Haber ve ToplumDoğa

Bir gökkuşağı nedir? bir gökkuşağı gibi oluşmuş?

Gökkuşağı her zaman inanılmaz güzellik ve tekillik ile insanların dikkatini çekmiştir. Sadece herkes olduğu yerde o, ne olduğunu açıklayabilir. Gerçekten de, bu bir gökkuşağı gibi görünüyor? hiç karşılaşmamıştır bir adamın bu ilginç olguyu tanımlamak için deneyin. Out? Birlikte deneyelim.

Bu bir gökkuşağı gibi görünüyor

Beş farklı renk alırsak, cesaretle mavi gökyüzü üzerinde birbiri ardına bir yarım daire şerit çizmek, yukarıda mucizeye benzer bir şey olsun. farklı şekillerde tanımlarlar. Ama her gözlemci benzerlikler fenomen bulabilirsiniz. Birincisi, bir yay biraz zaman. En iyi durumda - yarım halkalar, her biri zemin ucuna yaslanır. Yalnızca yay bir parça bazen gözlemlenebilir. Bu Gözlemcinin konumuna bağlıdır. Eski insanlar, bu fenomeni tapan ona özel "işareti" olarak kabul. Doğal olarak, herkes bu göksel "mesajları" kaçırmamaya, bir gökkuşağı gibi görünüyor bilmek zorunda kaldı. Ve şimdi, itiraf gerekenleri, insanlar bu fenomeni hayran mutluyuz. Hatta gelmekte olan iyi şans belirtisi olduğunu söylüyorlar. Gökkuşağı benzeri, bir köprü, kapıları "cennet boyunduruğu" ile karşılaştırıldığında, ve kapanır. Bu "yoktan" olursa olsun, ne desteklenmez doğar. Bu dokundu ama şevkle bakmak edilemez. Onun değeri açık bir biçimde yorumlanır - sadece pozitif anlamda. Dünyada hiçbir kişi bu güzellik bir şey günahkâr veya kötü bir işaret olarak görmüyordu. Ne bu fenomenin çalışma hakkında söylenebilir.

geçmişten

kilise gökkuşağının oluşum süreçlerini anlamak için bilim adamlarının girişimlerini memnuniyetle karşılıyoruz vermedi. O Rab doğada tüm fiziksel olguları oluşturur vurguladı. Bunun örnekleri XVII yüzyılın tarihinin bulunabilir. Böylece, bu tür çalışmalar yapmak çalıştı bilim adamı Dominis, aforoz ve hapsine alındı. Engizisyon cümle, hapishanede öldü beklemedi. Ancak, bedeni yakıldı (böylece sapkınları yaptı). Aynı kaderi diğer meraklı araştırmacılar bekliyordu. düşünce trenin rağmen bir bütün olarak hakkı vardı. Açıkçası, bunun neden bu bir gökkuşağı gibi göründüğünü bahsediyoruz, onlar ana optik kanunlarına almak zorunda kaldı. Sonuçlar bir Çek bilim adamı Marcus Marci yapmak başardı.

Doğa beyaz ışık

Bir insanın bir küçük fenomeni araştırıyor olur ve daha sonra temel aranmak sonuçları alır. Yani küçük bir deney ile bilimde bir devrim başlatabilir. Şimdi ilgilenen ünlü Çek fiziksel fenomenlerin doğada, o günlük yaşamda gördüğü örnekleri. Sadece onların kökenli ilahiyat hakkında Kilisesi'nin açıklamayla tatmin olmadı. O güneş ışığı ile basit deneyler yaptılar. Bu yönlü camdan geçen ışınları olarak kabul edilir. Bir gün, belki şans eseri, elinde o prizmanın belli belirsiz hatırlatan bir parça aldık. O içinden karanlık bir odada dar ışın kaçırdı. Şaşırtıcı bir şekilde, sınır değildi. Camın parça bir ışın beş gibi birçok ve renkli olarak girdi ve sol! Bu yüzden deneysel karmaşık yapısını ispat edildi beyaz ışık. Daha sonra, o teorik olarak Newton kanıtlandı.

Ne prizma olur ve bu gökkuşağının görünümüne nasıl ilişkili?

Beyaz ışık, farklı bir ortam girdiğinde, o kırılır. Çeşitli dalga oluştuğu için, her biri farklı davranır. görülemez düz yüzeyler geçerken. Ama bir prizma içinde, piramit benzeri, beyaz ışık bir spektrum olarak ayrıştırılır. Yani, belirli bir renk dalgası farklı kırılır. Çıktı artık beyaz ışık ve gökkuşağı şerididir. Şimdi çalışmanın altında fenomen yağmur göründüğünü hatırlıyorum. Güneş ışınları prizma benzeyen her biri damlacıkları geçmesine ve bir spektrum ayrıldı. Bir izleyici gökyüzünde gökkuşağı görür. O havada çekti görünüyor. Bu fenomenin sihirli tamamen oluşun mekanizmasını anlamak bile, kaybolmaya olası değildir.

gökkuşağı renkleri nelerdir?

Tüm bu fenomen aynıdır algılamaktadır. İnsan gözünün retinanın özellikleri bile, belirli şartlara bağlıdır. Ama bu gökkuşağı farklı şekillerde görünür anlamına gelmez. Hayır, hepsi aynı, sadece bazen bazı renkler daha az fark edilir bulunmaktadır. Bazen fenomen soluk görünüyor ve bazen - çok parlak. teoriyi inceledikten sonra, gökkuşağı renkleri ne olması gerektiğini hassasiyetle söyleyebiliriz. İlk kırmızı geliyor. Arkasında turuncu görünür. Bunlar retinanın düşük duyarlılığı olan bir kişi için bir şeride birleştirebilirsiniz. Sonra sarı ve yeşil görünür. Sonraki - mavi mavi. Ayrıca bir kenar şeridi alınabilir. Bu mor ile biter. Bu "ideal" gökkuşağı nadiren görülmektedir. laboratuar koşullarında olmasıdır. renklerin bir gökkuşağı saklandığı çocuklar için şiir bile yoktur. İşte burada: "Her avcı sülün oturur nerede olduğunu bilmek istiyor". Kelimelerin ilk harfleri, renklerin isimleri benzer olan bu muhteşem doğa olayı oluşturur.

Ben yağmursuz bir gökkuşağını görebiliyor musunuz?

Eğer nasıl oluşmaktadır? anladıysanız, soru çok garip görünüyor. bir gökkuşağı elde etmek için, iki koşullar gereklidir: (bitki yüzeyi üzerinde) hava serpilerek güneş ışığı ve su damlaları. Bu olduğunda? Güzel gökkuşağı (fotoğraf) bir şelale veya çeşme jetleri de oluşturulabilir. Bu durumda, tüm şartlar yerine getirildiği. Gözlemci su "süspansiyon" güneş arasında dururken sen bir gökkuşağı görebilirsiniz akılda tutulması önemlidir. Yani, eğer mümkünse güzel bir günde, çeşme etrafında dolaşmak. Havada büyük fenomen olduğunda bir kamera açısını bulmak için eminiz. Yine de bazen dalgalar sprey setinde kırmak güçlü sörf, ortaya çıkar. Güneş parlıyor varsa, havada çok renkli çizgili görebilirsiniz.

Gökten görünüm

Temel doğal fenomenler kendi yasalarını sahip olduğu anlaşılmalıdır. Biz gökkuşağı hakkında konuşursak, yeterince incelenir. Yani, insanlar bir dairenin bir parçası gibi görünüyor neden merak ettiniz mi? Ise buna gözlenmektedir hangi noktaya bağlıdır çıkıyor. Güneş ışınları kişinin gözlerini girin kırıldığı. Hepsi düzdür. Eğer bir kağıt üzerine bunları çizerseniz, tam olarak yayı olsun. yukarıdan bakmak varsa, o pembe halka bakacağız. Birkaç "gök köprüsü" görmek oldukça nadirdir. Güneş ışığı damlacıkları içinde birden çok kez kırılır onlar ortaya çıkar. İki, beş gökkuşağı üçünün gökyüzünde görünüm vakaları. Muhteşem gösteri!

Gökkuşağının Farklı algı

Bilimsel ispat fenomen sıkıcı. Bu izleyici deneyimleri olanlar duygularla karşılaştırılamaz. Her şey bilim tarafından ayrıntılı olarak açıklanmıştır ki Hatta bazen üzücü. dahil Doğal fenomenler yaz, "cennet işareti," seyirci inanılmaz sevinç duygusu, olağanüstü mucize ile doludur. Hatta Kutsal açıklanmıştır. Rabbin, salih acı bir işaretiydi. Nuh umut olmadan kaba sularda yüzme, ama yüreğinde büyük bir inançla, sel kaçmak için, o bir işaret verildi. Onlar bir gökkuşağı kırk gün sürdü yağmur, ardından gökyüzünde belirdi oldu. Nuh kaydedildi fark etti. O zaman, çok renkli yay iyi bir alâmet, Tanrı'dan bir işaret düşünmeye başladı edilmektedir. Onlar sadece iyi, salih insanları göründüğünü düşünelim. Ve bir gökkuşağı gördünüz?

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.