gazı devridaim valfi, yakıtın sonuna kadar yanma yeteneği kazandırarak aracın güç ve yakıt tüketimini normalleştirir.

Bu valf nedir

Görünüşte emme manifolduna bağlanan ve silindir kafasına tutturulan küçük bir disktir . Sessiz durumda, egzoz gazı devridaim valfi (dahil "Audi") kapalıdır. Ancak, yakıt motora verilir verilmez etkinleştirilir. Kollektörde oluşturulan hava deşarjı zarın hareket etmesine neden olur ve bu da egzoz gazı devridaim valfini açar.

tür

Şu anda bu cihazların çeşitli türleri var. Egzoz gazı devridaim valfı mekanik (sırayla, 5 değişikliğe bölünebilir) ve elektronik olabilir (3 değişiklik vardır).

Ne yapar

Bu mekanizma, geri dönüşüm sisteminin önemli bir bileşenidir. Yanmış bazı maddeleri emme manifolduna geri getirir ve havayla karışır. Bunlar sırasıyla yanma sıcaklığını arttırır (oksijen - O2'ye bağlı olarak). Böylece, yakıt-hava karışımı içerisindeki yapay bir azalma nedeniyle yanma derecesi azalır. Oksijen daha sonra azot ile etkileşime girer ve sıcaklık derecesi düştükçe yakıt daha büyük olur, bu nedenle benzin odanın içinde tamamen yanar.

Buna ek olarak, egzoz gazı devridaim valfı (BMW de dahil), gaz kelebeği basıncında böyle kuvvetli bir fark olmadığından, pompalama kayıplarını önemli ölçüde azaltır . Düşük yanma sıcaklığı patlamanın seviyesini düşürür ve bu motor için büyük bir artı (tork kaybı yoktur). Dizel motorlarda olduğu gibi, EGR valfi boşta motorun "sert" çalışmasını normale döndürür: Yanma sıcaklığının düşük olması nedeniyle bölmedeki basınç azalır, bu nedenle güçlü bir titreşim olmaz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.