SağlıkTıp

Ciltte Mole: türler. Hangi benler tehlikeli mi?

Benler (nevus) deride görünen noktalar ve pigmentasyon değişikliklere yol açmış. noktalar bazıları Doğduğumuz andan itibaren mevcut değil, aynı zamanda, yaşamın akışı içinde oluşturulabilir vücut bebeğini taşıyan sırasında özellikle herhangi bir değişiklik, varken. ellerin ve vücudun diğer kısımlarında mol ne tür tehlikeli olduğundan daha görünebilir - bu makalemizde yer almaktadır.

Konjenital ve edinsel nevus

doğumsal ve edinsel: Benler iki ana gruba ayrılır. Birinci grup, bir derecelendirme sahiptir ve boyutuna göre:

 1. Küçük. Boyut buçuk santimetre daha fazla ulaşır.
 2. Ortalama. Bunlar 10 santimetrelik bir çapa ulaşmaktadır doğum lekesi bulunur.
 3. Büyük. Bu durumda oluşum Çap 10 santimetre daha büyüktür.
 4. Dev - derinin geniş alanları kapsayabilir. Çoğu zaman bütün anatomisini, göğüs, buzağı, yüz ve diğerlerinin genellikle büyük bir bölümünü kaplar.

Benler (özellikle büyük boy) daima göz çekmek. Ama bazen bir kişinin neredeyse renksiz nevuslarda bulunabilir. Bu lekeler renk pigment hücrelerinin birikimi olur ve izlerseniz, onlar da zamanla karartmak göreceksiniz.

Küçük doğum lekesi sorun getirmez. Ama burada kansere neden olan genellikle dev nevus (neredeyse% 50) dejenere, bu.

edinilen benler

gerçekleştikten nedeni insan vücudunun genetik özelliklerini dikkate alınır. Bunlar çocuklukta oluşur. Bu süre içinde cilt yüzeyinin derin tabakalarından "kaldırılmış" pigment hücrelerinin, en yoğun hareket olmasıdır.

nevus aşağıdaki türü vardır:

 • Epidermal. Bu derinin üst epidermal tabaka melanosit birikmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.
 • Deri içine. bu durumda, melanin üretiminden sorumlu hücreler dermis birikir.
 • Sınır. Bu tür mol dermis ve epidermis sınırında yer alır.

mol türleri

nevus çeşitleri tanıyın. Doktorlar ayırt:

 • Yas Lekeleri. deri üzerinde bu mol eşit nokta renklidir. Aynı anda Renk tamamen siyaha kahverengimsi kahverengi arasında değişebilir.
 • E-pidermo dermal mol. Görsel olarak, bu düzleşmenin, ancak bazı durumlarda hafif cilt yüzeyi üzerinde uzanabilir. Boyama da kararsız ve neredeyse siyah rengini ulaşan değiştirebilir. Boyut aralığı: çapı bir santimetrenin minik noktadan. esas olarak avuç içinde, ayak tabanları, aynı zamanda genital bölgede lokalize.
 • Sofistike mol. Daha sıklıkla diğer nevusların gözle görülür koyu bir renge sahiptirler ve daha derisinden çıkıntı.
 • Deri içine nevus. Her zaman ciltte hareket ederler. Renk onbaşı arasında değişen ve siyah renk tonu ile biten değişebilir. İntradermal nevus yüzeyi düz ya da tamamen kılların ile kaplı olabilir.
 • Benler Sutton. Bu doğum lekeleri görünür ve sebepsiz kaybolur. Temel fark, halka çevresinde pigmentsiz deri varlığıdır. Çok nadiren kanserler içine dejenere.
 • Displastik mol. Nevi yaygın sınırları olan düzensiz bir şekle sahip. Biraz cilt yüzeyi üzerinde yükseltilmiş emin olun. Genellikle kırmızı pigment renk var, ama diğer renkler göz ardı edilmiyor. Bu tip benler kalıtsal olabilir. Klasik kaynaktan nevus , ebat (her zaman daha büyük) ve bölgesine göre ayırt edilir. genellikle sitelerinde bulunabilir displastik nevüs hep giysi (kalça, göğüsler) ile kaplıdır. Sıradan köstebek ergenlik sırasında oluşabilir eğer, displastik 35 yıl sonra görünür.
 • Mavi doğum lekeleri. Her zaman, eğitim yükselen bazı durumlarda, bir yarı küresel şekle sahip. açık mavi koyu mavi çok nadir renk aralıkları kahverengi gözlemlemek. Bu lekeler her zaman kesin sınırlar vardır. nevus boyutu 2 santimetre kadar olabilir. yüz, bacaklarda ve kalçalarda Özellikle yaygın.
 • Büyük pigmentli nevus. Bu en sık doğumsal ve çocuk büyüdükçe artar. Nevi cilt yüzeyinde oldukça geniş bir alanı yakalayabilirsiniz. İlköğretim renkleri - gri, siyah ve kahverengi.

şekil ve konuma bağlı olarak Bitirme mol

Bu doğum lekelerinden parametrelerine bağlı olarak ayrılır:

 • Vasküler (hemanjiom). ciltte Bu köstebek farklı boyutlarda ve bulanık hatlarını olabilir. Biz renk hakkında konuşmak, o bütün temeli oldu geminin bağlıdır.
 • Nonvasküler. Benler farklı tonlarda bir sap veya siğil büyümeleri gibi görünebilir. plaklar şeklinde ayrı ayrı örneklerin ve grup kümeleri olarak bulundu.

Sınıflandırma dejenerasyon tehlikesi bağlı

Mol ayrıca ayrılır:

 • nedeniyle yaralanma, güzellik bakımı veya cilt kanseri gelişimine neden olabilir biyopsi o melanomoopasnye;
 • melanomoneopasnye.

Deri kanseri: Benler provokatörlerin

Bunlar nevüslerde aşağıdaki türde dahil etmek gerekir:

 • mavi;
 • Ota nevus;
 • Dev pigmentli benekler;
 • melanosis Dubreuil.

Mavi ve dev nevus önceden alışık bulunmaktadır. en başlayanlar bakalım.

Ota nevus, büyük bir derecesi cilde münhasıran lokalize edilir. Kirli deri efekti oluşturarak, herhangi bir bölümünde yerleştirilebilir. rengi kahverengiden mavi-gri bir gölge arasında değişir.

Melazma Dubreuil - cildin kanser öncesi durum. Görsel - düzensiz kenarlı bir lentigo. İlk açık kahverengi anda, boyut olarak artan bir koyu paralel renk değişiklikleri bozulma gibidir.

Normal ve rejenerasyon nevus yeteneğine arasındaki farklar

Bağımsız neredeyse imkansız hale getirir. sınırları belirgin küçük lekeler - Ama doğum lekelerinden bir tehlike teşkil etmez. Pratik derinin yüzeyi üzerinde çıkıntı yoktur ve her zaman düzgün bir yapıya sahiptir. Biz renk hakkında konuşursak, deride tamamen siyah köstebek olabilir. Bu konuda tehlikeli bir şey.

Aşağıda tehlike işaretleri acil ihtiyaç uzman doktora danışmak belirterek vardır.

yeniden doğuş belirtileri:

 • boyutunda asimetri;
 • kenarları bulanık etkisinin görünümü;
 • nevus değişim renk, farklı bir renk bantlarının bir molü yüzeyinde oluşumu, özellikle;
 • boyutu artış;
 • Kanama.

Deri kanseri (mol en sık nedenidir edilir) erken bir aşamada iyi tedavi edilebilir. Sadece biraz daha dikkatli ol.

Kırmızı mol (anjiom)

ciltte kırmızı doğum lekeleri ortaya çıktı. Bunun nedeni ne olduğunu ve her zamanki karanlık noktalar ne farkı?

Kırmızı doğum lekesi ciltte cilt kendisine kan temini için sorumlu gemilerin mevcut sorunu hakkında konuşuyor. daha detaylı çöpü görürsün de bakarsak son derece iç içe kan damarlarının oluştuğu bulabilirsiniz. Benleri neredeyse her oluşturulabilir.

Çoğu zaman, kırmızı büyümeler bebeklerin derisinde buldular. Bu çocuğun dolaşım sistemi değişiklikleri geçiren, onunla "büyümek" gerçeğine kaynaklanmaktadır. Yetişkinlerde, kırmızı nevus oluşumunun nedeni güneşe aşırı maruz kalma haline gelir. Ve bu nevüsler vücudunda veya insan derisi katmanlarında herhangi belli bir yeri yoktur gibi böyle bir köstebek derinin altında olduğu, nadir değildir.

Yetişkinlerde anjiyomun nedeni hormonal değişikliklerdir. Tümörler gastrointestinal sistemin mevcut patolojinin bahsediyoruz inanılmaktadır.

Bu tip tümörlerin endişelenin gerekli değildir. Sıklıkla kendi başlarına kaybolur. endişe tek nedeni - doğum lekelerinden hızlı büyüme.

beyaz nevus

Melanin üretimini sorumlu hücrelerin kötü performans sonucu - ciltte beyaz benler. Bu boyut ve şekil açısından çeşitli olabilirler. Yeni doğan bir bebekte algılandı bir beyaz leke endişe nedeni haline olmamalıdır. vitiligo - Ama şimdi oldukça karmaşık hastalığın olası gelişimine işaret, yetişkin insan vücudunda ortaya çıktı. Hastalık tehlikeli değildir, ama onların görünümü ile memnuniyetsizlik duygusu getiriyor. Hastalık deri yüzeyi çıkıntı yapan bir olağan dışı pigmentasyon noktalar olarak kendini gösterir.

Neden mol etrafında cilt rengi değişir ki?

mol etrafında kızardı cilt - zili alarm, ancak panik yapmadan, inflamasyon oluşma nedenini anlamak için gereklidir. Şu olabilir:

 • cilt yaralanması. duş alırken doğum lekesi yanlışlıkla sabun bezi gibi, bağladım. Sonuç - iltihabıdır.
 • UV yakmak. Bu solaryum yaptığı ziyaret sırasında elde edilebilir. Tezahür eden birkaç gün sonra yakmak. bundan sonra köstebek şeklini ve boyutunu değişmeye başladı durumda, bir doktora danışmak gerekir. Eğer ciltte birçok benler varsa, o solaryum en iyi terk edilir.
 • Ahlaksız iltihabı. Bu ağrı eşlik ama bazen bu belirti yoktur olabilir. Dermatolog istişare gereklidir.

mol etrafında derinin renginin bozulması rejenerasyon başında anlatır.

ellerde Benler

erken tartışılan türlerinden farklı kişilerde meydana gelen ellerde mol türleri. Aynı zamanda, vasküler nevi (anjiyo) olabilir artan mol ayak üzerinde pigmente lekeleri benzeri, ve. D.

kendinden uzaklaştırma

Mole kaldırma - İsteğe bağlı prosedür, tehlikeli değilse. Ama kafa derisi üzerinde köstebek o saç altında yer almaktadır, özellikle mutlaka temizlenmelidir. Aksi takdirde tarak her zaman zarar edecek ve gelecekte bu tatsız sonuçlara yol açabilir.

Kendini temiz benler kesinlikle durdurmak zor olan bir kan enfeksiyonu veya ciddi kanama elde etmek mümkün olduğundan, yasak.

Nasıl çıkarılmasıdır

Eğer tümörlerin kurtulmak için karar verirseniz, o zaman iyi önerileri ve müşteri yorumları ile tıbbi merkezlerini seçin. Sadece hastanın kliniklerde kurallara göre hazırlanır çünkü en yakın güzellik salonuna gidin, sorunu çözmek için gerekli değildir. Ve acil durumlarda o yardım sağlanacaktır nitelikli.

teknikleri

Modern tıp köstebekleri kaldırmak için birçok farklı yollar sunar. Yöntemin seçimi doğum lekesi türüne bağlıdır. Doktor her durum için en uygun seçeneği seçer.

ayırt:

 • Termal bir yöntem;
 • kimyasal maddeye maruz kalma;
 • operatif müdahale.

tümörlerin çıkarılması daha az termal yöntemi - deri yüzeyi üzerinde yara izi kalmıştır. nevus vücudun açık bölgelerinde yer almaktadır nedenle, daha sonra seçenek elektrokoagülasyon ile çalışmayacaktır.

Lazer sayesinde doğum lekesi çıkarma yardım disfiguring cildi kaçının. don kurtulmak için en acısız bir şekilde, sıvı azot ile bir mol olur.

Cerrahi sadece şiddetli vakalarda kullanılır. Bu kontrendikasyonlar ve yan etkiler çok sayıda olduğu gibi bu, aşırı bir ölçüsüdür.

postoperatif bakım

deri yüzeyi üzerinde işlemin tamamlanmasından sonra bir kabuk oluştu. Bakım su jeller ve kremler onun yüzeyine düşmesini engellemek için özellikle dikkat edilmelidir. derinin yeni bir katman meydana yara altında bu süre boyunca, çünkü ilk beş gün içinde bu özellikle önemlidir. yara kalabilir önce Ve kabuk kaldırırsanız.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.