FormasyonDiller

(Deyim) "ağzını kapalı tutun": anlam ve kullanımını

en uzaktan başlayalım. altın var - Şimdi birkaç sessizlik inanıyoruz. Şimdi bir sürü konuşma, tartışma, konuşma. Etrafımızda, bin kelimeye az mantıklı olan. Biz ifadesini analiz başka bugün herkes için hem de, bunu hissetmek isteyenler için (deyim) "ağzını kapalı tut". Bunun önemi her örneklere yakın olarak kabul edilir.

köken

O bugün dikkatimizi çekti kökenli phraseologism, gündelik açıktır. Bu (olay) gözlemine dayanır. Bir kişinin sessiz olduğu zaman, onun dilini sessizce alt çene hareket etmez, kapamak ve tamam yatıyor.

Bir dilsel ifadenin oluşum basit yeterince açıklaması vardır "susmak": deyim, değeri bazı durumlarda sessizlik yararları hakkında söyler. Kullanım örnekleri taşıma. Onlar bütünüyle sürdürülebilir cümlenin anlamını anlamak için bize yardımcı olacaktır.

sınav

Tabii ki, birçok dönmek istiyorum, ama sınav okul veya enstitüde - bu ağzını kapalı tutmak bir yer değildir.

Tanınmış hikayesi. Öğrenci sorunun cevabını bilir ve o sustu. ortak bir görüş vardır: Böyle hoş olmayan bir durumda, ana şey, bir şey söylemek gerekir - sessiz kalma. Aslında daha iyi bazen bir süre düşünmek ve daha sonra dikkatlice şey söyle. Eğer söyleyecek bir şey varsa, ben muayene pişman olacak umuduyla, iyi hatırlıyorum neyi en azından diyebilirim. Bu en asil sebebi değil, ama her yol mübah.

suçlu suçlu sessiz olursa, öğretmen "Evet, genç adam, ağzını kapalı (biz oldukça iyi hayal zaten var ifadeyi) tutmak - bu sınavda iyi bir politika değildir." diyebilir Ve sonra öğretmen öğrenciye çekin veya kayıt defterini verir ve belirlenen günde yeniden oturup gelip diyecekler ya.

medeni anlaşmazlık

daha kesin ve daha acı dokunmak istediklerinde, devlet bilinen yanardağ bir çift olan herkes, şu anda ana düşmanı ve düşman görünür sevilen bir UEST, kendi üstünlüğünü gösterme.

Genellikle bu durumda olup ifadesini "ağzını kapalı tutmak" (deyim) hatırlayın. bu durumda bunun değeri beceri şeyler söylemek zamanı olduğunu söyler - bu büyük bir sanat. Şüphesiz, insanlar (uzun vadeli dostluk ve evliliklerin çok sayıda) arasında birçok ilişkiler tutmuş vardır.

İşte en önemli şey - kendinize yaralayıcı sözler tutmak (genellikle yanlış) ve öfke ve nefret sel beklemek. Herkes anlık olduğunu bilir. Biz okuyucu ifadesi (deyim) "ağzını kapalı tut" ne kadar büyük açıktır umuyoruz. Bunu Anlamı anlamak çok zor değildir.

Reklam 90 ve phraseologisms için eş

Ünlü sakız reklam olmustur ve burada ifade atıfta: "Bazen konuşmaktansa çiğnemek iyidir." Fiziksel olarak aforizma göz phraseologisms karşı bu örnekte en paradoksal. tam tersine - Son onun alt çene rahatsız etmez alıcıyı ve reklam ikna eder. Ama sonuç önemlidir - sessizlik. Bir olayda - ağız çiğneme ayırıp başka 'de - bu yüzden akıllıca bir adam ağzını ifşa etmemeyi.

Ama bize bırakın edelim. Daha geleneksel bir örnek vardır. aniden birisi lafın gelişi, sorusu gündeme gelir "Eğer Dilini tut," yerini alabilecek bir atasözü, biz cevap: "sessizlik - altın" bu amaç için oldukça uygundur.

Belirli koşullar altında eş anlamlı bir kişinin susturmaya teşvik hemen her cümle haline gelebilir. Örneğin, "toz", "hayır maliyetler", "sıcaklığını düşürmek" için "salonda sessizlik."

Sonuç olarak, insanlar hala Bulat Okudzhava söylemeye anlamaya sahip olacaktır: "Ne kadar, sessizlik içinde iyilik hayal" Ve ifade ana bilgelik "ağzını kapalı tut." Hakkında sessizlik söylenen söz üzerine çok daha az bağışladı. Bir kişinin sessiz olduğunda Hakkında sessizlik sadece yas edebilir ve adaletsizlik gözlerinde oluyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.