ÇirkinlikAlet ve ekipmanlar

Dimmer nedir? Elektrik yük güç kontrolörü

Modern ev, çeşitli kaynakların tüketimini korumanıza izin veren birçok sistemi içerir. Bununla birlikte, bu gibi bilimsel gelişmeler ev sahiplerinin konforunu arttırmaktadır. Elektrikli ekipmanın çalışmasını kontrol eden teknolojiye özel dikkat gösterildi. Böyle bir aygıt dimmer'tir. Işık yoğunluğunu düzenler. Bir dimmer, nasıl kurulur ve doğru kullanılır, her sorumlu ev sahibi bilinmelidir. Bu tür cihazlar konvansiyonel evlerde ve dairelerde giderek daha fazla kullanılmaktadır. Dimmer'i kendi ellerinizle takın. Bunun için, cihazını ve montaj şemasını öğrenmek gerekir.

Genel Özellikler

Dimmer'ın ne olduğunu anlamak için, bu kelimenin kökeni konusunda derinlemesine araştırmak gerekir. İngilizce dilden geliyor. Çeviride karartmak demektir. Ülkemizde bu cihaza dimmer, varyatör denir ve 15 yıl önce - dimmer.

Buluş dimmerleri 19. yüzyılın sonlarına geri döndü. Ana amacı aydınlatma parlaklığını kontrol etmektir, bu da tesis içindeki konforu arttırır.

Cihazı kurmak oldukça basittir. Dimmer kendi elleriyle anahtarın türüne bağlı olarak düzenine göre bağlanır. Sadece enerji tasarrufu sağlamaz, aynı zamanda odanın belirli alanlarının aydınlatmasını, bir grup fikstür veya bir lamba, bir LED şerit kullanarak aydınlatma gücünü kontrol eder.

Çalışma prensibi

Bir dimmer'ın ne olduğunu anlamak için, çalışma prensibini anlamalısınız. Cihaz reosta ilkesine dayanmaktadır. Mikro devresinde bir direnç seti kuruldu. Ayarlama sürecine doğrudan katılırlar.

Dirençler, akım akışı yolunda belli bir güce direne. Ohms cinsinden ölçülür. Belirli bir kontrol sisteminin yardımı ile bu gösterge, isteğe göre ayarlanabilir.

Cihazın maliyeti oldukça düşüktür. Bu, dimmer'ı popüler hale getirir ve konvansiyonel dairelerde ve evlerde oldukça sık kullanılır. Normal ışık anahtarı yerine takılır.

Dimmer çeşitleri

Işık parlaklığı ayar aygıtı ayarlayacak olan aydınlatma aygıtının türüne bağlı olarak, bu anahtarların üç grubu bulunur.

Birincisi, 220V lambalar için bir dimmer ve aynı şebeke voltajında çalışan LED şeritleri içerir. Doğrudan, değerini düşürmeden elektrik akımı kullanır.

İkinci grup devresinde 12 V'luk bir transformatör bulunan bir cihaz içerir ve LED dimmer'dir. Aydınlatıcıya gelen 220V şebeke gerilimi, gerekli çalışma değerine düşürülür.

Üçüncü gruba, 220 V'lik bir akımdan çalışan sıradan aydınlatıcılardan farklılıkları olan flüoresan lambalar için bir dimmer aittir. Satın almadan önce, dimmerin tasarlandığı cihazın türünü dikkate almanız gerekir .

Seçmedeki ana şey, kaliteye öncelik vermektir. Örneğin "Legrand" gibi dimerler çok daha pahalıya mal olacak, ancak dayanıklılıkları ve emniyeti daha büyük bir sıralamaya sahip.

Dimmer kontrolü

Dimmer kontrol sistemi çok çeşitlidir. Cihaz durağan veya uzak olabilir.

İlk durumda, cihaz sıradan bir anahtara benziyor. Bununla birlikte, parlaklık gücünün pürüzsüz değişim unsuru hâlâ ekleniyor. Bu tür kısıcılar mekanik veya duyusal olabilir. Bu durumda, iç mekana uyan ve ev sahipleri tarafından haricen beğenilen modele tercih edilmelidir. Dokunmatik dimmer daha modern görünüyor ve mekanik dimmer kullanımı daha kolaydır.

Bir lamba veya bir grup lamba aydınlatma yoğunluğunu uzaktan kontrol edebilirsiniz. Bunun için uzaktan kumandalı sistemler var. En yeni yönetim ilkelerinden biri, İnternet üzerinden aydınlatmayı solan bir programdır. Telefon ya da bilgisayardaki program, olabildiğince rahat çalışmasını sağlayacaktır.

Dimmer uygulaması

Anahtarın bağlantı devresi, bir veya birkaç ışık kaynağının kontrolünü üstlenir. Aynı tipteki lambalar tek bir kanala bağlanabilirler. Yani, dimmer yatak odasında bir lamba üzerine monte edilebilir veya koridor ve oturma odasında tavan ve duvarlarda çeşitli lambalara bağlanabilir.

Akıllı cihazların yönetimi, belirli yoğunlukta belirli saatlerde aydınlatmanın gerçekleştirileceği zamanlayıcı işlevi veya programı ayarlamanızı sağlar. Uykuya dalmak suretiyle, ev sahipleri odadaki loş ışığa maruz kalırlarsa, ilgili program yavaş yavaş ışığı kapatabilir. Bunu yapmak için yatmadan kalkmanız bile gerekmiyor.

Çok kanallı dimmerler için, birden fazla aydınlatma bölgesinin ayarını bir kerede ayarlayabilirsiniz. Belli bir parlaklık ile birbirinden bağımsız olarak aydınlatılacaktır. Dimmer'ı kendi ellerinizle ayarlayarak odadaki bazı nesnelerin vurgulu ışıklandırmasını yapıp eşsiz tasarım efektleri yaratabilirsiniz.

Üreticiler ve Maliyetler

Işık kontrol cihazlarının en kaliteli üreticileri, "Schneider", "Makel" ve "Legrand" markalarının cihazlarıdır. Bu şirketlerden gelen karartıcılık popülerlik zirvesinde. Ayrıca uzmanlar ve tüketicilere göre, Bticino, Gira, ABB, Merten kazma cihazları popüler. Yukarıdaki cihazlardan daha ucuzdurlar. Bununla birlikte, dimerlerin kalitesi, fiyatlarına orantılıdır.

Uzmanlar, düzenleyicinin üretiminde bileşenlerin ne kadar iyi kullanıldığını, çalışma süresinin ne kadar uzun olacağını iddia ediyor. Ancak bunun için iyi bir miktar ödemek zorunda kalacaksınız.

Örneğin, "Legrand" (basmalı düğmeli veya döner kumandalı dimmer) tüketici 1400-2000 ruble'ye mal olacak. Sensör modeli için ortalama fiyat 2800 ruble'dir. Dimmer şirketi "Schneider", ortalama 500-1000 ruble maliyetinde. Ve "Make" - 400 ila 700 ruble arasında.

LED lambalarla uyumlu

LED lambaları için bir dimmer seçerken , tüm çeşitlerinin birbirleriyle karşılaştırılabildiğini unutmamalısınız. Türlerinden bazıları yanlışlıkla paket halinde çalışabilir. Bunun nedeni, dimmer devresinin ve farklı imalat teknolojilerinin lamba sürücülerinin özelliklerinden kaynaklanmaktadır. LED lambası için doğru tür denetleyiciyi seçmenize izin veren bazı tablolar vardır.

Philips, Osram olan sunduğu tipte en büyük aydınlatma ekipmanı üreticileri, ürünlerinin imalatında dimmer'lerin en ünlü ve kaliteli üreticilerine yönlendirilmektedir. Bunlara yukarıda tartışılan şirketler dahildir.

Aydınlatma armatürleri ve kontrol cihazları satın alırken bir danışmana danışın. Hangi dimerlerin seçilen LED lambaları için uygun olduğunu size söyleyecektir.

Dimmer tesisatının hazırlık aşaması

Mevcut bir ışık anahtarı yerine dimmer takmayı düşünüyorsanız, öncelikle sökülmesi gerekir. Daire veya evdeki güç kaynağını kapatırsanız, çalışmaya başlayabilirsiniz.

Birincisi, eski düğmenin anahtarı hafifçe kaldırılır. Ardından, bir tornavida ile dekoratif kapağı tutan iki cıvata bükülür. Daha sonra, ara bacaklar ve bağlantı elemanları genişletin. Böylece kavanozdan geçiş elde etmek mümkün olacak.

Sonra, anahtarla eşleşen teller çıkarılır. Kavanozda üç tel var. Bir sıfır ve iki faz. Onları özel ekipman kullanarak tanımlayın. Faz başına tellerden biri arz, ikincisi bağlantı kutusundan avizeden geçer.

Dimmer'i bağlama

Aydınlatmanın parlaklığını düzenleyen anahtarın bağlantı şeması ürün gövdesinde görüntülenir. Tellerin doğru bir şekilde bağlandığından emin olun.

Şemaya göre faz kablosu genellikle kırmızı olarak gösterilir. L-in terminaline bağlıdır. İkinci faz kablosu turuncu renkte gösterilir. L-out terminaline bağlanmalıdır.

Bu iş bittiğinde dimmer önceki kavanoza yerleştirilmelidir. Boşluklar ve sabitleme vidaları sıkıştırılır. Bundan sonra, dekoratif yama panelleri takabilirsiniz. Sonra tekeri çevirin.

Bundan sonra, cihazın çalışması kontrol edilir. Voltaj uygulanır ve teker tık sesi gelene kadar saat yönünün tersine döner. Bu durumda lambalar dışarı çıkmalıdır. Kolu diğer tarafa çevirirseniz, ışık düzgün bir şekilde yükselmelidir. Bu, dimmer'in doğru çalışıp çalışmadığını gösterir.

Dimmer'ın ne olduğu konusunu tanımak, herkes türlerinin çeşitliliğini anlayabilir ve kendileri için en iyi seçeneği bulabilir. Aynı zamanda cihazı kendi ellerinizle kurmanız da oldukça kolay olacak. Önemli olan, uzmanların talimatlarını ve tavsiyelerini takip etmektir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.