Yiyecek ve içecekAna yemek

Buğday ekmeği: seçmek daha iyi olan kalori içeriği

Doğru beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzı hemen hemen her modern insanın sloganıdır. Fakat kavramların kendileri ortaya çıkışı ile birlikte, ekmeği hesaba katmayan, vücuda son derece yararlı gıdaların kullanımı ile bağlantılı bir takım kalıplaşmış şekiller ortaya çıktı. Ancak boşuna, çünkü her ürün buğday ekmeği gibi vücut için yararlı olan besin maddeleriyle doymuş değildir. Kalorili içeriği normlarla tutarlıdır ve makul miktarlarda yenilebilir, kesinlikle uyumu kaybetmekten korkmaz.

Ekmekin besin değeri

Alıcılar arasında pişmiş mallar arasında neredeyse en çok buğday ekmeği var. Kalorik içeriği esas olarak ürünün pişirildiği una bağlıdır, ancak mağazada ekmek seçerken sadece bu gerçeğe değil dikkat etmeye de değerdir. Nişasta ve unun yanısıra yararlı ürün, ayçiçeği tohumları, balkabaklar, kuru üzümler, sebze dilimleri, meyveler ve diğer işlenmemiş tahıllar şeklinde vücuda gerekli olan çeşitli katkı maddelerini içerir.

Kaliteli buğday ekmeği

Fırın ürününün şekli dikdörtgen şeklindedir, çoğunlukla klasik çapraz çentikler bulunur - buğday ekmeği. İçine giren unun en yüksek derecesi ürünün kategorisini belirler. Ayrıca bir fırın yiyecek amplifikatörü, tuz, maya ve su da içerir. Un içinde faydalı vitamin ve minerallerin bir kısmı (PP, H, E, B, kalsiyum, kobalt, çinko, fosfor, bakır) bulunur, ancak bunların çoğu çıkarılır ve kepekte kalır. Böyle bir ekmeğin ısıl işleminden sonra çok az miktarda ekmek aldıysanız, satın alırsanız öylesine sadece kepek, un, kurutulmuş meyveler ve hububat katkı maddeleri ile. Ancak böyle bir ürünün kontrolsüz tüketimi, metabolizma, bozulmuş bağırsak fonksiyonu ve hatta obezitede bozulmaya neden olabilir.

En yüksek kalitede ürünlerin kalorili içeriği 254 kilokaladır, buğday ekmeği için fiyat 20-30 ruble arasında değişir.

Birinci sınıf buğday ekmeği

Bu tür ekmeklerde, unun kalitesinden dolayı vücut tarafından ihtiyaç duyulan maddeler daha fazla tutulacaktır. Ek işleme ve temizliğe tabi tutulmaz, satın alırken bunların hepsi dikkate alınmalıdır. Beslenme uzmanları aynı zamanda "buğday" kategorisindeki en yararlı unun kepeği (en kaba unlardan) buğday ekmeği olduğunu savunuyorlar. Bu ürünün kalorili içeriği biraz daha az - 242 kcal'dır ve vücut daha fazla yarar sağlar. Fiyatı yaklaşık 18-25 ruble.

Ekmekin Zararları

Tarihsel olarak, beyaz un ve ürünlerin daha pahalı olduğu düşünülüyordu, ancak vücuda pratik bir fayda sağlamıyorlardı. Ekmek üretiminde, basit un kullanılmaz, ancak özel olarak işlenmiş pişirme ürünleri, olağanüstü ve güzel olmaya başlar ve depolanma süresi çok daha uzun olur, ancak tüketici kullanımı iki katına çıkar.

Büyük miktarlarda (çörekler, yağlar vb.) Günlük beyaz ekmek tüketiminin şekerli diyabet gelişiminden üç kat daha hızlı olduğunu gösteren çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu nedenle dünyadaki beslenme uzmanları, birinci sınıf ekmeğin çavdar ile değiştirilmesini veya kaba unlardan yapılmasını önerirler.

Kalorik değer

Ekmek, öğrendiğimiz gibi oldukça yüksek kalorili bir üründür, ancak bu bütün çörek tarafından değerlendirilmektedir. Bir parça ekmede kaç kalorinin yeterince basit olduğunu öğrenin: onu görsel olarak 10 eşit parçaya bölün (ya da kes). Cetveli kullanmanız gerekmiyor, her şeyi görünür hale getiriyoruz. Beyaz ekmekin daha kalorili olduğu, fark aslında küçük olduğu görüşündedir. Beyaz, 240-250 kcal, siyah sınıflarda ise yaklaşık 180-220 var. Yani, 0.5 cm'lik bir genişlikte tek parça halinde yaklaşık 90-120 kcal olacaktır. Fazla değil, ekmeğin besin değeri göz önüne alındığında.

Teorik olarak, ekmeğin diyetten tamamen çıkarılması mümkündür, ancak neden? Kendiniz için doğal ve sağlıklı buğday ekmeğini hazırlamak için evde doğru varyantları seçmek veya daha da iyi seçmek çok daha kolaydır. Böyle bir ürünün kalorili içeriği fabrika kalori miktarı ile neredeyse aynı olacaktır.

Ev yapımı buğday ekmeği

Klasik bir tarife ve kaliteli malzemelerden hazırlanan böyle bir ürün, satın alınan her türlü ekmeğe kıyas edilemez. Avantajı vitamin-mineral bileşimindedir ve kalorifik değeri 252 kcal'dan daha yüksek olmayacaktır. Her ev yapımı ekmek, vücut için faydalı olan, PP, H, E, B, A vitaminleri ve mikro besin maddeleri, molibden, kalsiyum, fosfor, magnezyum, iyot içerir. İsteğe bağlı olarak hububat, tohum ve kokulu baharatlar içerebilir.

Kalorik değeri hesapla

Genellikle ürün paketinde belirtilir, ancak yoksa ekmek parçasında bağımsız olarak kaç kalori hesaplamak kolaydır. Ortalama ekmek dilimi yaklaşık 50-60 gram ağırlığındadır, yani:

  • En yüksek kalitede unlardan bir dilim ekmek 130 kcal olacaktır;
  • Birinci sınıf buğday ekmeği ve kepekte her parça yaklaşık 120 kcal içerir;
  • Ekmek çavdarının kalorili içeriğin en düşük değeri, bir dilimde 90 kcal olacaktır.

Buğday ekmeğine diğer türler gibi zararlı veya faydalı olarak adlandırılamaz denilebilir. Ilımlılık ve günlük doğru diyet için küçük bir katkı olarak iyidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.