SağlıkTıp

Cushing hastalığı - hipofiz hiperfonksiyon bir hastalık

Cushing hastalığı veya Cushing - Karmaşık lezyonların gelişimi ile hipotalamus, balgam ve adrenal bezlerle ihlaline yol açtığı bir hastalık. Hastalık 1924 yılında H. Cushing tarafından tarif edilmiş ve 1932 yılında Cushing ile gelişimini bağlantılı hipofiz adenomu.

Cushing hastalığı nedenleri hipofiz ön lobundan veya bazofilik hipofiz hücrelerinin sayısını artırarak bir bazofilik adenomudur. Bu değişiklikler travmatik beyin ve ruhsal travma, ensefalit, endokrin bozukluklar kaynaklanabilir.

Hastalığın temeli - böbreküstü bezleri kortizol sentezinde bir artışa neden olmaktadır hipofiz adrenokortikotropik hormon, bir hiper.

Cushing hastalığı - klinik tablo

hastalığı, kademeli olarak gelişir. Hastalar genel zayıflık, uyku hali, halsizlik, ilerici obezite şikayetçi. Obezite esas gövdesinin üst yarısını etkiler. Sonuç olarak, hastalar orantısız ince, atrofik ön kol ve incik ile, ay yüz, tam omuz, kalça kurdu. kafasına saç eşzamanlı kaybı, erkeklerin feminizasyonu ile kuruluğu ve cilt soyma, kadınlarda erkek desen üzerinde vücut kılı yoktur. Karın derisinde günü, omuzlar, göğüs kırmızımsı-mor renk distrofik geniş şeritler görünür. Zamanla, gelişmekte kas atrofi uzuvları, güçlerini azalttı. Böbrek hastalığı, serebral komplikasyonlar ve ateroskleroz ile hipertansiyonu geliştirmek.

Cushing hastalığı osteoporoz gelişmesidir sonucu olan mineral metabolizması, ihlali yol açar. değiştirmektedir osteoporoz ve sıkıştırılmış sinir kökleri dolayı, yoğun ekstremite ağrısı, sırt kifoz, patolojik kırıkların oluşumu ile torasik omurga eğriliği geliştirilmiş bulunmaktadır. Kan artar kalsiyum ve kolesterol. diyabet geliştirme sonuçlanan glikoz emilimini inhibe etti. Artan eğilim kötü yaraları iyileştirme, kanama geliştirmek için. Hastalar, cinsel işlev bozukluğu şikayet libido ve potens azalması, adet bozuklukları görülür. Olası nevroz, depresyon, melankoli, psikoz.

Kalbin sol hipertrofisi gelişir ventriküler taşikardi, habis sekonder hipertansiyon. Böbrek çalışması proteinüri ortaya olduğunda, glomerüler filtrasyon hızı ve böbrek kan akımının azalması. Belki de, bu organların böbrek yara eksik işlevinin geliştirilmesi. böbrek taşı olan bazı hastalar tespit edilir.

Hastalığın tanısı

Cushing hastalığı, sellanın bir darbe çalışma ile bir kafatası röntgeni tutan teşhis edilir bilgisayarlı tomografi kafatası ve böbreküstü bezleri, vasküler çalışmalar - anjiyografi. Laboratuvar testleri düzeyini belirlemek hormon kortizol kanda ve idrarda kortikosteroid miktarı.

Cushing hastalığı - Tedavi

tedaviyi seçme ölçüde hastalığın nedenine ve hastalığın klinik belirtilerinin şiddetine bağlıdır.

Erken evrelerde adrenokortikotropik hormonu ve kortikosteroid salgılanmasını azaltan ilaç ilaçlar reçete. antihipertansif ilaçlar, semptomatik tedavi olarak kullanılır. Tıbbi tedavi seyri sekiz aya kadar sürer. herhangi bir etki için, hastalığın ciddi formları, radyasyon tedavisi ve cerrahi (hipofiz ya da adrenalektomi çıkarılması) 'den oluşan bir kombinasyon tedavisi uygular.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.