SağlıkHastalıklar ve Koşullar

De Quervain hastalığı: belirtileri, tanı, tedavi

De Quervain hastalığı - karakterize bir patoloji tendon iltihabı başparmak üzerinde. hastalık, yavaş yavaş kendini gösterir oldukça yavaş gelişimini farklıdır. Bazen doktora gitmeden önce birkaç hafta veya hatta aylar sürebilir.

Hastalığın Açıklaması

De Quervain hastalığı (kronik tenosinovit veya konstriktif bağ) - kanal, başparmak tendonların kademeli daralma ile tanımlanan bir patoloji. Hastalık sözde tendon kılıfının iltihabı eşliğinde. Hastalık genellikle mesleki faaliyetlerinin ifası ile bağlantılı olarak, fırça üzerindeki sabit bir yükün bir sonucu olarak ortaya çıkar. Çünkü hastalarda ağrının mutlaka bütün el ile belirli hareketleri gerçekleştirmek için yeteneğini azaltır.

Periyodik azaltma önkol kaslarının parmakların fleksiyon / uzantısını tanır. bu hareketler ve ekstansörlerinde (palmar yüzeyine boyunca parmaklar için uygundur) sorumlu fleksor tendonu olan sırasında (elinin arkasına geçer). Enine tendon bağlar istenilen konumda tutulmasını sağlar. Arka bağ fırçanın aynı tarafında lokalize olur. ayrı bir kanal, en son tendonların Her grup. Başparmak aktif günlük yaşamda katılır. Onun tendonlar büyük yük kazanır. De Quervain hastalığı bağlar, onların kalınlaşma ve ödem tutarlı iltihabı kışkırtır. Bunun bir sonucu olarak, kanal aşırı küçük olur, hastalık semptomları bütün el arıza ortaya çıkmaktadır.

Ne patolojinin gelişimine neden olur?

Bu hastalığın kesin nedenleri sonuna kadar belirsiz kalır. Fırçalar aktivite (golf, bahçecilik, çocuk bakımı) tekrarlayan sabiti bu durumu kötüleştirebilir varsayılır. Bu nedenle, bazen hastalık "anne bilek" denir.

Uzmanlar ayrıca yani patoloji, gelişmesine katkıda bir dizi faktörü salgılar:

  • Yaralanma ve fırçaya mekanik hasar.
  • eklem doğanın İltihabi hastalıkları (artrit, artroz).
  • bilek ekleminin alan üzerinde sabit yük.
  • Hormonal (genellikle menopoz döneminde) vücudu değişir.
  • kas-iskelet sisteminin anatomik özellikleri.

Kimler risk altındadır?

Yaklaşık 50 yıl 30 yaş arası kişilerde bu hastalığa yakalanma ve yukarı en yüksek riski. De Quervain hastalığı sıklıkla hamilelik ve yenidoğan bakımı sırasında kadınlara teşhis edilir.

Ne işaretleri bir patoloji eşlik?

Bu hastalığın ana semptomu alanında acıdır bilek başparmak dan. artabilir elle rahatsızlık açarak. Ağrı genellikle önkol ve boyun bölgesinde verir.

hastalığın ayırt edici Finkelstein bir belirtisi olarak kabul edilir. Bir yumruk tutarak bir adam, onun başparmak içine koydu. Bir sonraki girişimi keskin ağrı izledi yönde bir el almaya varsa, de Quervain (hastalığı) onaylayabilir.

eklem Palpasyonda etkilenen tarafta hafif şişlik, ağrı belirtilmektedir.

Ana hata birçok hasta vasıflı bakım ve sıradan fırçanın immobilizasyonu için başvuran dikkate alınmaz. Bu amaçlar, sıkı bandaj, özel bilekliği için. Bu durumda, hastalığın başlangıcı engellilik nedenidir. Hastalar bile en içişleri tanıdık (soyma patates, yıkama, unbutton vb. D.) gerçekleştiremez.

tanı

Quervain hastalığı sahipsiz bırakılmamalıdır. Semptomlar hastalığın doktor acil tedavi için nedenini uyarmak ve olmalıdır, birkaç gün boyunca kendini.

istişare sırasında bir uzman (bunların olası nedenleri, acılar oradayken) soruları netleştirilmesi bir dizi belirtebilir etkilenen alanın bir fizik muayene yapar. Doktor birkaç testleri yapar tanıyı doğrulamak için.

  • Gergin kaçırma. avucunuzun getirmek amacıyla Uzmanı arka tarafında başparmak aşağı bastırır. kesinlikle sağlıklı eli parmağı anda basıncına dayanmalıdır. patolojinin durumda dokunmak boğaz görünür.
  • nesneleri tutmak için yeteneği. Hasta konuyla ilgili her el almalıdır. Biraz çekme ise, iyi bir el hasta hakkında söylenebilir nesneyi tutmak için daha büyük bir güç olacak.
  • Röntgen muayenesi de hastalığa de Quervain teyit edilebilir. Fotoğraf (resim) eller yumuşak dokularda, kemik dış zarı değişikliklerin bir kalınlaşma varlığını ortaya koymaktadır.

konservatif tedavi

İlk hasta etkilenen alanın zorunlu immobilizasyon ile mevcut faaliyetlerin daha erken sonlandırılması tavsiye edilir. İmmobilizasyon fırça baş parmak indeksi ve orta eğik bir konumda her zaman olduğu gibi yapılmalıdır. Bu amaçlar için, en iyi çözüm önkol ortasına uygulanır döküm, kullanmaktır. Bu hareketsizleştirme mümkün yaralanmadan ortak engeller. Buna ek olarak, karşılık gelen tutucu tedavi yapılmalıdır.

Enflamatuar değişiklikler ligamentler de Quervain hastalığı gibi hastalıklar temelini oluştururlar. Tedavi fizyoterapi prosedürleri (parafin, hidrokortizon ultrason) uygulanmasını kapsar. Ayrıca, anti-inflamatuar ilaçlar ( "ibuprofen", "Naproksen"), steroid enjeksiyon ( "hidrokortizon") tayin etmiştir.

Ameliyat ne zaman gereklidir?

konservatif tedavi etkisizdir veya bilateral tutulumu olmak için bir yer olduğunda Cerrahi önerilir.

Operasyon lokal anestezi seçenekleri kullanarak kararlı durum koşullarında gerçekleştirilir. Anestezi doktoru başlamadan önce doğrudan özel bir işaret en acı alan gözlemler. Daha sonra prokain girilir ve bu noktadan geçen adlandırılan stiloid enine kesit alanına, yürütülür. Blunt, kanca çok dikkatli bir şekilde arka ligament maruz damarlı deri altı dokulara karşı çıkarıldı. Doktoru dissects ve bir kısmını kaldırır. Genellikle hastalığın uzun süreli kursundan sonra tendon kılıfına tendon yapışıklıklar oluşabilir. Bu durumda, tüm ani eksize. yara dikilmiştir üçgen bandaj bindirilir. Dikişler 10 gün sonra alınır, son olarak 15 saat çalışma kapasitesi azalır.

De Quervain (hastalık), genellikle dairesel bağ bölgesi bir patolojik sürece neden olduğu takdir edilmelidir. direkt operasyon, hasta elini aşırı devam ederse, nüks olasılığı birkaç kat artar. Hastalar aktiviteyi azaltmak ve hatta bazen mesleki faaliyetin türünü değiştirmek için teşvik edilir nedeni budur.

olası komplikasyonlar

Eğer Quervain başkanı de hastalığı tedavi yoksa ne olur? Eller zamanla daha patolojik süreçte yer alan ve kişi tanıdık çalışma yeteneği kaybeder. Yani hastalık düşündüren primer semptomların durumunda bu kadar önemli olmasının nedeni, uygun uzmana nitelikli yardım isteyin olduğunu. Ameliyattan durumunda bu tür ağrılı skar oluşumu olarak ve baş parmak hareketlerinin hala komplikasyonların oluşma küçük olasılık yoktur.

önleyici tedbirler

Nasıl hastalığın ilerlemesini önlemek için? Her şeyden önce, doktorlar fırça hareketlerini kavrama fiziksel yükünü azaltmak için bir risk grubuna ait herkese tavsiye ederiz. Buna ek olarak, eklem hastalığı inflamatuar doğasını çalıştırmak gerekir. yaralanma veya mekanik hasar fırça doktora başvurun ve tedavisine tabi önemli olduğunda. Sadece tüm yukarıdaki tavsiyeler tutarak, sen hastalığın gelişimini önleyebilir.

Sonuç

Bu yazıda, hastalığın belirtileri De Quervain eşlik ne tanımladı. Böyle bir patolojiden Operasyon vakaların% 80'inde önerilir. Ancak, zamanında başlamış konservatif tedavi hastalığın ortadan kaldırmak ve komplikasyonların gelişmesini minimize edebilir.

Biz aslında yararlı olması için verilen tüm bilgilerin olacağını umuyoruz. Sağlıklı kalın!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.