FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Bitkisel üreme. demek nedir? Anlamı mikroçoğaltım

Üreme nefes alma, beslenme, hareket ve diğerleri ile birlikte tüm canlı organizmaların özelliklerinden biridir. o sağlamaktadır çünkü Anlamı, abartma zordur nesillerin sürekliliğini, ve Dünya gezegeninin yaşam dolayısıyla varlığını.

Doğada adlı süreç çeşitli şekillerde yapılır. Bunlardan biri - eşeysiz vejetatif üreme. Çoğunlukla bitkilerde bulunur. vejetatif çoğaltma değeri ve türevleri bizim yayında tartışılacak.

eşeysiz üreme nedir

Yüksek okul biyoloji eşeysiz türlerinden biri olarak bitkilerin bitkisel yayılma (Sınıf 6, bölüm "Botanik" kısmı). Bu, uygulama sırasında germ hücrelerinin katılmak anlamına gelir. Ve buna göre, genetik bilgilerin rekombinasyon mümkün değildir.

Bu üreme, bitkiler, mantarlar, bakteriler ve bazı hayvan karakteristiğinin en eski bir yöntemdir. Onun özü ebeveyn türlerinin yan kuruluşlarının oluşumunda yatmaktadır.

bitkisel ek olarak, eşeysiz üreme başka yolları vardır. Bunların en ilkel iki hücre içine bölümüdür. Yani çarpın tek hücreli hayvanlar ve bitkiler gibi bakterileri.

Bu yöntemin diğer bir versiyonu, birden çok bölümüdür. Aynı anda aynı ana hücrenin birçok yan oluşturulur. Bu, örneğin, olur, kan hücreleri parazit olan Plasmodium falciparum,.

eşeysiz üreme özel bir formu sporların oluşumudur. Atkuyrukları, eğrelti otları, yosun ve kulüp yosunlar bu şekilde ürer.

Eşeysiz vejetatif üreme

zaman eşeysiz üreme Genellikle, yeni bir organizma ana hücrelerin bütün bir grup gelişir. eşeysiz üreme Bu tür bitkisel denir.

Daha sonra, bitkisel üreme ile karakterize edilir türleri ve organizmaların örnekleri tarif eder. tablo onları listeler, üreme bu tip yaygınlığı hakkında genel bir fikir alırsınız.

vejetatif yayılımı Görüntüle Örnek organizma
vejetatif organların Parçaları Yosun - tallusunun parçaları, sarımsak - soğan, kuş üzümü - kupürleri
parçalanma Yer solucanları, mantarlar, yeşil algler Spirogyra
tomurcuklanma Tatlısu hidra, mercan polipleri, mayalar

vejetatif organların parçalarının Üreme

Yeraltı organı - Bitkisel bitki organları oluşan sapları ve yaprakları ve kök, kaçış vardır. Onların çok hücreli bir kısmını kapalı bölme ya da bir kişi klonlama gerçekleştirebilir kolu.

bir örnek kupürleri nedir? Bu sözü yapay bitkilerin çoğalmasına bir yoludur. Yani, frenk üzümü çalılar ve bektaşi üzümü sayısını artırmak için, sonunda kaçış restore hangi böbrekler, onların kök sisteminin bir parçasını almak gerekir.

Ama ıslah üzüm için kök petioles uygundur. bazıları zaman bitkilerin kök sistemini kurtarmak için. Bir önkoşul sapında böbreğin her türlü mevcudiyetidir.

Fakat birçok kapalı bitkilerin üreme genellikle yaprakları kullanın. Kuşkusuz, çok seyreltilmiş bir şekilde menekşeler.

Üreme modifiye sürgünler

Birçok bitki onları ek işlevleri gerçekleştirmek için izin modifikasyonlar vejetatif organları oluştururlar. Bu fonksiyonlardan biri - vejetatif çoğaltma. ayrı ayrı kökler, ampuller ve yumrular düşünürsek sürgünlerin özel modifikasyon nedir, biz anlıyoruz.

rizom

Bitkinin bu bölümü adı rağmen, kaçış değişikliktir, yeraltı bulunur ve kök andıran, ancak. Bu tesadüfi kökleri ve yaprakları ayrıldığı uzun internod oluşur.

rizomlar vasıtasıyla yeniden bitkilerin örnekleri, vadi, iris, nane zambak vardır. Bazen vücut yabani otlar bulunabilir denir. Herkes bunun ayrık otu kurtulmak için ne kadar zor olduğunu bilir. topraktan çekerek, insanlar buğday çimi yeraltı yayılan kökleri parçalarını bırakırlar. Ve belirli bir süre sonra yeniden filiz. Bu nedenle, adı verilen bir ot kurtulmak için, dikkatlice kazıp gereklidir.

ampul

Pırasa, sarımsak, nergis ve podezmnyh modifikasyonları çekimleri denilen ampuller kullanarak yeniden. Donets denilen Onların düz sapı. Üzerinde sulu etli yaprakları, besinlerin üzerine stok yukarı ve böbrek vardır. Onlar yeni organizmalar meydana getirirler. Kuraklık veya soğuk - Ampul bitki zor üreme mevsimi için yerin altında hayatta kalmak için izin verir.

Yumru ve bıyık

çoğaltmak için patates o çiçekler ve meyveler oluşturur olmasına rağmen tohumlarını ekmeye gerek yoktur. Bu bitki yeraltı sürgünler modifikasyonlarla üretir - yumrular. patates yaymak için emin bile bu bütün yumru oldu. Bütün bitki geri, yeraltı filizlenir tomurcukları içeren parçalara yeterlidir.

Yeni sürgünler bir zemin kamçı (bıyık) çiçeklenme ve meyve formları, sonra Bir çilek ve çilek. Bu arada, örneğin üzüm dalları, karıştırılmamalıdır olamaz. Güneşe göre daha rahat bir pozisyon için destek üzerinde bir dayanak yeteneği - Bu bitki farklı bir işlevi yerine.

parçalanma

Sadece bitkiler onun çok hücreli parçaların birbirinden ayrılması suretiyle üretebilir. Bu olgu ayrıca hayvanlarda görülmektedir. Bir vejetatif üreme olarak Parçalanma - bu nedir? Bu süreç kurtarma organizmaların yeteneği dayanmaktadır - kayıp veya hasar vücut parçalarının geri kazanımı. Örneğin, solucan vücut kapakları ve hayvanın iç organları dahil tüm bireysel, kurtarabilirsiniz.

tomurcuklanma

Yeni Yetişen - buna üreme başka bir yöntem, ancak vejetatif tomurcuklar alakasız. Aşağıda onun özüdür: ebeveyn organizmanın vücut çıkıntı oluşur üzerinde, daha da artacak, bu yetişkin organizmanın özelliklerine alır ve bağımsız bir varlığı yarılır.

tomurcuklanma Bu tür bir işlem, tatlı su hidra oluşur. Ama coelenterates diğer temsilcileri - mercan - oluşmuş çıkıntısı yarılır ve annenin vücudunda kalır. Sonuç olarak, resifleri fantezi şekiller oluşturdu.

maya yardımı ile hazırlanmış pasta miktarını arttırmak, bu arada, aynı zamanda tomurcuklanma kendi vejetatif üreme sonucudur.

Anlamı mikroçoğaltım

Gördüğünüz gibi, doğada vejetatif üreme yaygın yeterli yayılır. Bu yöntem, özel bir türün bireylerin sayısında hızlı bir artışa yol açar. Bunun için bitkileri, şeklinde cihazların bile bir dizi kök modifikasyonlar ve ateş.

(Böyle bir kavram Daha önce de belirtildiği ima olduğunu) yapay vejetatif yayılmasını kullanarak, bir iş operasyonlarında kullandığı bitkiler, çarpar. Bu karşı cinsten bireyi gerektirmez. Genç bitkiler veya annenin vücudu yaşadığı yeni türlerin geliştirilmesi oldukça tanıdık çevre filizlenmesi için.

Ancak, bitkisel dahil eşeysiz üreme, her türlü, bir özelliği vardır. Onun sonucu ebeveyn tam bir kopyası olan genetik olarak özdeş organizmaların ortaya çıkmasıdır. üreme bu yöntem idealdir ait türler ve genetik özelliklerinin kaydedin. Ama bütün değişkenlik ile çok daha karmaşıktır.

Eşeysiz üreme böylece değişen çevre koşullarına uyum için bir yol genellikle yeni karakterlerin olası görünümünün vücudu mahrum ve. Bu nedenle, vahşi türlerin ve çoğu cinsel sürecine angaje edebiliyoruz.

Bu eksikliğe rağmen, bitkiler en değerli ekili ve yaygın olarak kullanılan ıslahı zaman hala bitkisel yayılmasıdır. Çünkü süresi bakımından küçük fırsatların, çok çeşitli bu yöntemle ve açıklanan şekilde yeniden organizmaların sayısı ile mutlu bir adam.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.