Sanat ve EğlenceFilmler

Değerlendirme: filmi "Guguk Kuşu". "Guguk Kuşu": aktörler ve rolleri

Çağdaş Amerikan edebiyatının en iyi sanat eserlerinden biri - "Guguk Kuşu". Kitabın Adaptasyon Ken Kesey tarafından bir klasik film oldu. Amerikan toplumunda olduğu gibi asi trajik kaderi hakkında bir film yakalanan ve cevapları nelerdi oldu? Bu yazının teması - "Guguk Kuşu".

tarih öncesi

dünyayı fethetmek için film öyküsü, kolay değildir. Ken Kesey roman oldukça karışık eleştiriler aldı. Amerikan hippiler merkezi haline gelmiştir bir kitap - "Guguk Kuşu". Belki özgürlük ilanı teması Batı toplumu için çok cesur idi. Ya da belki, derin felsefi düşüncesi altmışlı üreticilerine mevcut değildi. Neyse, Kirk Douglas, bu ürünün formülasyonuna haklarını satın aldı ve film başlamak mümkün değildi. o başarılı performansı olmasına rağmen ... Ancak, bir psikiyatri hastanesinde tarihinin Amerikan tiyatro seyirci tepkisi soğuktur.

Sahne üretimi Douglas tatmin etmedi ve o bir film yapmak için fırsat almak için birkaç deneme yaptı. Gelecekteki filmlerin yönetmen olarak gördüğü için bile, Milos Forman ile temasa geçti kez. Douglas postada Çek film yapımcıları Kesey kitabını gönderdi. Ancak, alıcı varılamamıştır. onu çok uzun zaman bağrına bir adam, kalıcı ve yetenekli oğul orada olurdu, güvenle unutulmamalı kitabın film uyarlaması hayal ediyorum.

Maykl Duglas nihayet umutsuzluğa babasından sonra yerden bu şeyi hareket edebiliyordu. Genç aktör tüm büyük film stüdyoları geçti. sinemanın gerçek eserlerin yaratılmasına katılma fırsatı buldu Üreticileri, senaryoyu okudum. Ve onların tepkileri nelerdi? "Guguk Kuşu", işin garibi, ümitsiz bir şey olarak algılanır edilir. Sadece Saul Zaentz malzeme değerinde Nominal.

senaryo

Hatta zor bir şekilde başında sinemacılar film düşük bütçeli olduğuna karar verdi. Ve bu nedenle büyük emelleri ile oyuncuların katılımını sağlamak ve onlar sahneyi slozhnopostanovochnye vermedi organize etmek. Ama önce bir senaryo yazmaya gerekliydi. Bu durum Douglas ve Zaentz aynı adlı kitabın yazarına emanet. Kesey'nin birkaç ay senaryoyu yazarken harcanan ama çok filmden çıkarılmış bir adamdı, çünkü onun işi boşuna oldu. yazarın filmi çekimi göre bu imkansızdı. Bu nedenle, Lorens Hauben aldı. Bu arada, senaryo ve film Ken Kizi hakkında olumsuz geribildirim.

Ana karakter Chief Bromden olduğu bir kitapta - "Guguk Kuşu". Aynı filmde, bu karakter yol kenarına gitti. sinema dünyasında hatta benzersiz bu anlamda sayısız ödül aldı ve haline gelmiştir boyama, sanatta olağanüstü bir olaydır. Ancak, yazarın özel resepsiyon sayesinde elde etti derin psikolojiyi, yoksun. Kesey'nin romanında bir akıl hastası bir kişinin prizmasından olaylarını tasvir. Lider gözüyle dünya Vizyon - bu nedir yazarın sanatsal niyet dayanmaktadır.

Filmin bütçesi

Ne olursa olsun filmin yaratıcıları çalışırken aktörler tasarruf nasıl, bütçenin üçte biri Jack Nicholson harcanacak gerekiyordu. giderlerin ekstresinde toplam miktarı sadece üç milyon rağmen. Bu bütçe ufacık olduğunu. Özellikle de yüz milyon dolardan fazla topladığı gerçeğini verilen. Henüz Milos Forman tarafından yönetilmiştir. filmi o işin dışındaydı uzun bir süre filme önce. Ve bu bile düşük ücret rağmen kendi rızasıyla belirleyici faktör oldu.

Sadece birkaç ay film çekimi devam "Guguk Kuşu". 1975 tarihe geçti ekranlar filmlerin yıldı. Sadece iki film şimdiye kadar çok ödülle onurlandırıldı.

manzara

Aslında, onlar gerekli değildi. akıl hastası için bu klinikte filmi vuruldu Çünkü "Guguk Kuşu". zamanda kitabın Kısa içerikleri filmleri birçok tanıdık. Bir gençlik Kesey'nin roman deli popülerlik oldu. psikiyatri alanında uzman kişiler, bu arada, filmin anlaşılır gibi değildi. Ama kiralama resmin sonra oldu. Eğer Oregon'da bir hastanede filmi kılavuz üzerinde çalışmaya başlamadan önce Ve yine filme yerleri sağlamak verdiler. Belki hastane personeli filmin sahnesi hakkında sadece yaklaşık bir fikir geldi. Aslında, Amerikan toplumunda sinemalarda çıkışından sonra kendi faaliyetleri hakkında çok olumsuz bir görüş geliştirmeye başladı.

döküm

Ekrandaki görüntüyü oluşturmak için son derece nazik yönetmen - Milos Forman. Belki de bu nedenle, döküm oluşumu bir yıldan fazla geçirdi. Ana karakterin resimde, Forman göre, ekran tanınabilir bir kişi, ancak ünlü değil olması gerekiyordu. Diğer karakterlerin rolü tamamen bilinmeyen aktör ayrılan ancak özellikle belirli bir görünüme sahiptir bulundu. izleyici o bilinmeyen uzak bir dünya oldu izlenim vardı. Dünya psikiyatrik hastane.

McMurphy

Ana karakterin rolünü başvuranların çok oldu. Bunlar arasında: Marlon Brando, Stiv Makkuin, Dzhon Voyt, Dzhek Nikolson. Bildiğimiz gibi Foreman seçim, ikincisi yaptı. Bugün, bu aktör temperli sıcak ve özgürlük sevdalısı maceracı rolü oynadığı açıkça görülmektedir. Ama Dzhek Nikolson McMurphy olarak - yetenekli bir yönetmen bulmakta. Bu Forman'ın filmi bu kadar çok ödül kazandı belirli bir vizyon sayesinde oldu.

kardeş Ratched

En kötü kötülük tanımak zordur görünüyor ki olmasıdır. Bu düşünceler kitabı Kesey'nin okuduktan sonra akla gelen. Ratched'a kardeş bir adam irade ve özgürlük arzusu öldürür edep, ancak zalim toplumu personifies. Milos Forman aslen aktris almak için tasarlanmıştı ana dişi rolü kötü bir rol telaffuz etti. Ancak, seçim Louise Fletcher ile ilgili durdurdu. Ve o yaptı. Ekranın, gerçekten de korkutucu üzerinde Aktristi yarattı görüntüsü. Onun önemli bir görev ve kuvvetler diğerlerinden inandığı Pretty sarışın buna inanmak. Evil kahraman açık değildir. Ve daha da korkutucu çünkü.

hastane personeli

Personel hastanenin bazı profesyonel oyuncular değil oynadığını dikkat çekicidir. Yani, Dean R. Brooks baş hekimin rol oynamıştır. Bu karakter merkezi değildir. O, tıbbi personelin diğer üyeleriyle birlikte arka bir tür oluşturur. filmli Forman sadece amatör aktörler kelime öğretti ki ısrarla. yönetmen hatta birkaç açıklamalar ile gelip olmalarını istedi.

hastalar

Aktör Foreman nedenle dikkatle üç bin aday sırasını gözden geçirmek gerekli olduğunu götürdü. Sonuç olarak, zaman alıcı iş sahipleri çok renkli bir görünüm için seçilmiştir. Ken Kesey romanından uyarlanan filmde çekilmiş Birçoğu için hayatında önemli hale geldi. Danny DeVito, Christopher Lloyd, bu resimle Brad Dourif ve Sidney Lessika onun oyunculuk kariyerine başladı.

Zaten belirtildiği gibi, Kesey ürünü ile oyunun üretiminde deneyim Douglas, yönetmen Martini oyun karışan oyunculardan biri rolünü üstlenmesi teklif etti. Martini adlı bir delinin sessiz ve barış rolü Danny DeVito oynadığı. yetmişli yılların ortalarında, aktör hala kimseye genç ve bilinmiyordu. Rol başka hasta Uilyam Redfild oynadı. aktör Foreman'la çalışması için ilk profesyonel deneyim değildi. Bir akıl hastanesinde yaklaşık filmi onun son rol oynamıştır. Uilyam Redfild filmin yayımlanmasından bir yıl sonra öldü "Guguk Kuşu".

Milos Forman doğaçlama bir destekçisiydi. Sürekli sık aktörlerin bilgisi olmadan bir kamera içeren doğal çerçeve, arayışı içindedir. - Özgürlük insanlık için en önemli şeydir. Bu Ken Kesey tarafından kitabın ana fikirdir. Ve belki de mutlak yaratıcı özgürlük arayışında Milos Forman tarafından filmin başarısı olmasıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.