Haberler ve ToplumPolitika

Devletin anti-enflasyonist politikası: iletmenin türleri ve yöntemleri

Enflasyon kaçınılması mümkün olmayan objektif bir ekonomik olgudur, ancak bununla mücadele etmek mümkün ve gereklidir. Paranın değer kaybı ve para arzındaki artış prensip olarak normal bir süreçtir, bununla birlikte, enflasyondaki keskin bir sıçrama ekonomik sistemde telafi edilemez ihlallere neden olabilir. İşte bu nedenle devletin enflasyonist karşıtı politikası, ekonomik düzenlemenin en önemli araçlarından biridir. Bu makalede enflasyonun bastırılmasına ilişkin yöntem ve yöntemleri açıklayacağız.

Devletin anti-enflasyonist politikası, para değer kaybetme süreçlerinin bastırılmasına ilişkin çok sayıda tedbiri içeriyor. Esasen, enflasyon dolaşımdaki para arzında önemli bir artış olması nedeniyle paranın değerinde bir azalmadır. Enflasyonu düşürmek için önlemlerin seçilmesi ve uygulanmasına yönelik iki ana yaklaşım vardır: parasalistler, devletin anti-enflasyonist politikasının aşağıdaki yollarla uygulanabileceği, parasal düzenlemeye adanmışlardır:

1) faiz indirim oranının düzenlenmesi - yani, ulusal bankanın ticari bankalara borç verme faiz oranı. Doğal olarak, iskonto oranındaki bir değişiklik, ticari oranlarda benzer bir değişikliği gerektirir. Böylece, iskonto oranını artırarak, merkez bankası ticari bankalardan para talebini düşürmekte ve bu durumda faiz oranlarını yükseltmek zorunda kalmaktadır, böylece nüfusun para talebini azaltmaktadır.

2) Zorunlu karşılık zorunluluğu mevzuatı - Ticari bankaların varlıklarının bir kısmı, mutlaka Merkez Bankasındaki bankanın muhabir hesabı olarak muhafaza edilmelidir. Bu düzenleme usulü, iskonto oranının düzenlenişine benzer ancak, biraz daha düşük bir kuvvete sahiptir.

3) Devlet menkul kıymetleri ile yapılan işlemler - tahviller, hazine tahvilleri ve diğerleri - gerçek para arzını daha az sıvı hükümet yükümlülüğü ile değiştirmek yerine dolaşımdan çıkarmanıza izin verir.

Keynesyen görüşte, devletin anti-enflasyonist politikası, bütçe açığını ortadan kaldırarak , bunun da nüfus, devlet harcamaları ve vergi oranları ile ilgili gelirleri düzenleyerek uygulanması gerektiği şekilde uygulanmalıdır. Bu politikaya mali-mali denir ve aşağıdaki araçların kullanılmasını içerir:

1) Devletin nüfusun sosyal olarak korunmayan kesimlerinin bakımı konusundaki harcamalarını azaltmak - emeklilik maaşı, işsizlik yardımları, fayda ve benzeri ödemeler azaltılır;

2) Vergi oranlarının artırılması, bunun sonucunda devlet bütçesinin daha fazla para aldığı ve daha sonra daha az miktarda dolaşımda bırakıldığı görülmektedir. Mali politika araçlarının çok dikkatli bir şekilde uygulanması gerektiği ve bunun nüfus üzerinde çok güçlü bir olumsuz tepkiye neden olduğuna dikkat edilmelidir.

Rusya'daki enflasyonla mücadele politikası, yöntemlerin ve parasal ve maliye politikalarının bir kombinasyonudur . Rusya ekonomisinin özellikleri ve planlı bir ekonomide ancak kısa bir süre önce yaşamını yitiren nüfus zihniyeti, hükümeti enflasyonu bastırmak için benzersiz bir tedbir seti hazırlamaya hazır hale getiriyor. Rusya Federasyonu'nun enflasyonla mücadele politikasının uygulandığı en ilginç yöntemlerden biri, bir taraftan para arzının "zararlı" bir kısmını cirodan kaldırmamıza izin veren bir istikrar fonu oluşturulması ve diğer taraftan - bize büyük mali kaynaklara sahip olma fırsatı sağladığı bir istikrar fonu oluşturulmasıdır Rusya'yı küresel finansal pazarda ağır ve saygıdeğer bir oyuncu haline getirin.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.