SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Bir çocuk 10 yıl basıncı: oranı. Çocuklarda Tablo basıncı

Ayrıca yetişkin ve yaşlı insanlar, ama çocuklar sadece ergenler kan basıncı ve nabız ölçmek gerektiğinden, daha sonra birçok anne sık sık soruyorum: "Çocukken 10 yıl basıncı nedir - norm ve ne bir sapma olarak kabul edilir?" Ve bu, iskambil veya bir genç grudnichok olur? Ne değeri var mı? çocuğunun normal basınçlı hayatının farklı dönemlerinde ne olması gerektiği ile ilgili soruyu anlamaya çalışalım.

Darbe parametreleri ve kan basıncı ile kanıtlandığı gibi?

Bu iki bileşen elde edilen veriler sayesinde kardiyovasküler sistem durumunu karakterize etmek üzere olun. Sapma göstergeleri vücutta ciddi başarısızlık sinyallerini veriyor. Bağımsız hastalık ve ortaya çıkan hastalıklarda farklı bir tür bir sonucu olarak olabilir.

Kan basıncı kavramı

Bu, genel kan basıncı kap duvarlarında. İki ana parametreleri vardır: kalp kası mümkün rahat olduğu zaman kan ve diyastolik ejeksiyon anındaki kalp maksimum kasılma sistolik (üst), söz konusu basınç (alt), tam tersine, bu kap duvarları üzerinde basıncı gösterir. Üst ve alt değerleri arasındaki fark - dizin sinyali basıncı.

insanlarda aynı baskıyı mı?

Kan basıncı ölçüm hayatın farklı dönemlerde farklı değerleri gösterir. Doğumdan onun alt basınç anda. vasküler tonus yılda arttıkça daha yüksek, o eski basınçtan daha, kendi elastikiyeti kaybolur. Genellikle, toplam sistolik ve nabız basıncı 200 arasında bir değere sahiptir.

Çocuklarda normal basınç okumaları

Genel olarak kabul edilen standartlara 120/80 mm Hg değerine istatistiksel ortalaması olduğu kabul edilir Bu gösterge yetişkinlerde refahını gösterir. Her ayrıca kentsel ya da kırsal ortamda yaşayan, genetik yatkınlık, beslenme (örneğin, bir eğilim için aşırı tuzlu gıdalar) olarak bile faktörleri etkileyebilir kendi oranına sahip olması. bilgi işletmek için, bazı çocuklarda tansiyon norm olarak, farklı formüller ve yöntemlere başvurmak mümkündür. Hepsi Örneğin, yüksek veya düşük artış, sıska veya tam bebek için farklı fiziği ve anayasanın çocuklar için çok yönlü performans sunan, ister.

Çocuklarda çok fazla basınç? Bir yıl olarak kabul edilebilir bir formül sistolik basınç 76 + 2x, kadar yenidoğan ve bebekler için burada x - çocuk ay sayısı. en üst konuma 1/2 - aynı Diastolik 2/3 olduğu. Çocuklarda basıncını ölçmek için bir yıldan eski formülü I.M.Voronina başvurdu: sistolik - 90 + 2, diyastolik - yıllarda çağın ölçmeye yarayan - x 60 + x,. Bir örnek olarak, 10 yıllık bir çocukta basınç oranı: 110/70 (+10 90 + 2x10 / 60) olmalıdır. 105 + 2x - normal sistolik basınç alt sınırı 75 + 2, en fazla olmamalıdır. diyastolik indeksi için benzer hesaplamalar: izin verilen minimum - 45 + x, maksimum - 75 + x. Sonuç olarak, 10 yıl (normal tolerans) bir alt basınç 95-125 / 55-85 arasında değişebilir.

Her yaştan çocuk (minimum ve maksimum izin verilen parametreler) Tablo basıncı

Çocukların Yaş (yıl) basınç
üst iç çamaşırı
yeni doğmuş 60-96 40-50
1 ay 80-112 40-74
1 90-112 50-74
2-3 100-112 60-74
4-5 100-116 60-76
6-9 100-122 60-78
10-12 110-126 70-82
13-15 110-136 70-86

Nasıl kan basıncını ölçmek için?

Çocuklarda fazla baskı, belirli bir yaşı kabul edilebilir belirlemek için, ölçmek için bir araç başvurmak gerekir - tonometresi (otomatik veya yarı otomatik yoktur). ev elektronik cihazda çok popüler. Çocuğun elin basıncı düzeltmek üzere ölçülürken, palmiye yukarı bakacak. Bir bez kol ile kaplı dirsek ekli lastik çıplak önkol 2-3 cm'lik mesafe, Açık (böylece serbestçe onun parmağı altına kadar). Steteskop dirsek yerine zonklama arter yerleştirilir. manşondaki hava darbesine kaybolana kadar şişirilir. Eğer vanayı açıp manşet stetoskop gelen havanın iniş yavaş zaman ilk ve son sesli sırasıyla şunlardır tonları, sistolik ve diyastolik kan basıncı dinlemelisiniz.

ölçüm Özellikleri

hemen uyku ya da biraz dinlendikten sonra tutmak daha doğru çocuklarda tansiyon değerlerinin daha doğru ölçüm için, motorlu ve duygusal aktivite parametreleri katkıda bulunur. kafein yeteneğine performansını etkiler, bu yüzden ihtiva ürünlerden, ölçümden önce en az bir saat için çekimser iyidir. Daha doğru okumalar için özel olarak tasarlanmış manşet tonometre çocukları satın almak daha iyidir. farklı yaşlardaki çocuklar için genişliği değişir kelepçele. Yani, (cm olarak) olacaktır: Bebek - 3; bir yıla kadar çocuklar için - 5; okul öncesi çağdaki çocuklarda - 8; gençler - 10. manşet alt kenarı Antekübital fossa 2-3 cm daha yüksek olabileceğine inanılmaktadır. ölçümlerin 2 yaşından küçük çocuklarda diğer yaş grupları için, yatar pozisyonda yapılır - hatta, oturma, yalan ayakta. Bu çocuklarda kan basıncı ölçümü iki eliyle üzerinde farklı rakamlar verebilir, anlaşılmalıdır. 3 kez, birkaç dakika her ölçmek için iyidir ve aynı konumda. Doğru rakam bulguların en düşük değeri olarak kabul edilecektir. Bazen artırmak veya beyaz önlüklü doktorlar bir çocuk hastane ret ziyaret korkusu bir sonucu olabilir basıncını azaltın. Çocuğunuz rahatsızlık şikayetçi değilse, o sessiz evde bunu iki kez kontrol etmek akıllıca olacaktır.

Ya değilse norm?

yukarı 5 yaş kız ve erkeklere basınç eşdeğer bir kural olarak, biraz daha yüksek Bayanlar yaşın 5-9 yıldır. Kalp kası üzerindeki yükün artması ile sistolik basınçları tüm ergenlere (- adamlar kız ve 14-16 için 12-14 yaş) için genellikle yüksektir. dolgun yükselterek Özellikle önemli.

Hipertansiyon hakkında birkaç söz

açık havada dahil ergenlik organizma ayarlama, stres, düşük fiziksel aktivite, bir sonucu olarak, örneğin, açık arazlar, olmayan bir azami izin verilebilir bir oranda aşan kan basıncı, olası bir primer hipertansiyon göstermektedir. Çoğunlukla bu bile bir hastalığın, fakat dış sinyaller vücudun belirli bir yanıttır.

Üst kan basıncı güçlü bir performans endişe verici bir işaret, tiroid fonksiyon, anemi ihlal kanıtıdır. Böbrek üstü bezleri, kalp, merkezi sinir sistemi, özellikle böbrekler çalışmalarını kontrol değer - çok yüksekte ve üst ve alt değer ise. Bu ikincil hipertansiyon vardır. Birincil hastalığın nedenini ortadan kaldırmak için önemlidir. basıncın azaltılması üzerinde iyi bir etki siyah frenk üzümü kullanılmasını sağlar.

Kim hipotansiyon olabilir?

Bunun aksine, düşük tansiyon yorgunluk, gövdenin halsizlik, baş dönmesi ya da hakkında hipotansiyon konuşur. tehlikeli değil yüksek kan basıncı gibi. astenikov için daha fazla tipik. enfeksiyonlar vb açlık, şok durumları, bayılma, kalp krizi, (aşırıya kaçmadan) sertleştirme, spor, kafein yeteneğine oranını Kurtar sırasında Gözlemlenen.

Ne olursa olsun ne kadar basınç bir çocuk 10 yıl - bu norm veya reddetmek - rahatsızlığı durumunda mutlaka doktora gitmek gerekir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.